Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Těhotenství a následně mateřství je krásná věc, ale jen v přípradě, kdy jsi na to připravená a nezaskočí tě to. Může se totiž stát, že k tomu dojde omylem, a co potom? Příznaků těhotenství může být hodně, ale ne vždy o nich mladé dívky vědí a rozp...

Nejsi těhotná? Kdy a jak to poznáš

Mladí rodiče
zdroj: Thinkstockphotos Mladí rodiče
aktualizováno 27.05.2013, 00:00 | 27.05.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Těhotenství a následně mateřství je krásná věc, ale jen v přípradě, kdy jsi na to připravená a nezaskočí tě to. Může se totiž stát, že k tomu dojde omylem, a co potom? Příznaků těhotenství může být hodně, ale ne vždy o nich mladé dívky vědí a rozpoznají je.

I když se v současné době stále řeší problematika neplodnosti a říká se, že dostat se do jiného stavu je čím dál těžší, fakt je ten, že občas to přijde nečekaně. Jenomže ty jsi na to moc mladá, nebo nepřipravená a nevíš, co si počít dál. Abys tomu všemu zabránila, je dobré být připravená v té teoretické části. Vědět, čím vším můžeš riskovat, jak velká je pravděpodobnost, že můžeš otěhotnět, a také být informovaná o tom, jak se to dá poznat a co dělat, když máš podezření!

Rizika kolem otěhotnění

Selhání antikoncepce – antikoncepce selhává dnes a denně, protože nic zkrátka není atoprocentní. Mezi nejspolehlivější antikoncepce se řadí ta hormonální (například ve formě tabletek), kterou užívají miliony dívek. Často se ale stane, že tabletu zapomeneš vzít, nebo bereš jiné léky, které účinnost antikoncepce snižují (některá antibiotika nebo třezalka) a nechráníš se dostatečně. Pak je jasné, že k oplodnění může dojít.

Kdy můžeš antikoncepce selhat, najdeš v článku Kdy se nelze spolehnout na antikoncepci.

Přerušovaně – přerušovaná soulož je jistým druhem antikoncepce, která je hodně oblíbená, ale bohužel je také velice riziková. Když si přítel dá pozor, vyhne se tomu nejhoršímu, to je pěkné, ale i preejakulační tekutina obsahuje malé množství spermatu. Pořád tedy existuje určité riziko, že můžeš otěhotnět, i když si přítel dá sebevětší pozor.

 

Nechtěné těhotenství
Aby nebyl test pozitivní, je třeba myslet na ochranu včas. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Samozřejmě je na každém jakou antikoncepci zvolí, je ale nutné počítat s riziky.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nechtěné těhotenství je peklo. Předejdi mu
VAŠE PŘÍBĚHY: V šestnácti těhotná a sama
ZPOVĚĎ: Vymyslela jsem si, že jsem těhotná, abych zachránila vztah

Kdy se dá těhotenství poznat


Těhotenství jako takové je věc neuvěřitelně individuální. Někdo to na sobě pocítí už při prvních týdnech, někdo si toho nevšimne, dokud mu lékař řekne, že je ve třetím měsíci. Ranní nevolnosti se totiž vůbec nemusí dostavit nebo také vůbec nemusí být ranní (i když pravděpodobnost je minimální). Bříško rozhodně neroste v prvním týdnu po oplodnění, takže týden po nechráněném styku to takhle doopravdy nepoznáš.

 

Bulimie
Nevolnosti nepřijdou hned, nespoléhej se na ně. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nejlépe se to pozná právě podle menstruace. Jakmile jsi měla nechráněný pohlavní styk a nedostaví se ti menstruace, už můžeš mít podezření. Spoustu zkušeností si můžeš přečíst na různých fórech. Fórum pro maminky dnes není výjimečnou záležitostí a často se tam dozvíš i jiné názory nebo nějaké nové rady a tipy.

Co dělat při podezření? 


Nejlepší řešení je koupit si těhotenský test. Ten můžeš sehnat v lékárnách nebo na internetu za poměrně nízké ceny a není limitován věkem, tak se nemusíš bát, že bys musela předkládat při koupi občanský průkaz nebo se musela jinak identifikovat.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Antikoncepční pilulky mohou i zabít. POZOR na srážlivost krve!
Desatero proti těhotenským nevolnostem

Těhotenský test je právě nejspolehlivější ve dnech, kdy očekáváš menstruaci a ta nepřichází. V moči je totiž nejvíce hormonu HCG, podle kterého test určí, zda jsi, nebo nejsi těhotná.

Klidně si test udělej víckrát a kdyby něco, samozřejmě pomůže gynekolog!

Jsem těhotná! 

Pokud doopravdy jsi těhotná, asi tě nečeká lehké rozhodování – rozhodovat o životě druhého člověka doopravdy není nic snadného. Neboj se to někomu říct – mamince, ségře nebo to prodiskutovat s odborníkem. To jsou většinou ty první kroky, kterými by ses měla řídit. Plno informací můžeš také najít na internetu, zkušenosti ostatních mladých dívek a to, jak se rozhodly a proč se tak rozhodly, jak žijí dnes.

 

Těhotenství
Jestli se necítíš na to, abys byla maminkou, radši se chraň. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud máš z těhotenství strach a nechceš být mladá maminka, nikdy bys neměla zapomínat na spolehlivou ochranu, nejlépe kombinovanou antikoncepci. Pokud něčemu v užívání nerozumíš, vždy se zeptej lékaře, stejně tak si vždy u hormonální antikoncepce přečti příbalový letáček.64 hlasů
Vaše hodnocení