Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každému se občas stane, že mu dech nevoní zrovnapo fialkách, především ráno či po konzumaci cibule nebo česneku. Pro některé je ale špatný dech každodenním problémem a je tedy dobré najít příčiny.

Ničí vás špatný dech? Způsobit ho může dieta i nízké sebevědomí

Zápach z úst
zdroj: Getty Images Zápach z úst
aktualizováno 19.09.2019, 00:00 | 19.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Každému se občas stane, že mu dech nevoní zrovnapo fialkách, především ráno či po konzumaci cibule nebo česneku. Pro některé je ale špatný dech každodenním problémem a je tedy dobré najít příčiny.

Špatný dech neboli halitóza patří k velmi nepříjemným tělesným projevům, které vadí nejen fyzicky, ale i společensky. Trápí-li vás dlouhodobě, může nepříjemně narušovat vaše společenské vazby i sebevědomí.

 

„Halitóza, foetor ex ore nebo jednoduše zápach z úst, je způsoben nejčastěji zanedbanou zubní hygienou. Vzniká vlivem přemnožení bakterií, které produkují nevábně zapáchající odér. Ten může obtěžovat nejen nás ale i naše okolí. Často je spojený se zubním kazem, paradentózou nebo zubním kamenem,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Další příčiny špatného dechu mohou být již zmíněné aromatické potraviny, ale i kouření nebo konzumace alkoholu. Zápach vzniká i při suchu v ústech, kdy dochází ke snížení slinné sekrece a samo-očišťovaní úst. To se děje zejména ráno, zejména spíte-li s otevřenými ústy, ale i při nedostatečném pitném režimu. Také některé léky mohou snižovat slinnou sekreci a vést tak ke zhoršení stavu.

 

Důležitost mezizubního kartáčku

 

Prevencí proti zápachu je spousta, a pokud je příčina skutečně pouze v ústech, pak základem je dobrá a pravidelná hygiena, kterou můžete doplnit ústními vodami, škrabkami na jazyk či žvýkačkami bez cukru. „Používejte také mezizubní kartáček. Mezizubní plošky zubů zaberou až 30 % čištěného povrchu. Kdo nepoužívá mezizubní kartáček, jen těžko se zbaví zápachu z úst! Naopak výběr pasty nemá zásadní vliv. Pasta dech osvěží pouze na chvíli. Především záleží na tom, zda jsou zuby čisté a nejsou v nich zbytky potravy,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

 

Cukr
(Foto: Getty Images)

 

Omezte cukry a hydratujte

 

Určitě je dobré nejíst tolik sladkého, a to včetně nápojů. Cukr je velmi dobrou půdou pro bakterie v ústech, které pak mohou způsobit i nepříjemný dech. Pijte také hodně vody, ta má vliv na tvorbu slin, které pak zabraňuji množení bakterií. Po jídle si také vždy opláchněte zuby, abyste odstranili zbytky jídla, stačí obyčejnou vodou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zápach, svědění, fleky na nehtech? Políčila si na tebe mykóza
Předejdi trapasu: Víme, jak vyzrát na pocení, fleky a zápach
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak nám "tam dole" voníš?

 

Pozor na nemoci i low carb diety

 

Obtěžuje-li pacienta špatný dech dlouhodobě a nedaří se najít příčinu, je vhodné pátrat i po jiných systémových onemocněních. Příkladem může být cukrovka, selhávání ledvin, nebo jater. Proto by se stav neměl podceňovat, zkažený dech může dokonce pomoci včasné diagnostice.

 

Současným fenoménem jsou i nízkosacharidové diety. Ty ale s sebou mohou přinést i vedlejší efekt právě v podobě špatného dechu. Pokud delší dobu jíme jídlo bez obsahu sacharidů, může se stát, že tělo začne spalovat tuky a dochází k tzv. ketóze. To je příjemné z hlediska hubnutí, bohužel vedlejším efektem této reakce je dech páchnoucí po acetonu.

 

Jazyk
(Foto: Profimedia)

 

Domácí test „svěžesti“


Někteří lidé si nemusí být vědomi své vlastní halitózy a dozvědí se o tom od příbuzného, přítele nebo spolupracovníka, což působí trapně. Ve vážných případech může špatný dech negativně ovlivnit osobní vztahy a kvalitu života člověka. Je dobré si proto čas od času udělat test, jak je na tom váš dech.

 

Jak na to? Mírně si nasliňte zápěstí. Počkejte minutu a pak si k zápěstí přičichněte. Takto můžete jednoduše zjistit „stav svěžesti“. Dalším způsobem, jak si otestovat dech je například za pomoci kousku bílé bavlněné gázy. Tou si jemně přetřete zadní část jazyka. A podle toho, jak bude „vonět“, budete vědět, zda je čas na to si vzít žvýkačku. Pokud bude gáza mírně zažloutlá, může to být i indikátor toho, že je na jazyku vyšší produkce sulfidu, který rovněž stojí za špatným dechem.


Není to jen ve vaší hlavě?

 

Máte často představu, že váš dech je špatný, i kdy vás netrápí žádné zubní ani zdravotní problémy a pečlivě si zuby čistíte? Pozor, může se jednat o tzv. pseudohalitozu. To je nemoc, při které si mnoho lidí úzkostlivě namlouvá, že má špatný dech, i když tomu tak ve skutečnosti není. Určitě není od věci si zkusit test svěžesti nebo se proto zeptat nějakého blízkého člověka. A také se zamyslet, co ve vás takové pochyby vyvolává. Není to jen nízké sebevědomí, nepopularita v kolektivu (ke které hledáte domnělé příčiny) nebo stres?0 hlasů
Vaše hodnocení