Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sezona plavek, koupání a opalování je vážně už za rohem, a tak je nejvyšší čas si připomenout pravidla správného opalování

Opalování bez rizika

Plavky
zdroj: Thinkstockphotos Plavky
aktualizováno 24.05.2013, 01:16 | 24.05.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Sezona plavek, koupání a opalování je vážně už za rohem, a tak je nejvyšší čas si připomenout pravidla správného opalování

I když počasí o víkendu bude podle předpovědí spíš na teplé bundy, již příští týden se k nám snad zase vrátí sluníčko. Doufejme, protože léto bez sluníčka jako by nebylo. K létu patří vyhřívání se na slunci u bazénu, na pláži, u rybníka, prostě kdekoliv, kde lze roztáhnout deku.

Sluneční záření ke svému životu potřebujeme, prohřáté tělo znamená vzpruhu pro naši psychiku. Jen si vzpomeň, kolikrát ti bylo smutno, když venku bylo hnusně, a kolikrát, když svítilo sluníčko... Ale sluneční záři potřebujeme i proto, že v naše těle spouští "výrobu" vitaminu D, který se tvoří v kůži právě působením slunečního záření. Vitamin D je velmi důležitý pro stavbu kostí a jeho nedostek může vést až k vážným nemocem, naopak jeho dostatek ti velmi usnadní léčení.

Sluníčko může i ublížit


Vliv slunečního záření na lidské tělo ale bohužel není pouze kladný, protože nadměrné opalování vede k různým zdravotním problémům. Vždyť sama hnědá barva je výsledkem poškození nejsvrchnější vrstvy kůže epidermis. Když si však nedáš pozor, můžeš se na slunci snadno spálit, což tvou kůži poškozuje ještě víc.

 

Spálení od slunce
Když si nedáš pozor, můžeš se krutě spálit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Sluníčko ti může na těle způsobit fleky, pigmentové skvrny, stařecké skvrny (to samozřejmě až za pár let) a zvýraznit pihy.

Právě v tomhle věku se rozhoduje, jak moc staře budeš vypadat za pár let. O tom, že nadměrné opalování způsobuje předčasné stárnutí kůže, asi víš. Ale víš taky, že až 80 procent známek stárnutí pleti je výsledkem opalování v pubertě? Takže pokud nechceš ve čtyřiceti vypadat jak sušená švestka, je čas se začít chránit.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Bezpečné opalování u moře
Opálená i bez slunění? Zkus samoopalovací pěnu
Bacha na sluneční alergie. Vypadá to hrozně a ještě to svědí

Opalovací krém je základ


Z výše uvedeného ti musí být jasné, že sluníčko potřebuješ, ale v rozumné míře. Proto bys zvláště teď v létě měla dodržovat pár základních pravidel.

Omez pobyt na slunci zvláště mezi 10. a 16. hodinou, minimálně pak mezi 12. a 15., kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. Když v této době musíš na slunce, zakrývej si kůži oblečením (nemusíš nosit svetr, stačí lehká, bílá košile s dlouhým rukávem), nezapomínej na sluneční brýle a pokrývku hlavy. Klobouky jsou in, takže jimi rozhodně nic nezkazíš.

A to nejdůležitější, na co nesmíš zapomínat, je kvalitní opalovací krém, který zabrání průniku škodlivého UV záření a zajistí nezbytné promazání a hydrataci namáhané pokožky. Na přípravky na ochranu proti slunci klademe dva základní požadavky - musí mít dobrý UV filtr a být  odolný proti otěru a vodě.

 

Krém na opalování
Než půjdeš ven, pořádně se namaž opalovacím krémem. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Maž si především ty části těla, které vystavuješ slunečnímu záření, tedy nos, rty, uši, ramena, záda, hrudník. Pamatuj na to, že používání opalovacích krémů nemá primárně sloužit k tomu, abys mohla zůstat co nejdéle na slunci, ale abys snížila rizika slunění. Vybírej si vždy krémy s minimálním ochranným faktorem 25. Abys dobře ochránila svou kůži, musíš krém nanášet často, zvášť na citlivé části těla.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
5 tipů pro první jarní opalování. Bez krému ani minutu!
Okamžité opálení: Jak použít samoopalovák a vyhnout se flekům

Kosmetické tipy

Na opalování

 

Opalovací krémy
(Foto: Archiv firem)

 

Sun Zone - Oriflame

Krémy obsahují unikátní ochrannou buněčnou technologii Cellular protection, která vyhovuje každému fototypu a intenzitě slunečního záření, vitamin E, jenž chrání pleť před vysoušením, volnými radikály a předčasným stárnutím. Snadno se roztírají, dobře se vstřebávají a nezanechávají bílé stopy na pokožce. Jsou vodělodolné.

SUN Ochranný gel na opalování proti sluneční alergii - Eucerin

Chrání pokožku před spálením i následným poškozením působením slunečního záření. Složení s obsahem přírodního antioxidantu omezuje riziko vzniku slunečních alergií, v kombinaci s vitamínem E neutralizuje volné radikály a aktivuje přirozené ochranné mechanismy v pokožce. Vysoce účinná kombinace filtrů zaručuje stejně dlouhou ochranu před UVA i UVB zářením, takže se gel výborně hodí zejména pro ty z nás, které se na slunci vždy osypou. Je voděodolný.

Daylong ultra 25 spray

Lipozomální spray slouží k ochraně před škodlivým ultrafialovým zářením, obsahuje chemické filtry, které způsobují, že škodlivé záření neproniká do kůže, a tak jí chrání před spálením na slunci. Jeho zvláštností je lipozomální forma mléka, která je příjemná, nemastí a nelepí. Je extrémně vodostálý, protože lipozómy obsahující filtry přilnou k pokožke tak dobře, že se při koupeli v sladké i slané vodě nevymyjí.

Krém na opalování sensitive, OF 30 - Sundance

Krém pro obzvláště citlivou, neopálenou pokožku. Neobsahuje vonné, barvící a konzervační látky. Vyvážený systém UVA/UVB filtrů spolu s vitamínem E chrání ihned po nanesení pokožku před slunečním zářením a předchází pigmentovým skvrnám.

Péče po opalování

 

Péče po opalování
Svou pleť namaž i po opalování. (Foto: Archiv firem)

 

Rehydratační zklidňující mléko po opalování After Sun - Oriflame

Obsahuje zvláčňující a chladivé ingredience s přírodní aloe vera, které vrátí pleti příjemný pocit. Pomůže uchovat pleť dlouhodobě krásně opálenou, hebkou a zvláčněnou.



3 hlasů
Vaše hodnocení