Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Těhotenství v tomhle věku je opravdu průšvih. Měla bys dělat všechno proto, aby se ti to nestalo, ale když už si nedáš pozor, jaké máš vlastně možnosti a co to znamená?

Nechtěné těhotenství je peklo. Předejdi mu

Nechtěné těhotenství - 3
zdroj: Thinkstockphotos Nechtěné těhotenství - 3
aktualizováno 10.08.2012, 09:53 | 10.08.2012, 00:53 | Krasna.cz/lk

Těhotenství v tomhle věku je opravdu průšvih. Měla bys dělat všechno proto, aby se ti to nestalo, ale když už si nedáš pozor, jaké máš vlastně možnosti a co to znamená?

Mít dítě je jedna z nejhezčích věcí na světě. Ale taky jedna z nejtěžších. Zvlášť, když chceš dítě slušně vychovat a chceš, aby se mělo dobře. Proto bys dítě měla mít až v okamžiku, kdy budeš dospělá. Ne podle občanky, ale psychicky. Protože dítě má svoje požadavky, které musíš plnit, ať jsi unavená, ospalá, je ti zle, ve dne, v noci.

Opravdu to není jednoduché a ty bys měla udělat všechno pro to, aby se ti to nestalo. Nejlepší je tedy používat antikoncepci. Dnes máš na výběr tolik možností – hormonální tabletky, náplasti, injekce, kondomy, pesar... Přestože svému klukovi můžeš sebevíc důvěřovat, nikdy, NIKDY mu nevěř, když ti bude říkat, že si bude dávat pozor. Stačí kapička jeho spermatu a problém může být na světě. A on ani nemusí vědět, že z něj ta jedna kapička utekla. Ani metoda vypočítávání neplodných dnů není příliš spolehlivá.

Proto pokud chceš mít pravidelný sexuální život, zajdi za svým gynekologem a poraď se s ním o vhodné antikoncepci pro tebe. Pokud se jedná o nárazový sex, vždy použij kondom. Neskoč mu na řeči, že to pro tebe s kondomem nebude tak příjemné. To platilo dřív, když byly kondomy z tuhé gumy. Dnes se dělají tak tenké, že je při sexu vůbec neucítíš.

Tabletka poslední záchrany

Když se budeš pečlivě chránit, je šance na otěhotnění minimální. Stane-li se ti výjimečně, že svolíš k nechráněnému sexu, zajdi do lékárny pro lék s názvem Postinor. Jde o prášek poslední záchrany, který je účinný, když se užije ideálně do 24 hodin, nejdéle do 72 hodin po styku. Čím dříve, tím je vyšší pravděpodobnost účinku.

Jde o preparát, který obsahuje vysoké dávky hormonů, proto by se měl užívat opravdu jen výjimečně, ne jako pravidelnou antikoncepci. Od letošního roku se Postinor prodává v lékárně bez předpisu, ale je dost drahý, za dvě tablety zaplatíš víc jak pětistovku. Prodají ti ho na občanku, ovšem v případě, že jsi starší 16 let. Ty mladší musí k lékaři pro recept.

Ano, shánění pilulky je nepříjemné. Vysvětlovat gynekologovi, co se ti stalo, je možná ještě víc nepříjemné. Ale není to nic proti tomu, co se bude dít, pokud otěhotníš. To se teprve strhne kolotoč výčitek, pláče, hysterických scén... Když emoce trošku opadnou, zjistíš, že máš vlastně tři možnosti, jak dál postupovat.

 

 

Potrat
Jde o ztrátu nebo přerušení těhotenství dříve, než plod dosáhne hmotnosti 500 gramů, což je minimální hmotnost, kdy je považován za životaschopný. Podle platných zákonů se u nás potrat provádí do 12 týdnů těhotenství. Nad 12 týdnů se potrat provádí jen z vážných zdravotních důvodů, například pokud je ohrožen život matky. Existuje také miniinterupce, což je přerušení těhotenství do 45 dnů v případě, že jde o první těhotenství, a do 55 dnů, pokud už žena absolvovala alespoň jeden porod.

Potrat je velmi vážným zásahem do tvého těla, proto by měl být vždy krajním řešením. Je možné, že zanechá zdravotní následky – problémy s dalším otehotněním, sterilita, infekce. Ale také většina žen, které potrat podstoupí, pak trpí velkými depresemi. Mnohdy se žena s potratem vyrovná, ale když později nemůže otěhotnět, výčitky se zase vrátí a udeří o to silněji.

Rozhodně si nemysli, že potrat je snadná cesta k odstranění problému. Jedná se o obrovský zásah do tvého těla, se kterým se budeš jen těžko vyrovnávat. Ale pokud budeš někdy v té situaci, že se budeš muset rozhodovat, snaž se nepodléhat hysterickým tlakům, že je to vražda. Není to dobré řešení, ale někdy může být jediné, které ti zbyde.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Můj názor na potraty!
Když maličká čeká maličkaté
VAŠE PŘÍBĚHY: Přítel mě opustil - těhotnou!

Adopce
Tedy souhlas s tím, že dítě porodíš a pak se ho vzdáš. Také tato možnost má spoustu úskalí. Je stresující donosit dítě, o kterém víš, že ho dáš pryč. I když totiž třeba dítě ze začátku nechceš, když ucítíš jeho pohyby ve svém břiše, začneš si k němu budovat vztah. Budeš si s ním povídat, budeš cítit, jak reaguje na tvůj hlas, budeš mu třeba i zpívat. Dát později dítě pryč bude asi stejný pocit, jako by z tebe vyřízli kus srdce. Bude ti smutno asi stejně, jako kdyby ti někdo umřel.

Proto se také často objevují situace, že se rodička rozhodne, že si dítě nechá, a ze dne na den se stane matkou. Pak není připravená ani ona, ani její okolí. A když dítě přece jen k adopci dá, bude mít třeba za čas chuť potomka najít. Dítě ale už bude zvyklé v nové rodině a třeba ani nebude vědět, že je adoptované.

Ani adopce tak není ideální řešení. Je vhdnou alternativou v případě, že z jakéhokoliv důvodu věříš, že potrat je vražda a nechceš se jí dopustit.

 

 

Nechat si dítě
Pokud se rozhodneš, že si dítě necháš, musíš si uvědomit, jakou zodpovědnost na sebe bereš. Musíš se rozloučit se školou, kamarády a životem puberťáků, protože dítě ti sebere veškeré volné chvíle. Alespoň na čas. Pokud se jednou rozhodneš být matkou, je to rozhodnutí na celý život. Nemůžeš dítě odložit, až tě přestane bavit, ani když se budeš cítit na smrt unavená. A v případě, že nebudeš mít podporu rodičů nebo svého přítele, je to dost velký závazek. Protože výchovu těžko sama ještě zvládneš, když jsi sama ještě dítě.

Je vždycky lepší, když tenhle problém nebudeš muset řešit. Ale když se ti to přihodí, rozhoduj se zodpovědně. Ani jedna možnost není lehká a každá má své plusy i minusy. Ale nenech se do ničeho nutit. Pokud budeš chtít dítě a rodiče ti budou nutit potrat, nenech se. Oni se s tím nakonec smíří a s výchovou ti pomůžou. Ale pokud ty budeš chtít potrat a kamarádka ti řekne, že je to vražda, taky se nenech zviklat. Je to tvé tělo a jen ty máš právo rozhodnout, co se s ním bude dít.7 hlasů
Vaše hodnocení