Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Brzy to bude 30 let, co se Česká republika poprvé připojila k internetu. Tato doba znamenala a dodnes znamená velké digitální změny, které ovlivnily nespočet věcí. Co se však stále drží na svém místě, je četba knih. 9 z 10 čtenářů dává přednost ti...

Nevíte co číst? Inspiraci nabízí čtenářské kluby, Book Hauly nebo Wrap Upy

Čtenářka
zdroj: Thinkstockphotos Čtenářka
aktualizováno 27.08.2019, 16:45 | 27.08.2019, 16:37 | Krásná.cz

Brzy to bude 30 let, co se Česká republika poprvé připojila k internetu. Tato doba znamenala a dodnes znamená velké digitální změny, které ovlivnily nespočet věcí. Co se však stále drží na svém místě, je četba knih. 9 z 10 čtenářů dává přednost tištěným knihám oproti těm elektronickým, přesto mají sociální sítě a nové technologie přínos i pro milovníky papíru.

Pokud hledají novou knižní inspiraci, tak 32 % lidí zamíří na YouTube. To vyplývá z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Mondelez Czech Republic s.r.o. agenturou NMS Market research v rámci své kampaně www.ProctiSeLetem.cz (kde mimochodem můžete soutěžit nejen o knižní dárky).

 

I když při samotném čtení i mladí čtenáři raději sáhnou po papírové knize než po čtečce, trendy a tipy na to, co číst, hledají na sociálních sítích.

 

Boom zažívají tzv. čtenářské kluby, ve kterých se čtenáři navzájem inspirují, jaké knihy je v poslední době zaujaly, ale i s tím, co jim přineslo spíše zklamání. Tematické skupiny najdete i na českých sociálních sítích a webech, můžete si ale nechat poradit třeba i od oblíbené herečky či inspirující osobnosti. Svůj knižní klub má Emma Watson nebo Reese Witherspoon.

 

Sledujte Booktubery

 

Pojem youtuber je v Česku už poměrně zavedený. Čím dál víc se však na obrazovky počítačů dostávají i takzvaní booktubeři. Tedy ti, kteří svůj obsah zaměřují na knižní recenze. Tito lidé točí videa o knihách, které si koupili, tzv. Book Hauly, nebo videa o tom, co přečetli neboli Wrap Up. Mladí Češi hledají inspiraci také na sociálních sítích (Facebook 30 %, Instagram 35 %).


ČTĚTE TAKÉ:

TOP 5 knížek, které by si měla přečíst každá správná ČARODĚJKA
Tipy na knížky pro beznadějné romantičky
Jak vydat vlastní knihu? Podívej se, jaké frčí + tipy pro začínající spisovatele


Pokud se čtenáře ve věku 15–24 let zeptáte na nejoblíbenější žánr, nejčastěji vám odpoví, že je to fantasy. Nadpřirozené prvky nás jednoduše fascinují. Za nimi jsou dalšími nejoblíbenějšími žánry sci-fi a dobrodružná literatura. Nejvíc mladých lidí přečte během jednoho roku až 5 knih, 18 % Čechů ovšem zvládne přečíst víc než 11 knih.

 

 

Anketa
Kolik knih přečtete ročně?
113 hlasů
1-2
86 hlasů
3-5
84 hlasů
6-10
237 hlasů
11 a více
Hlasovalo 520 lidí
 0 hlasů
Vaše hodnocení