Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pro člověka, který s očima nemá problém, je těžké si představit, že by to mohlo být nějak jinak. Asi žádného umělce nikdy předtím nenapadlo nakreslit různé výjevy tak, jak je vidí lidé s nemocnýma očima. Takové obrazy jste nejspíš nikdy předtím ne...

Neobvyklá podívaná: Umělec ukazuje, jak vidí svět krátkozrací lidé

Philip Barlow
zdroj: Instagram Philip Barlow
aktualizováno 26.09.2019, 00:00 | 26.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Pro člověka, který s očima nemá problém, je těžké si představit, že by to mohlo být nějak jinak. Asi žádného umělce nikdy předtím nenapadlo nakreslit různé výjevy tak, jak je vidí lidé s nemocnýma očima. Takové obrazy jste nejspíš nikdy předtím nespatřily!

Co všechno vás může inspirovat k tomu, abyste namalovaly něco, čím se postupem času proslavíte? Pro jihoafrického umělce z Kapského Města Philipa Barlowa byla takovou „múzou“ právě krátkozrakost. Když tímto problémem trpíte, vzdálenější objekty se vám zdají být rozmazané, nedokážete je dostatečně zaostřit.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)


Philip Barlow pomocí olejomalby zobrazuje, jak se jeví situace běžného dne právě krátkozrakým lidem, když nemají po ruce brýle. Místo toho, aby ve svých obrazech maloval ostré linie, snaží se mít jednotlivé scény rozmazané a nejasně tvarované. Tím jednotlivé výjevy vidíte tak, jako byste na svět koukaly špatnýma očima.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)


Díky jeho tvorbě poznáte, že pro lidi s touto vadou vidění se každý člověk, nacházející se ve větší vzdálenosti, stává naprosto anonymní osobou. Nedokážete rozpoznat, jestli je člověk stojící pár metrů od vás vaším kamarádem nebo jde naopak o někoho úplně cizího.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)


Pravděpodobně se ve vás při pohledu na tyto obrazy probudí zvědavost. Co se na nich ve skutečnosti nachází? Ať už ale budete mrkat sebevíc, abyste zaostřily, tak to pravděpodobně nezjistíte. Rozpité obchody a obličeje vám ale mohou klidně něco nebo někoho připomínat.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Akné, špíčky a ledové nohy: Ilustrátor vtipně zobrazuje, že i to patří do vztahu
Umělec přidává lidem zvířecí hlavy! Podívejte se, koho můžete potkat v newyorském metru
Mladý umělec změnil světové památky jen pomocí kousku papíru! ÚŽASNÁ GALERIE


Tím, že své obrazy nemaluje zrovna konkrétně a nechává je v podobě rozmazané fotografie, Barlow totiž dopřává prostor vaší fantazii. Nachází se rozostřená ulice na jeho obraze ve vašem městě? Nebo umělec namaloval scénu z místa, kde žije naopak on? I v tom je tvorba tohoto malíře kouzelná! Stačí jen nechat pracovat svou představivost.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)


Umělce baví zkoumat světlo a barvy, hledá, jak by mohl na plátně experimentovat. Zajímá se o témata jako je město nebo pláže. Snaží se zachytit jedinečný moment a zároveň ho pozměnit pomocí olejových barev.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)


Člověku, který trpí krátkozrakostí, jeho díla nejspíš ničím nepřekvapí. Vidí takhle totiž pokaždé, když si sundá brýle. Pokud ale vidíte dobře, máte možnost pohlédnout na realitu trochu jinýma očima a pochopit, s čím musí krátkozrací lidé denně bojovat.

 

Philip Barlow
(Foto: Instagram)0 hlasů
Vaše hodnocení