Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Útoky na sociální sítě mohou být fatální. Jak zvýšit jejich bezpečnost?

Neriskuješ na sociálních sítích? Největší nebezpečí + triky, jak na ně

Kyberšikana
zdroj: Thinkstockphotos Kyberšikana
aktualizováno 25.12.2016, 00:39 | 25.12.2016, 00:39 | Krásná.cz

Útoky na sociální sítě mohou být fatální. Jak zvýšit jejich bezpečnost?

Uživatele sociálních sítí v Česku počítáme na miliony, tráví na nich v průměru i několik hodin denně. Málokdy si však uvědomují, jak snadno se může třetí strana dostat k obsahu, který sdílí mezi svými přáteli a rodinou. Zneužití soukromých profilů může mít přitom velmi vážné následky.

 

„Lidé mají často pocit, že se jich hrozby netýkají, existuje však celá řada případů krádeže přístupových údajů a následného vydírání uživatelů či kyberšikany,“ upozorňuje Jan Jagoš ze společnosti Anect, odborník na kybernetickou bezpečnost. Dle jeho slov dochází také prostřednictvím sociálních sítí ke zneužití dalších účtů. Důvodem je používání stejných přístupových údajů do více webových aplikací. Nemusíme dlouho pátrat v minulosti, stovky milionů hesel a e-mailů uživatelů sítí LinkedIn a Myspace jsou nyní na internetu na prodej.


Citlivá data získávají zločinci snadno


Krádež citlivých dat může probíhat nevinně, ať už prostřednictvím šíření malwaru pomocí multimediálních aktivit, například prohlížením fotek či videí, nebo pomocí falešné virtuální identity. Takto se útočníci seznámí s nic netušícími uživateli, získají jejich důvěru, kterou posléze snadno zneužijí. Sociální síť Facebook je hackery hojně využívána pro získání potřebných informací pro úspěšný kybernetický útok. Pomocí sociálních sítí si útočník přidá do přátel několik lidí z organizace, kterou chce kompromitovat, a následně od nic netušících uživatelů postupně získává důležité informace.

 


Populárním způsobem zločinců, jak proniknout do soukromí, je tzv. phishing, tedy technika, díky níž se podaří získat právě přihlašovací údaje uživatelů, a následuje zneužití tohoto profilu. A to mnoha způsoby – k šíření xenofobních názorů, pomluv či zveřejňování různých fotografií. V neposlední řadě se můžete setkat také s kyberšikanou, napadáním a zesměšňováním dalších lidí, jsou například známé útoky spolužáků, učitelů, kolegů v práci. Vzpomeňme ale třeba i na nedávný únik soukromé e-mailové korespondence premiéra Bohuslava Sobotky.


Provozovatelé sociálních sítí samozřejmě o hrozbách vědí a snaží se jim předcházet. V poslední době se zvýšil potenciál zabezpečení sítí. Sami uživatelé mají možnost ochránit si svůj profil i informace, které sdílí. „Bohužel se tak často neděje, dochází k podceňování nebezpečí. Uživatelé nevyužívají všechna zabezpečení i přesto, že se nejedná o nic složitého,“ varuje Jan Jagoš. Twitter i Facebook například umožňují dvoufázové přihlášení k účtu pomocí ověřovací SMS, stačí jen tuto možnost aktivovat v nastavení. Existuje také řada variant, jak veřejný může profil být, či zjistit, zda se k účtu někdo přihlásil z jiného počítače, než je běžné. Přesto však některé průzkumy hovoří o tom, že až 22 % převážně mladých uživatelů Facebooku vystavuje svoje profily zcela veřejně, tedy bez jakéhokoliv zabezpečení. Vše, co prostřednictvím svých účtů publikují, může vidět kdokoli.

 

Tipy, jak můžete zvýšit bezpečnost na sociálních sítích:

 

1. Heslo pro jednu sociální síť už nepoužívejte nikde jinde na webu. Dbejte na to, aby bylo těžké heslo uhodnout.
 

2. Pokud to nastavení sociální sítě umožňuje, používejte funkci „Kde jste přihlášeni“. Jestliže nepoznáte některou z lokalit v části „Kde jste přihlášeni“, pravděpodobně má přístup k vašemu účtu někdo jiný.
 

3. Ujistěte se, že je váš e-mailový účet zabezpečený.
 

4. Jestliže používáte počítač sdílený s dalšími osobami, odhlašujte se. Pokud zapomenete, můžete se odhlásit vzdáleně.
 

5. Spouštějte na počítači antivirový software.
 

6. Než na něco kliknete (nebo něco stáhnete), přemýšlejte. Kontrolujte zejména název domény v URL, na kterou budete přesměrováni.


Práci jim však lze ztížit


Způsobů, jak se útokům bránit, je několik. Phishingu a malwarům jde zamezit zabezpečením svého PC a používáním dostatečně dlouhých a komplikovaných hesel. „Případů, kdy je heslo k soukromému účtu v podobě 123456 nebo abcdef, jména dítěte či manželky, je bohužel stále mnoho,“ podotýká Jan Jagoš. Lidé často používají jedno heslo pro přihlášení do více sítí, e-mailových schránek apod., útočníkům potom stačí heslo k jednomu z účtů a snadno se přihlásí i na další místa. Hesla je tedy dobré vždy variovat a nepoužívat jedno na více místech současně.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Chytré holčičí aplikace
Jak být in na Facebooku
Bolestivý rozchod? Facebook ti ho pomůže překonat


Při používání sociálních sítí je třeba mít na paměti, aby nebyly profily vystavovány veřejně a opět aby je nechránilo heslo, které může kdokoli lehce uhodnout. V neposlední řadě je potřeba použít rozum a nesdílet hesla s dalšími virtuálními a mnohdy falešnými přáteli, nepublikovat obsah, jehož zveřejněním by si mohl někdo ublížit, ať už to jsou hesla do dalších sítí a aplikací, informace o zdravotním stavu, či intimní detaily. Tyto informace pak může využít útočník nebo zloděj, který je s vámi v kontaktu přes „prolomený“ účet některého z přátel.


Pokud už přece jen k útoku na sociálních sítích dojde, ideálním postupem je ukončit okamžitě kontakt s útočníkem, blokovat nebo znesnadnit mu komunikaci například zamezením příjmu jeho zpráv na svém profilu, SMS zpráv apod. Následovat by mělo oznámení útoku příbuzným a přátelům, v případě kyberšikany u dětí personálu ve škole. Neprodleně by měl být kontaktován provozovatel sociální sítě, policie.0 hlasů
Vaše hodnocení