Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto s sebou přináší zvýšený výskyt vaginálních mykóz. Nedej jim tentokrát šanci.

Nedej šanci mykóze

aktualizováno 19.05.2012, 00:00 | 19.05.2012, 14:00 | / krasna.cz/ulekare

Léto s sebou přináší zvýšený výskyt vaginálních mykóz. Nedej jim tentokrát šanci.

S přibývajícím pěkným počasím obvykle vzrůstá riziko výskytu vaginálních mykóz. Ženy a dívky, které toto nepříjemné onemocnění trápí opakovaně, jsou obvykle velmi rády, jestliže se jim období prázdnin a dovolených podaří prožít takříkajíc bez úhony. Jak se chránit před tímto úporným a nepříjemným onemocněním?

 

Co mykózy podporuje


Mykózu vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě. Samy o sobě ještě nemusí vést k onemocnění. Mykózy se dají do pohybu až díky porušení rovnováhy na poševní sliznici, takže infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí. Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres.

 

Mikroskopické kvasinky – kandidy – jsou přítomny u nás všech v malém množství na kůži i sliznicích včetně té poševní. Tam jsou většinou „drženy na uzdě“ kyselým vaginálním prostředím a „hodnými“ bakteriemi vyvolávajícími mléčné kvašení – laktobacily. Při nechráněném sexu s infikovaným partnerem se však poševní prostředí naruší, kvasinky se přemnoží a rozvine se mykóza. "Proti ní mají lékaři k dispozici řadu léků (antimykotik), ale jejich efekt je často jen dočasný.

 

 

V prevenci nových výskytů mykóz pomůže zdravá výživa, čistota, pohlavní hygiena a ochranné laktobacily. Významnou roli hraje také bezpečný pohlavní styk – účinnější než antikoncepce je v případě mykóz kondom. Není totiž záruka, že u partnera byly kvasinky léčbou zcela zlikvidovány," doporučuje MUDr. Karel Nouza, DrSc., imunolog a lékař Centra klinické imunologie. Důležité je také posílit celkovou i místní imunitní obranyschopnost. Pokud se ti problémy opakovaně vrací, vyzkoušej různé doplňky stravy, které by ti měly s imunitou pomoci, například Wobenzym. Ty zvyšují tvou obranyschopnost i vůči některým pohlavně přenosným nemocem, například chlamydiím.


Jak mykózu poznáš?

 

Příznaky většinou nepřehlédneš. Pokud onemocníš vaginální mykózou, bude tě v intimních partiích svědět a pálit, budeš pociťovat bolest při pohlavním styku i při močení. Zpravidla se objevuje i poševní výtok, který bývá většinou bez zápachu a konzistencí připomíná různě hustý tvaroh. "Vaginální mykóza je údajně nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. V průběhu života ji alespoň jednou prodělají tři ženy ze čtyř," píše odborný server ulekare.cz.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

PTALI JSTE SE gynekologa na vaše intimní problémy!
Tvoje první návštěva u gynekologa
Kdy bys měla jít na gyndu?
Odhal špatného gynekologa!


Proč se vrací?


Některé příčiny opakovaných mykóz známe. Vedle už zmíněných rizikových faktorů to bývá koupání v chlorované vodě, teplé a vlhké prostředí, zejména nošení mokrých plavek či upnutých neprodyšných kalhot, například při jízdě na kole, kdy se intimní oblasti snadno zapaří. Často však k mykóze dojde i bez zjevné příčiny. Na otázku, proč se některým ženám a dívkám mykózy neustále vracejí, je třeba hledat odpověď především v imunitě. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.

 

Proč se narušuje poševní rovnováha?


• Poševní prostředí se narušuje pohlavním stykem. Byť je pohlavní styk pro většinu z nás příjemná záležitost, pro pochvu znamená narušení přirozeného prostředí. Toto prostředí je narušeno často mechanicky, může třeba docházet k drobným poraněním například při nedostatečné vlhkosti pochvy. Také je toto prostředí narušeno „zavlečením“ různých jiných bakterií, které žijí na partnerovi, či je po ejakulaci změněno přítomností spermií. To vše napomáhá přemnožení kvasinkových organismů.
 

• V současné době lidé často souloží nepravidelně, kumulovaně (např. když máte s přítelem příležitost jen o víkendech), což neumožňuje pochvě, aby se dostatečně adaptovala na nové podmínky. Takže pokud hodláte mít více styků, musíš pochvě zajistit lubrikaci, kterou již sama není schopna vyprodukovat. Používej lubrikant, který chrání tkáně proti poškození a močový měchýř proti infekci. Při pohybu penisu se totiž mohou kvasinky dostat i do močové trubice a močového měchýře. Proto je dobré se před souloží i po ní dojít vymočit.


• Změny koncentrace hormonů také ovlivňují poševní prostředí. Menstruační cyklus ovlivňuje i poševní prostředí. V první polovině cyklu estrogeny stimulují pochvu a čípek k vytváření sekretu, který se podobá vaječnému bílku a vytváří příznivé prostředí pro spermie. Množství sekretu stoupá až do ovulace. Po ovulaci se k estrogenům přidává hormon progesteron, a tato kombinace změní poševní sekret. Začíná být smetanově bílý a není tak vazký a je pro spermie méně příznivý. Od prvního dne cyklu pH v pochvě postupně klesá a s blížící se menstruací se stává stále kyselejší. Kyselost svědčí kvasinkám, proto čím je menstruace blíže, tím více pochva svědí. Při menstruaci se pH opět upravuje, a tak po ní běžně nepříjemné svědění samo zmizí.


• Používání hormonální antikoncepce či jiná hormonální léčba tedy může mít pozitivní či negativní vliv i na poševní prostředí. Také v těhotenství či v pubertě a přechodu se mění koncentrace hormonů, a tím i kyselost vaginálního prostředí.


• Důležitá je hygiena. Hygiena má však také svá úskalí. Nesmí být ani přemrštěná, ani nedostatečná. Existuje již vícero přípravků pro intimní hygienu, které neobsahují saponáty a mýdla, a naopak obsahují žádoucí kyselinu mléčnou. Také jsou na trhu k dispozici různé vaginální gely, například s přídavkem čajovníku australského (tee tree), které mohou sloužit jako prevence proti přemnožení nežádoucích kvasinek. Neprováděj výplachy pochvy, neboť tím odstraňuje i bakterie, které jsou v pochvě žádoucí. Hygienu by měl dodržovat také tvůj partner, protože bakterie zavedené jím, mohou také způsobit neplechu.


• Důležitý je také výběr správného oblečení. Spodní prádlo by mělo být nejlépe bavlněné a dostatečně prodyšné. Silonové a velmi těsné věci, ale také například pobyt v mokrých plavkách velmi přispívají k narušení přirozeného a tím i vyváženého poševního prostředí, a mohou vést k přemnožení kvasinek.


• Také přemíra konzumace sladkostí může přispívat ke vzniku mykóz. Kvasinky milují sladké a žijí také ve střevech, kde se mohou přemnožit, a tím se mohou přemnožit i v pochvě.


• Léčba některými antibiotiky také narušuje jinak harmonické vaginální prostředí. Vyhubení některých bakterií má za následek přemnožení kvasinek, neboť ty pak nemají svého přirozeného nepřítele a nemá je co hubit. Napomoci může obnovování střevní mikroflóry za pomocí konzumace probiotických potravin (jogurty, například obohacené bakteriemi rodu Lactobacillus).

 

 

Jaká je prevence


V lékárně si můžeš zakoupit volně prodejné přípravky, jako jsou vaginální čípky, tabletky a mastičky, které se užívají preventivně, víme-li například, že budeme trávit čas v rizikovém prostředí. Po každém sexuálním styku bychom se měly osprchovat, protože tehdy se mění kyselost pochvy. V teplých dnech bychom neměly oblékat těsné džíny, ale raději vybírat bavlněné kalhotky.

 

Po koupání je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť plaveme-li v přehradě nebo rybníce – prostě tam, kde se daří bakteriím. Na toaletě bychom se měly utírat směrem k řitnímu otvoru a platí pravidlo, že čím méně parfemace a chemie, pokud jde o toaletní papír, tím lépe. Po vykoupání si ihned vyměň tampon, který podle odborníků nasákne všechny nečistoty z vody a přenese je do pochvy. A zbytečně to nepřeháněj s mytím. Hygiena je samozřejmě v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Časté mytí narušuje přirozené prostředí pochvy.


Jak se léčí


Léčba mykotické infekce je dnes v převážné většině případů běžnou záležitostí. V současnosti je k dispozici široká škála lokálních (místních) i celkových (tabletových) preparátů. Všechny se vyznačují vysokou účinností, a tak dochází k rychlému ústupu klinických příznaků a zničení kvasinek.
Mykózy se léčí čípky, mastmi nebo tabletami souhrnně označovanými jako antimykotika. Tyto prostředky jsou určeny pro léčbu akutního onemocnění. Většina dívek a žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy nedokáže zabránit jejímu častému opakování. K tomu je zapotřebí podpořit imunitní systém.


Důležitá je prevence. Ta v tomto případě spočívá v uvědomění si faktorů, které ke vzniku kvasinkových infekcí přispívají, tedy faktorů, které narušují přirozené poševní prostředí. Namístě je správná hygiena, životospráva, vhodné oblečení a dostatečná lubrikace při sexu. Je možné preventivně aplikovat gely, které pomáhají obnovovat přirozené poševní prostředí a zajišťují správnou hodnotu pH.3 hlasů
Vaše hodnocení