Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Knihy nepatří jen k dlouhým zimním večerům. Hodí se i na lenivé březnové dny (ne nadarmo je březen měsícem knihy), k jarnímu vysedávání na zahrádce i letní dovolené. Jaké knižní novinky si letos nenechat ujít?

Nejočekávanější knížky, na které se letos těšit

V knihkupectví
zdroj: Getty Images V knihkupectví
aktualizováno 03.03.2019, 00:00 | 03.03.2019, 00:00 | Krásná.cz

Knihy nepatří jen k dlouhým zimním večerům. Hodí se i na lenivé březnové dny (ne nadarmo je březen měsícem knihy), k jarnímu vysedávání na zahrádce i letní dovolené. Jaké knižní novinky si letos nenechat ujít?

Už teď můžeme říct, že rok 2019 bude čtenářsky mimořádně plodný. Vyjde řada skvělých českých románů i velmi slibné zahraniční překlady. Dále bude rok s devatenáctkou na konci přát zejména severským detektivkám a očekává se i návrat humoristické literatury ve velkém stylu. Aby vám neuniklo žádné knižní dobrodružství, připravili jsme pro vás spolu s knihkupectví Martinus.cz výběr toho nejlepší, na co se můžete v nadcházejících měsících těšit.


• Hned v prvních měsících roku 2019 vyšlo několik očekávaných detektivek. Čeští čtenáři si v minulých letech oblíbili Francouze Bernarda Miniera pověstného svým rozmáchlým stylem a sofistikovanými zápletkami. Jeho Sestry vyšly 14. února. Hned v závěsu, tedy v březnu, vyjde novinka Samuela Bjorka Clona. Ten zaznamenal úspěch zejména svou prvotinou V lese visí anděl a následně románem Sova.

 

• Jedním z nejzajímavějších momentů roku bude návrat humoristické literatury, která v posledních letech zaznamenala spíše pokles. Vyjde pokračování Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Kniha ponese název Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět a vychází posledního února.

 

Čtenářka
(Foto: Getty Images)

 

• Z českých luhů a hájů přibude další kniha Michala Viewegha. Půjde o soubor povídek z posledních let, kniha se chystá na jaro a zatím nemá svůj oficiální název. Nová beletristická kniha vyjde po řadě let i Kateřině Tučkové a ponese název Bílá voda (datace zatím není jasná). V dubnu vydá Nakladatelství Host Tiché roky, další román Aleny Mornštajnové. Ta si srdce českých čtenářů definitivně získala předloňskou knihou Hana, v níž se podobně jako ve dvou předchozích knihách vrací do české minulosti.

 

• Jedním z nejzásadnějších okamžiků roku 2019 v knihách se stane 28. srpen. V tento den vyjde nejen ve Švédsku, ale i v dalších státech, mezi které se počítá i Česko, poslední díl série Milénium. Kniha, pod kterou bude podepsán David Lagercrantz, jež na tvorbu Stiega Larssona navazuje od roku 2015, ponese název Dívka, která musí zemřít.

 

ČTĚTE TAKÉ:

11 důvodů, proč číst
Nejlepší weby a aplikace pro všechny milovnice knih!
Divergence, Hunger Games… A co dál? TIP NA KNIHU

 

• Další velkou událostí v oblasti detektivní literatury ze severu bude na podzim vydaná dvanáctá kniha Joa Nesbøho s Harrym Holem v ústřední roli. U Nesbøho existují jen velmi malé pochyby, že by kniha nebyla dobrá, neboť se mu daří držet vysokou kvalitu u každého z textů, nehledě na množství dílů, které už svým čtenářům naservíroval. A do třetice všeho dobrého z oblasti krimi, v létě vyjde další román J. K. Rowling alias Roberta Galbraitha Lethal White. I pod tímto pseudonymem se Rowling daří držet vysokou literární úroveň, detektivka bude už čtvrtým počinem, napsaným pod tímto jménem.

 

• Čtenáři nebudou ochuzeni ani o novinky z oblasti cestopisů, se svou novinkou přijde na trhu Ladislav Zibura. Jeho text ponese název Prázdniny v Evropě a vydání je plánováno na duben či květen.

 

• Mezi nejzajímavější očekávané překladové tituly patří současně asi nejznámější francouzský prozaik Michel Houellebecq a jeho v lednu vyšlá próza Serotonin. Té se čeští čtenáři dočkají v červnu, přičemž vyjde pod stejným názvem.

 

Na jakou knihu se letos nejvíc těšíte vy?0 hlasů
Vaše hodnocení