Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tělo má ohromné samouzdravovací schopnosti, jen je musíš podpořit svou vůlí. Poradíme, jak být zdravá bez prášků.

Nejlepší lékař? Tvá vlastní vůle

Bolest hlavy
zdroj: Thinkstockphotos Bolest hlavy
aktualizováno 13.09.2012, 00:02 | 13.09.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Tělo má ohromné samouzdravovací schopnosti, jen je musíš podpořit svou vůlí. Poradíme, jak být zdravá bez prášků.

Východní filozofové chápali, že lidské tělo je pevně propojeno s myslí. Z toho vychází i různé alternativní medicíny, které tvrdí, že psychika hodně ovlivňuje to, jak se cítíme, co nás bolí a jak se léčíme. Přestože výzkumy ještě nehovoří zcela jasně, dostává se tento fakt pomalu i do západní medicíny, jak ji známe my. Lékaři již připouští, že duše pomáhá léčit různé zdravotní potíže – například problémy s páteří, menstruační bolesti a dokonce i rakovinu.

Samouzdravovací metody tě možná od nemocí neochrání (i když ani to není úplně jisté, protože dokážeš-li se zbavit každodenního stresu, určitě budeš méně nemocná), ale s jejich pomocí lze dosáhnout toho, že nemoc bude mít mírnější průběh a rychleji se uzdravíš. Zatímco dříve se léčily hlavně příznaky nemoci, dnes už se hodně uvažuje o tom, co vlastně danou nemoc způsobuje. Ne vždy to jsou totiž viry, bacily a další neřádi. Někdy za nemoc mohou třeba i potlačované emoce.


Nelze léčit jen nemoc, důležitá je i příčina

 

Samozřejmě je jen na tobě, čemu budeš věřit. Ale podle některých druhů alternativní medicíny mohou například za časté záněty močových cest vztahové problémy. Když něčím takovým pravidelně trpíš, možná by stálo za to zvážit, zda jsi opravdu se svým klukem šťastná. Pokud ano, příčinu hledej jinde, ale pokud ne...

 

 

Západní medicína se všeobecně soustředuje na mechanismy nemocí. To znamená, že pokud máš zánět (čehokoliv), dostaneš pravděpodobně antibiotika. Mechanismus nemoci ale není jejím původcem. Opravdové příčiny tvých nemocí hledej ve způsobu a kvalitě tvého života. Podívej se na to, co jíš, jak se cítíš, jaké máš vztahy s ostatními. Otrávený vzduch, špatné jídlo a neustálý hněv na nějakého člověka vedou k tomu, že pomalu, ale jistě otravuješ svůj organismus. A ten se bude bránit. Protože neumí křčet, dá svoji nespokojenost najevo nějakou nemocí. Čím je nemoc vážnější, tím vážnější máš jiné problémy.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Rozhodí tě každá hloupost?
4 osvědčené tipy, jak lépe zvládat své emoce

Chceš-li prospět svému tělu, nauč se relaxační techniky (brzy je najdeš i tady na krásná.cz), začni sledovat, co jíš, věnuj pozornost svému tělu, abys měla dobrou fyzičku, a hlavně – vyčisti své vztahy s ostatními lidmi.

- Odpusť těm, na které se zlobíš. Ne kvůli nim, na nich ti nemusí záležet, ale kvůli sobě. Zloba tě totiž zevnitř pěkně užírá a ničí tvoje tělo.
- Nestýkej se s lidmi, se kterými nechceš. Ne, vždy to samozřejmě jde, třeba učitelky ve škole vídat musíš, ale jistě máš mezi svými známými lidi, které vlastně nemáš ráda, ale bavíš se s nimi, protože to dělají ostatní.
- Urovnej své vztahy doma. Když tě něco dlouhodobě žere, vyříkej si to, abys na to nemusela pořád myslet.

A od jakých nemocí si můžeš sama pomoct?
Bolesti páteře

Skvělé účinky v jejich zmíňování přinášejí čínská cvičení tai-chi, která jsou spojením pohybu a meditace.

Bolesti hlavy
Bývají i důsledkem napětí svalů, za které může stres. Pomoct ti může masáž, správné dýchání, nebo vědomé uvolňování zatnutých svalů.

 

 

Psychosomatická onemocnění
Psychoterapie může pomoct při léčbě takových onemocnění, u jejichž základu stojí problémy psychického charakteru – astma, kožní alergie, vyysoký krevní tlak. Působí také proti následkům nesutálého stresu, který bývá příčinou žaludečních a dvanácterníkových vředů, infarktů a mrtvice.4 hlasů
Vaše hodnocení