Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dnes se na sociálních sítích sdílí leccos. Mnohdy si ale neuvědomuješ, že si tak můžeš nejen pošramotit pověst a vysloužit sérii nemilých komentářů, ale zadělat si i na vážnější problémy.

Než něco zveřejníš na internetu, mysli

Stalkerka
zdroj: Thinkstockphotos Stalkerka
aktualizováno 07.09.2013, 13:27 | 07.09.2013, 13:27 | Krasna.cz/trm

Dnes se na sociálních sítích sdílí leccos. Mnohdy si ale neuvědomuješ, že si tak můžeš nejen pošramotit pověst a vysloužit sérii nemilých komentářů, ale zadělat si i na vážnější problémy.

Skoro denně se jako virál šíří internetem směšné fotky či ponižující videa. V posledních dnes si takto popularitu vysloužila Pavla Filipová, která bodovala již v Hvězdné pěchotě poslední SuperStar. Její video je hodně vulgární, proto ho sem nedáváme. Najdeš ho zde, doporučujeme ale skutečně jen starším 18 let, navíc obrněné notnou dávkou trpělivosti.

 

 
Na rozdíl od svých starších sourozenců, rodičů a prarodičů na internetu vyrůstáš odmala. Přijde ti přirozené, vystavovat tam o sobě leccos a sdílet i skutečně soukromé věci s širokou veřejností. Nejhorší je, pokud nemáš dost rozumu nato, zhodnotit, zda si fotka či video, které hodláš uveřejnit, sdílení skutečně zaslouží. Možná si v nových bikinách připadáš sexy, možná si myslíš, jak jsi skvělá zpěvačka, ale z řad tvých virtuálních přátel i naprosto cizích návštěvníků internetu můžeš dostat nepříjemnou ledovou sprchu.


Ne nadarmo se říká, že svět je dnes globální vesnice. Pokud natočíš fakt šílené video, během pár okamžiků se rozšíří skutečně daleko (čas a prostor je díky intenetu dnes hodně relativizovaný pojem). I když se pod náporem negativního ohlasu pokusíš svůj příspěvek smazat, mnohdy už je nakopírovaný jinde a ostudě a jeho dalšímu šíření už těžko zabráníš.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Pošli mi svou fotku. Nahou!
TEST: Jsi závislá na internetu?
Používáš správně sociální sítě?

 

Jenže ono nejde jen o chvilkovou ostudu. Stopy na internetu jsou jen velmi těžko smazatelné. Jedna neuvážená chyba tak může poznamenat tvé studium, vztahy v rodině, ale třeba i budoucí kariéru.


Pokud navíc nejsi sama k sobě dost kritická, nebo trpíš komplexy a kritiku druhých si bereš až moc, můžeš si díky vlně nevole zadělat na vážné psychické problémy. Internet a fenomén haterství má na svědomí už nemálo proplakaných večerů, ale i skutečných depresí a pokusů o sebevraždu, mnohdy bohužel dotažených až do konce.


Facebook - ilustrační
(Foto: tn.cz/ facebook)

 

Než něco zveřejníš...


1. Přemýšlej nad každou fotkou, statusem či videem, zda je skutečně hodný šíření.


2. Pokud se rozhodneš něco sdílet, nastav, kdo vše to uvidí. Jen vybraní přátelé? Nebo bude tvé video dostupné všem?
 

3. Buď sama k sobě kritická. Ty se možná cítíš jako krásná modelka, nejlepší zpěvačka nebo herečka hodná Oscara, ale co se zeptat na své kvality druhých? Možná je lepší se nejprve poptat rodiny nebo blízkých přátel, než rovnou riskovat ztrapnění na síti.


4. Soukromé fotky a videa bys měla mít jen ty. Proto dobře zvaž, komu je poskytuješ. Intimní fotky, které pošleš svému klukovi, může po vašem ošklivém rozchodu klidně vidět celý internet.


5. Pokud zveřejníš něco nevhodného a zavání to velký průšvihem, okamžitě jednej. Pokud obsah můžeš sama odstranit, co nejdříve to udělej. O pomoc můžeš požádat i správce stránek, na kterých se obsah objeví. Pokud jde skutečně o zásadní obsah, který by mohl poškodit tebe nebo tvé blízké, informuj je o tom ty sama. Přiznej chybu a popros je o pomoc. Je to lepší, než když k nim ponižující obsah dorazí dřív.1 hlasů
Vaše hodnocení