Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Menstruace je dost ošemetná a nemáme ji rády, ale když ji nedostaneme, je to průšvih. Kdy máš zůstat v klidu a kdy je na čase to začít řešit?

Nedostala jsi menstruaci. Co teď?

Menstruace
zdroj: Thinkstockphotos Menstruace
aktualizováno 08.01.2017, 00:45 | 08.01.2017, 00:45 | Krásná.cz/Mersmerize

Menstruace je dost ošemetná a nemáme ji rády, ale když ji nedostaneme, je to průšvih. Kdy máš zůstat v klidu a kdy je na čase to začít řešit?

Menstruace je přibližně od třinácti let běžnou součástí ženského života. I když si na ní často stěžujeme, chceme ji posunout a netěšíme se na dny, kdy budeme náladové, protivné nebo nás bude bolet celé tělo, když ji nedostaneme – panikaříme. Menstruace totiž ukazuje, že je s naším tělem a s pohlavním systémem vše v pořádku a je to tak, jak být má.

Jakmile ji nedostaneš, nemusí to sice znamenat nic strašného, často se to stává a nemusí to mít žádný rozumný důvod, ale je vždy lepší menstruační cyklus sledovat, abys toho později nelitovala nebo se potencionální problém nezhoršil.

Co jestli se ale stane, že menstruaci nedostaneš? Jak se rozhodnout, co máš udělat a podle čeho se řídit? Pokusím se ti zodpovědět ty nejzákladnější otázky.

Co když jsem ještě nedostala svou první menstruaci?

První menstruaci dívky dostávají průměrně ve třinácti letech. Je to ale skutečně průměr a neznamená to, že když ty ji ve třinácti nedostaneš, je něco v nepořádku. Stejně tak tě může překvapit dříve. Jsou dívky, které svoje první krvácení zažily i v jedenácti, nebo dokonce i dříve.

 

Stres
Nedělej si hlavu, že jsi menstruaci ještě nedostala... (Foto: Thinkstockphotos)

 

Přibližně do patnácti až šestnácti let bych tento problém v podstatě neřešila. Pokud jsi už ale dosáhla tohoto věku a menstruace se ještě vůbec neobjevila, bude lepší, když si najdeš gynekologa, kterého začneš ho pravidelně navštěvovat. Samozřejmě někdo to neřeší, ale vždy je lepší být pod dohledem.

Čekám na druhé krvácení

Druhá menstruace je často ta nejproblematičtější. Vaječníky a všechny naše ženské vnitřní orgány se teprve "rozjíždějí“ a často to zkrátka zlobí. Proto se může stát, že svou druhou menstruaci nedostaneš za měsíc, ale třeba dříve nebo později. Druhý případ je častější a nějaký měsíc může perioda vynechat.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vyzraj na bolestivou menstruaci
Buď v pohodě i během svých dnů
Aby tvé poprvé bylo nezapomenutelné

Určitě je zbytečné panikařit, pokud to jeden měsíc nedostaneš, pokud to ale bude déle, opět doporučuji navštívit lékaře.

Už jsem měla pohlavní styk


Je něco jiného, když sexuálně žiješ, nebo jestli jsi pohlavní styk ještě neměla. V prvním případě ti vynechání menstruace může naznačit, že jsi těhotná, což je asi ten nejčastější případ, proč se ženy stresují, když menstruaci nedostanou.

 

Nechtěné těhotenství
Vynechání menstruace může znamenat, že jsi těhotná. (Foto: Thinkstockphotos)

 

V takovém případě je při vynechání menstruace na místě koupit si těhotenský test. Koupíš ho v lékárně bez lékařského předpisu, jeho prodej ani není věkově omezen a cena není nijak závratně vysoká. Tak jako tak, je určitě na místě navštívit svého lékaře.

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT:
Na Doma.cz píší: 
Příběh pacientky: Protrpěla jsem léta s bolestivou menstruací
Desatero proti těhotenským nevolnostem

Proč se menstruace nemusí dostavit?


Menstruace je věc dost ošemetná, často vynechává nebo není tak úplně pravidelná a příčin může být doopravdy spousta. Ať už od zmíněného těhotenství, tak po nemoc a nachlazení. Dokonce i některé léky mohou způsobit jistý výkyv periody. Stejně tak jako stres nebo přílišné a drastické hubnutí. Pokud se tak stane, je vždy lepší, když navštívíš svého gynekologa. Budeš mít jistotu, že je s tvým tělem všechno v pořádku.6 hlasů
Vaše hodnocení