Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každá z vás to již určitě zažila. Menstruace se nedostavila v obvyklém termínu a vy začínáte panikařit. Na jednu stranu se to dá pochopit, každou ženu to vyvede z míry a napadají ji všechny možné (hrůzné) scénáře. Nejdůležitější však je zachovat c...

Co může znamenat opožděná menstruace? Kromě těhotenství má 10 dalších příčin

Bolest
zdroj: Thinkstockphotos Bolest
aktualizováno 24.07.2018, 00:00 | 24.07.2018, 00:00 | Terezie Gáborová

Každá z vás to již určitě zažila. Menstruace se nedostavila v obvyklém termínu a vy začínáte panikařit. Na jednu stranu se to dá pochopit, každou ženu to vyvede z míry a napadají ji všechny možné (hrůzné) scénáře. Nejdůležitější však je zachovat chladnou hlavu a racionálně uvažovat.

Opožděná perioda nemusí vždy značit těhotenství. Vaše tělo se vám může snažit říct něco úplně jiného – proto je potřeba mu naslouchat a nezačít hned plašit. Trápil vás v poslední době nadměrný stres? Prošla jste si nějakou významnou životní změnou? Tohle všechno jistým způsobem ovládá vaši menstruaci – je překvapivě velmi citlivá. V následujícím článku se dozvíte, co všechno může opožděná menstruace znamenat – možná budete překvapené!

 
Nejprve si odpovíme na pár zásadních otázek:

 

Co (ne)dělat hned po zjištění?


Většina žen poté co zjistí, že se jim opozdila menstruace, začínají panikařit. To je však úplně zbytečné a nijak vám to v dané situaci nepomůže. Ba naopak, budete ještě víc vystresované. Hlavní je zachovat klid, nebo se o to alespoň snažit. Zkuste si v hlavě přebrat, co se u vás v uplynulých měsících odehrálo. Rozešly jste se s přítelem? Změnily jste zaměstnání? Přestěhovaly jste se do nového prostředí, na které ještě nejste zvyklá? I sebemenší změna ve vašem životě může ovlivnit váš menstruační cyklus, ať už změna pozitivní, či negativní.

 

Ke gynekologovi? Ano, ale ne bez rozmyslu

Pokud jste ze situace hodně vystresovaná, můžete kontaktovat vašeho ženského lékaře a problém s ním prokonzultovat. Kontrola vám dá nejjednoznačnější odpověď. Slova odborníka by vás mohla uklidnit, ale nejdříve dva až tři týdny po vynechání menstruace. Až tehdy lze provést spolehlivé testy, pár dní po vynechaném cyklu vás nejspíš jen pošle bez vyšetření domů, na ultrazvuku by stejně v tak časné fázi plod ani neviděl.

 

Může vás zklidnit i domácí těhotneský test, koupíte ho v lékárně. Nebo zkuste trik se zubní pastou, návod najdete v následujícím videu:

 


Od kdy menstruujete?


Toto je velmi důležitá otázka, protože v určitém období je nepravidelná menstruace obvyklá. Mnoho žen a dívek neví, že menstruace se srovnává zhruba 2-3 roky od jejího prvního příchodu. Tudíž v tomto období se menstruace teprve „zabydluje“ ve vašem těle. Dejte jí proto čas a nemějte obavy. Problém může naopak nastat v případech, kdy je menstruace příliš častá a dlouhá, případně i se silnějším krvácením. Dívky při ní mají příliš velkou ztrátu krve, jsou častěji více unavené a méně odolné, většinou se zde neobejdeme bez lékařské pomoci.


Nyní pro vás máme všechny možné příčiny opožděné menstruace. Doufáme, že v nich najdete tu svou.


1) Stres


Úhlavním nepřítelem menstruačního cyklu je stres. Dokáže s vaším organismem zahýbat neskutečným způsobem. Stačí, abyste řešila doma nebo v práci nějaké problémy, a pravidelné měsíčky se opozdí. Nejhorší na tom je, že daná situace člověka dostane do ještě většího stresu, čímž si to ještě víc začne nevědomky "oddalovat". Na to nepomůže nic – kromě toho, abyste se uklidnila, pro jistotu si udělala těhotenský test a počkala, až se menstruace objeví. I když to bude možná pár krušných dnů.

 


2) Dny i noci ve fitku


Je obdivuhodné, že na sobě chcete pracovat a vlastnit krásnou vypracovanou postavu, proti sportování rozhodně nic nemáme. Ale všeho moc škodí. Nadměrné posilování či kardio můžou s vaším menstruačním cyklem pěkně zamávat. Právě nadměrná fyzická aktivita může vaše tělo a organismus natolik překvapit a vyčerpat, že se prostě menstruace nedostaví. Děje to z prostého důvodu: tělo vůbec neuvolní vajíčkou, které v případě, že není oplodněné, odchází z těla - a to je vlastě zjednodušeně menstruace. V případě, že to přeháníte se silovými sporty, tělo neuvolní vajíčka (a vy nemenstruujete), protože se tak chrání před případným těhotenstvím, na které by nemělo dostatek energie.

 


3) I malé změny dělají divy


K častým příčinám opožděné menstruace patří i změna v každodenním režimu. Stačí přitom, když najednou začnete vstávat v jinou dobu, odcestujete k moři na dovolenou anebo z mateřské nastoupíte zpět do zaměstnání. Tělo tohle všechno vnímá a přizpůsobuje se nové nastalé situaci. Někdy se organismus chytne bez problémů a někdy se z toho člověk dostává jen náročně, což se pak může projevit opožděnou menstruací.


4) Nemoc


Říká se, že i antibiotika mohou menstruaci opozdit, ale je to trochu jinak. Nejsou to léky, ale samotná nemoc, co nám cyklus rozhodí. Pro tělo je choroba velká zátěž, se kterou se musí vyrovnat, musí vynaložit energii a sílu na uzdravení. Podobně jako v případě přehnaného cvičení, i tady tělo na chvíli pozastaví ovulaci, aby předešlo případnému těhotenství, na které v tu chvíli nemá dostatek energie. Nemějte však obavy, daná nemoc je pouze dočasná a po vašem vyléčení se váš cyklus opět srovná.

 

 

5) Nadváha


Ani v tomto případě to není pro organismus nic dobrého. Vysoká nadváha rozhodí vaše tělo natolik, že přestanete pravidelně menstruovat. Vyšší obezita cyklus dokonce i zastaví. Tukové zásoby dokážou ovlivnit nejen měsíčky, ale i ovulaci, souviset to může s hormonálními změnami a příliš velkou produkcí estrogenu. Většinou pomůže pravidelné stravování, které dá tělu jasně najevo, že je vše v pořádku, nemusí dělat zásoby a už vůbec není třeba zastavovat přirozené dámské záležitosti. K tomu si samozřejmě nezapomeňte hlídat pitný režim a hlavně dostatek pohybu. Uvidíte, co s vámi udělá pravidelná procházka nebo nějaký zajímavý spalovací sport.

 

Čtěte také:

Zažíváš během MENSTRUACE tuto bolest? Víme, co to znamená!

Odhalili jsme největší tajemství MENSTRUACE! Na tohle se každá žena bojí zeptat

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak vám má holka říct, že to dostala?


6) Podvýživa


Podobně si s vaší periodou pohraje i náhlý úbytek váhy nebo dokonce podvýživa. Stačí držet drastickou dietu, kdy zhubnete velmi rychle, a malér je na světě. Vlastně jde o opačný jev, kdy kvůli nedostatečnému množství tělesného tuku tělo neprodukuje estrogen a menstruace vymizí úplně. Velmi dobře to znají především anorektičky. Vše se vrátí k normálu, když trošku přiberete zpět na normální váhu, nastolíte nedrastický režim a začnete dodržovat pravidelnou stravu v rozumné míře, pitný režim a pravidelný šetrný pohyb.


7) Noci v opojení alkoholu


Že vaše játra nemají nic společného s tímto problémem? Není to pravda. Regulují cyklus metabolizováním estrogenu a progesteronu. Intenzivní pití je může poškodit, a to je potom příčinou nepravidelné periody. Proto zkuste občas vynechat pár nocí s kamarádkami v baru. Uvidíte, jak svému tělu ulevíte.

 

 
8) Porucha funkce štítné žlázy


Štítná žláza ovlivňuje vyplavování našich hormonů a ve chvíli, kdy dojde k její poruše, ovlivní to náš menstruační cyklus. Ve chvíli, kdy jsou hladiny hormonů štítné žlázy příliš nízké, nebo naopak příliš vysoké, má to negativní vliv i na pohlavní hormony. Což ve výsledku vede k narušení menstruace. Poruchy štítné žlázy jsou v Česku překvapivě časté, mohou souviset i s únavou, padáním vlasů, neopodstatněnými váhovými výkyvy apod. Pokud pociťujete více příznaků, dojděte si na endokrinologické vyšetření.

 

9) Syndrom polycystických ovarií

 

Častější opožděná menstruace může značit i gynekologické zdravotní problémy. Absence ovulace a později i měsíčků je například příznakem syndromu polycystických ovarií. Jde o hormonální poruchu, kdy se ženě začne vyplavovat více testosteronu, než je běžné. Pokud byste syndromem polycystických ovarií trpěla, tak kromě toho, že by se nedostavila menstruace, mohla byste na sobě pozorovat změny, jako jsou zhoršení akné nebo vznik ochlupení na místech, kde to není u žen obvyklé.

 

10) Chybná kalkulace

 

Opožděná menstruace ale také nemusí být vůbec nic jiného než vaše špatné výpočty. I když průměrný cyklus ženy trvá 28 dní, nespoléhejte na to, že to tak musí být i u vás. Klidně ho můžete mít i 30 dnů, aniž byste si to uvědomovala, takže vaše zpoždění vlastně zpožděním není. Navíc mnoho žen má nepravidelné cykly, které jsou pokaždé s rozdílem třeba dvou tří dnů. Podívejte se zpětně do menstruačního kalendáře (pokud si ho nevedete, pak začněte) a uvidíte, že třeba před půl rokem jste měla cyklus jiný. Navíc občas se stává, že pokud se pohybujete v čistě ženském kolektivu, mohou se vaše měsíčky synchronizovat s cyklem žen kolem vás.

 

 

11) Radostná událost


Posledním důvodem a snad i radostí, když menstruace nepřijde, je těhotenství. Jistotu získáte pomocí těhotenského testu a návštěvou u lékaře.

 

Pokud těhotná nejste, uvědomte si, že byste neměla být bez menstruace déle než 2 měsíce. V takovém případě vždy navštivte příslušného specialistu.

 

Máte zkušenost ještě s nějakou další příčinou? Určitě nám ji napište do komentářů.0 hlasů
Vaše hodnocení