Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nebezpečná nemoc jménem dysmorfofobie se týká hlavně dospívajících! Jak proti ní bojovat?

Nízké sebevědomí, nebo vážná nemoc?

Sebevědomí
zdroj: oficiální zdroj Sebevědomí
aktualizováno 18.08.2018, 00:00 | 18.08.2018, 00:00 | Krásná.cz

Nebezpečná nemoc jménem dysmorfofobie se týká hlavně dospívajících! Jak proti ní bojovat?

Mám velký nos, ošklivé oči, křivá ústa, nepěkná prsa. Jsem ošklivá. Slyšíte od někoho ze svého okolí tyto věty? Jestliže ano, zbystřete. Nemusí se totiž jednat jen o nějaký rozmar, ale o vážné onemocnění, tzv. dysmorfofobii, což je porucha charakterizovaná subjektivním pocitem ošklivosti, fyzickou vadou nebo znetvořením. O co vlastně jde?

 

Co je dysmorfofobie?


Dysmorfofobie je porucha, která nikdy člověka nesžírá sama. Jde vždy ruku v ruce s dalším onemocněním – nejčastěji s bulimií, anorexií, úzkostmi, depresí nebo sociální fobií. „Lidé, kteří trpí dysmorfofobií, si připadají velmi oškliví, a to kvůli fyzickým nedokonalostem, které však vidí pouze oni sami. Jejich okolí je většinou vnímá úplně normálně. Onemocněním v současnosti trpí kolem 2,5 % populace. Toto číslo se však podle dostupných studií neustále zvyšuje,“ komentuje Šárka Kučerová, psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove.

 

Anorexie, bulimie - víte ale i o dalších poruchách příjmu potravy?

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Youtuberka Míša ze Stylewithme: Co si myslím o sebelásce? ROZHOVOR
Potřebuješ větší sebevědomí? Praktická cvičení, která fungují!
Ukázkový příběh sebelásky! Modelka přibrala a konečně se cítí dobře


Co dysmorfofobii způsobuje?


Nespokojeností s vlastním tělem trpí až 60 % populace. Zejména v dospívání se zabýváme tím, jak vypadáme, co bychom na sobě vylepšili a co je na nás zajímavé nebo pěkné. Časem většinou pocity nespokojenosti samy odezní. My dospějeme a starosti ohledně našeho vzhledu vystřídají jiné. V případě dysmorfofobie ale pocity odporu k vlastnímu tělu nezmizí. Mění se v chronický problém a u některých případů mohou vyústit až v sebevraždu nebo naprosté odříznutí od společnosti a sociálního kontaktu. Velmi často si snaží nemocní ulevit pomocí plastických operací. To však nepomáhá. Dotyčný není po zákroku nikdy spokojen, ale vzápětí na sobě najde další chyby a nedokonalosti, které je třeba „opravit“. Dostává se tak do začarovaného kruhu.

 

Kde hledat pomoc?

* Pokud se nemoc pojí s poruchami příjmu potravy, neobejde se většinou bez odborné pomoci: psychoterapie, případně hospitalizace na specializovaném pracovišti. Na ně se zaměřuje například Dětská psychiatrická klinika 2.LF UK a FN Motol, kam se můžete v případě vážných obtíží obrátit (Psychiatrická ambulance - objednání: 22443 3840; Rodinná terapie – objednání: 22443 3840).


* Posílit sebevědomí dokáže nejen lékař nebo psycholog, ale i zkušený kouč. Zapátrejte po těch, kteří se soustředí na téma postavy, vzhledu a ženské identity. Ověřené a certifikované kouče hledejte například na cako.cz.


* Pomoc můžete hledat i na webu, na toto téma byla napsána celá řada článků, ale i knih a ebooků. Hezká příručka pro rodiče je například ZDE, jak pracovat se sebevědomím pomohou články např. na webu www.dove.com/sebeduvera.

 

Jak s dysmorfofobií bojovat?


Velmi podstatná je role rodičů. Je třeba, aby přijímali dítě takové, jaké je, a dokázali vnímat jeho jedinečnost a neměnnou vnitřní hodnotu. Vhodná slova by měli nejbližší volit především v období dospívání, kdy dítě potřebuje slyšet slova ujištění o svém proměňujícím se těle. Mnohdy ale rodiče sráží sebevědomí dítěte nemístnými komentáři a poznámkami, aniž by si to plně uvědomovali. I to může ovlivnit následný rozvoj dysmorfofobie. Rodiče by se sami měli zamyslet, jak vlastně vnímají chyby a jak s nimi dokážou pracovat. Je podle nich chyba selhání a tabu, nebo něco, co dokáže člověka posouvat dál? Pokud si udělají v této problematice jasno rodiče a dítěti předají do života pevný základ ve zdravém vnímání sebe samého, ulehčí tak svému potomkovi život. Dítě se pak snadněji vyrovná s kultem bezchybné krásy, která je společností vyžadována.

 

Matka a dcera
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pokud už dysmorfofobií trpíte…


Nebude to zřejmě jednoduché, ale pokud nechcete zůstat spoutáni v pasti dysmorfofobie, bude třeba pevného odhodlání vyrazit za odborníkem – psychoterapeutem. V mnohých případech se léčba neobejde bez užívání psychofarmak, a to především kvůli často doprovázené úzkosti a depresi, které dotyčnému často znemožňují fungování v běžném životě. Je třeba uvědomit si, z čeho komplexy a strachy pramení. Jedině pak je možné znovu objevit vlastní hodnotu.0 hlasů
Vaše hodnocení