Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Psát o škole o prázdninách? Když jde o tuhle školu, rozhodně to stojí za to.

Nejekologičtější školu světa najdeš na Bali, studovat v ní můžeš i ty

Ekologická škola na Bali - 4
zdroj: Oficiální zdroj Ekologická škola na Bali - 4
aktualizováno 21.07.2012, 00:00 | 21.07.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Psát o škole o prázdninách? Když jde o tuhle školu, rozhodně to stojí za to.

V Green School (“Zelená škola”) na Bali je ochrana přírody hlavním heslem - proto byla letos právem oceněna titulem “Greenest School on Earth” – Nejzelenější škola na světě. Tuto cenu každoročně uděluje americká nezisková organizace Green Building Council, jež podporuje řadu ekologických projektů po celém světě. Školu obklopenou panenskou přírodou přitom můžeš navštěvovat i ty.

 

Ekologická škola na Bali - 2
(Foto: Oficiální zdroj)

 

“Měsíc jsem pracovala jako dobrovolník v Green Campu, jenž je sojučástí areálu. Mou snahou je nabídnout tento unikátní pobyt v dokonalé zeleni i českým dětem či vzdělávacím institucím,” říká Češka Alexandra Kropp, jež má na starosti propagaci balijské školy v Evropě. V současnosti zde studuje přes 240 dětí ve věku u od 6 do 17 let ze 30 zemí světa. Součástí je i školka pro děti od 2,5 do 5 let.

 

Ekologická škola na Bali - 6
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Tato unikátní vzdělávací instituce stojí uprostřed džungle a k jejímu vybudování byly použity takřka výhradně přírodní materiály, zejména bambus. Neekologickou klimatizaci nahrazuje příjemný venkovní vánek, jednotlivé budovy a třídy totiž nemají žádné zdi. Samozřejmostí jsou solární panely na zabezpečení vlastního zdroje energie, díky nimž je škola v současné době soběstačná ze 70 %.

 

Ekologická škola na Bali - 11
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Na svícení se zde elektřina nevyužívá, protože budovy byly architektonicky navrženy tak, aby v otevřeném a vzdušném prostoru byl dostatek denního světla. Na stránce www.greenschool.org si můžeš vyzkoušet virtuální prohlídku školy.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jeď v létě studovat jazyky
Učení cizích jazyků nemusí být mučení
8 tipů, jak si vybrat jazykový kurz v zahraničí a nenaletět

 

Ekologická škola na Bali - 10
(Foto: Oficiální zdroj)


Kolem školních budov jsou zahrádky, na kterých žáci pěstují ovoce, zeleninu, bylinky a rýži. Plody si žáci buď odnesou domů, nebo jsou zpracovány do školních obědů. Ty se servírují v ošatkách a na bambusovém listu, aby se nemuselo mýt nádobí. Součástí areálu je i aréna z bahna, kde se nacvičují různá kulturní bojová umění.

 

Ekologická škola na Bali - 7
(Foto: Oficiální zdroj)Zakladatelem školy je Kanaďan John Hardy, jenž během studií umění v roce 1975 podniknul cestu na Bali. Právě zde se rozhodl realizovat svůj sen - vytvořit něco neobvyklého pro děti, dopřát jim šťastná školní léta a podněcovat jejich talent a nadání ve všech směrech. Výuka probíhá v angličtině, pedagogové jsou rodilí mluvčí z Kanady, Austrálie, USA a Anglie.

 

Ekologická škola na Bali - 8
(Foto: Oficiální zdroj)Závazek školy je umožnit stipendium 20 % místních dětí, což ovšem vyžaduje velké množství sponzorů a finančních příspěvků.Není překvapením, že hlavní důraz v osnovách je kladen na tzv. green studies a ekologickou výchovu. Ruku v ruce s tradičními předměty se děti učí o životním prostředí, obnovitelných zdrojích energie, zemědělství a organickém farmaření. Učitelé se v dětech snaží rozvíjet kreativitu, podnikatelské a vůdčí schopnosti a osobní odpovědnost.

 

Ekologická škola na Bali - 5
(Foto: Oficiální zdroj)


Součástí areálu je také zmíněný Green camp, jehož služby mohou využít školy, univerzity, rodiny či firmy k pobytu v přírodě a využít služeb místního týmu instruktorů. Součástí programu je i šnorchlování v tyrkysovém moři, túra k místním vulkánům či termálním pramenům či studium místních balijských zvyků, umění, trhů a chrámů.

 

Ekologická škola na Bali - 9
(Foto: Oficiální zdroj)Bavilo by tě studovat v takové škole? Uvažuješ, že by ses vydala studovat mimo ČR? Piš do komentářů.3 hlasů
Vaše hodnocení