Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Propojte příjemné s užitečným, darujte na sv. Valentýna knihu.

Nejen Valentýn! 14. únor je dnem darovaných knih

Čtení
zdroj: Getty Images Čtení
aktualizováno 13.02.2019, 16:41 | 13.02.2019, 16:41 | Krásná.cz

Propojte příjemné s užitečným, darujte na sv. Valentýna knihu.

14. únor není pouze den oslavy sv. Valentýna, ale i svátek spojený s darováním knih. International Book Giving Day se letos koná již posedmé a za hlavní cíl si opět klade přiblížit knihy co největšímu počtu dětí - a nejenom jim. Inspirujte se a oslavte letošního Valentýna tak trochu jinak…


Mezinárodní den darování knih je primárně zaměřený na dětské čtenáře a budování jejich pozitivního vztahu ke knihám a čtení. V posledních letech nicméně akce získává stále širší rozměr a zaměřuje se na celou čtenářskou obec. “Smyslem akce je motivovat lidi k darování knih nejenom dětem, ale i komukoliv dalšímu v rodině, přátelům či potřebným a zároveň upozornit na to, že všude kolem nás je nesčetně míst, kde by knihy udělaly radost a přesto tam chybí,“ říká Zuzana Kadecká z knihkupectví Martinus.cz.

 

Způsobů, jak věnovat knihy, je mnoho – lze je darovat do dětských knihoven, škol, dětských domovů, nízkoprahových zařízení či charitativních organizací. Lidé je také mohou nechat v čekárně dětských lékařů, kavárnách nebo potěšit někoho ze svého okolí, rodiny či přátel. Důležitým rysem akce navíc je, že knihy, které se lidé rozhodnou věnovat, nemusí být nové, ale například vyřazené z jejich domácích knihoven, kde již neplní svůj účel – nikdo je nečte nebo z nich „vyrostly“ jejich děti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Povinná četba nemusí být otrava
Proč číst a hlavně… CO ČÍST! 14 tipů pro všechny
Zlepšení angličtiny? Začni číst knihy v angličtině!

 

Co v tento den můžete udělat?

 

* Knihy, které doma překáží, a už se k nim asi nedostanete, doneste do oblíbené kavárny, domova seniorů, domu dětí a mládeže, nemocnice nebo internátu. Určitě se do nich někdo s chutí začte.


* Ne každý je zarytý čtenář. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo moc nečte, ale vy máte tip na knížku, která by to pomohla změnit, darujte mu ji třeba jako dárek právě k Valentýnu. Třeba se zbytečně ochuzuje o úžasný svět fantazie jen proto, že zatím ho dobré knihy míjely.


* Valentýnský dárek nemusí být jen pro kluka, po kterém tajně toužíte. Darujte si knihy třeba s kamarádkami. Zapomeňte na chvíli na oblíbený žánr, autora nebo váš obvyklý styl a vybírejte knížky, které vám pomohou posunout se dál.

 

Pár tipů pro inspiraci:


Pro nejmenší:

 

Tipy na knihy - 2
(Foto: Archiv firem)

 

* Lucy Maud Montgomeryová: Anna ze Zeleného domu (Albatros, 299 Kč). Jedenáctiletá Anna Shirleyová je sirotek. Po nepříjemných zkušenostech s životem u pěstounů přichází do Zeleného domu na ostrově prince Edwarda. Ačkoliv si přísná Marilla a její laskavý bratr Matouš původně přáli chlapce, rozpustilou Annu si brzy zamilují. A tak pihovatá dívenka konečně nachází pravý domov i první opravdovou kamarádku. Legendární kanadský příběh plný optimismu i laskavého humoru se vrací v nezkráceném, nově ilustrovaném vydání.

 

* Adrián Macho: Gerda (Computer Press, 263 Kč, úrodává martinus.cz). Jednou z nejroztomilejších dětských knih posledního roku je rozhodně Gerda. Nádherně ilustrovaný příběh s malou velrybkou Gerdou bude jistě jednou z prvních knih, které si každé dítko zamiluje.


* Elena Favilli a Francesca Cavallo: Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky (Albatros, 306 Kč, prodává martinus.cz). Světový bestseller se 100 krátkými příběhy vypráví životní osudy mimořádných žen z minulosti i současnosti. Umělkyně, sportovkyně, vědkyně, političky a další velké osobnosti, které se nesmazatelně zapsaly do historie, inspirují malé i velké čtenáře snít velké sny. Každý medailonek navíc doprovází celostránkové portréty od šedesáti výtvarnic z celého světa.

 

* Tip navíc: Knížky k oblíbené pochoutce: Milují i vaše děti Happy Meal? Pokud aspoň čas od času uděláte zastávku v restauracích McDonald´s, jistě víte, že k tomuto dětskému menu neodmyslitelně patří také hračka. Nově si ale můžete vybrat, zda své děti po jídle odměníte hračkou nebo knížkou. Celý rok bude mladé čtenáře provázet dobrodružství dvojčat Stromovic a každých 8 týdnů dostanou na výběr 2 nová pokračování jejich příběhu.


Bestsellery:

 

Tipy na knihy - 1
(Foto: Archiv firem)


* Jonas Jonasson Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět (Panteon, 320 Kč). Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců a teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.

 

* Sarah J. Maas: Dvůr mrazu a hvězd (CooBoo, 237 Kč). Série Dvůr trnů a růží patří k nejoblíbenějším sériím v žánru Young Adult. A nyní k ní vyšla sbírka povídek. Zavede čtenáře do fantasy světa, který si oblíbili mladí po celém světě.
 

* Ladislav Zibura: Sebrané pěškopisy (BizBooks, 760 Kč, prodává martinus.cz). Neláká vaše blízké dovolená v tradičních rezortech? A co takhle vyrazit někam pěšky? Někam, kam většina lidí za dobrodružstvím spíše nevyráží? O tom si lze přečíst v "pěškopisech" cestovatele a spisovatele Ladislava Zibury.

 

O lásce a vztazích:

 

Tipy na knihy - 3
(Foto: Archiv firem)

 

* Ester Geislerová a Josefína Bakošová Terapie sdílením 2 (Listen, 299 Kč). E. Geislerová aj. Bakošová zahájily na sociálních sítích revoluci. Zveřejnily několik mrazivých a zároveň cynický úsměv vzbuzujících vět, kterými se jistý muž rozešel s jejich kamarádkou. Toto malé gesto spustilo lavinu a hashtag „terapie sdilenim“ se stal doslova kultovním a rozčísl poklidnou českou hladinku sociálních sítí naprosto nečekaným způsobem. Netrvalo dlouho a vznikla kniha, která zaznamenala tak velký úspěch, že její pokračovaní bylo jen otázkou času. Terapie sdílením: Valentýnská edice je na světě! Tentokrát nejen o trpkém rozcházení, ale také o vztazích jako takových – někdy úsměvných a někdy až krutě smutných.

 

* Kelly Sullivan Walden: Láska, sex a vztahy – snář (Knihy Omega, 399 Kč, prodává Knihy Dobrovský). Objevují se vám ve snech obrazy vášně, lásky či strachu? Zdá se vám o románku s šéfem či oblíbenou celebritou? A už jste někdy přemýšlela proč? Nepropadejte panice ani studu! Vaše sny jsou normální a velice symbolické. Naučte se rozšifrovat snové symboly zamlženou optikou lidských vztahů, sexuality a potřeby milovat a být milována. S tímto průvodcem se dozvíte, jak na všechny a všechno ve svých snech pohlížet jako na součást sebe.
 

* Will Bowen: Vztahy bez stížností, Pozitivní transformace osobních, pracovních a milostných vztahů (Synergie, 229 Kč, dostupná na nestezujsi.cz). Kniha přichází s revolučními vhledy a nástroji ke zlepšení všech vašich vztahů. Naučíte se, jak si přestat stěžovat na své blízké, překonat pocity prázdnoty, zklamání a nedostatečnosti, které stížnosti způsobují, a jak si vybudovat silné pozitivní naplňující vztahy, ve kterých se budete cítit dobře. V knize najdete také informace z nových výzkumů o stěžování, inspirativní a výmluvné příběhy a praktická cvičení.

 

Osobní rozvoj:

 

Tipy na knihy - 4
(Foto: Archiv firem)


* Margit Slimáková Velmi osobní kniha o zdraví (BizBooks, 331 Kč, prodává martinus.cz). O zdraví, o kráse, o životním stylu - o tom všem ve své knížce mluví Margit Slimáková. A milé rady má pro každého. Jak dát tělu to nejlepší v dnešní uspěchané době? Tipy od nejvlivnější české expertky v oblasti zdravého životního stylu.


* Martin Kavka, Michal Škrabal: Hacknutá čeština, Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny (Jan Melvil publishing, 297 Kč, dostupná na melvil.cz). Slýcháme je kolem sebe – poletují v tramvajích a hospodách, smějí se jim kolegové, sociální sítě je milují a některá to dotáhla až do médií. A také jste se přistihli u toho, že občas netušíte, o čem je vlastně řeč? Záchrana v podobě nejzábavnějšího českého slovníku neologismů je tu.

 

* K sobě. Tobě Annie (350 Kč, dostupný na tovarnanaradost.cz). Básničkový deník je knížka, která vlastně není tak úplně knížka. Alespoň z té větší části. Najdete v ní přes padesát ilustrací a básniček, myšlenek, které by měly vést k zamyšlení a tvořivosti – co s nimi uděláte je ale jen na vás. Zbytek deníku tvoříte vy - svými kresbami, svými pocity, zážitky…


Mezinárodní den darování knih vznikl v roce 2012 ve Velké Británii a postupně ho začali slavit lidé z více než 44 zemí světa. Mimo Českou republiku například v Německu, Portugalsku, Chorvatsku, ale také v Kanadě, Austrálii nebo v Jihoafrické republice. Stejně jako v jiných zemích, tak i u nás se do akce nejvíce zapojují knihovny, které pořádají sbírky knih a další podpůrné akce.1 hlasů
Vaše hodnocení