Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Miluješ cappuccino, které zdobí minimalistické srdíčko, nebo dáváš přednost rozetě? Ať už je to jakkoliv, určitě nám dáš za pravdu, že vytvořit podobný motiv doma, je docela oříšek. Přinášíme ti ale pár jednoduchých tipů, díky kterým se z tebe pře...

Osvoj si techniku LATTÉ ART! S našimi triky to bude hračka

Káva
zdroj: Thinkstockphotos Káva
aktualizováno 30.01.2018, 00:00 | 30.01.2018, 00:00 | DyA

Miluješ cappuccino, které zdobí minimalistické srdíčko, nebo dáváš přednost rozetě? Ať už je to jakkoliv, určitě nám dáš za pravdu, že vytvořit podobný motiv doma, je docela oříšek. Přinášíme ti ale pár jednoduchých tipů, díky kterým se z tebe přes noc stane hotový barista.

Na skvělé cappuccino a latté už nemusíš chodit do kavárny. Podobnou dobrotu si můžeš udělat i doma, a to za zlomek peněz.


CO JE TO LATTÉ ART?


Doslova můžeme říci, že je to umělecké dílo, které zdobí povrch kávy. Tato technika spočívá v lití našlehaného mléka z konvičky do nápoje a na jeho povrch. Mléčná pěna by měla být jemná, vláčná a bez bublinek. Úspěch kávového malíře závisí na mnoha faktorech, jako je kvalita a teplota mléka, které by mělo být plnotučné a dobře vychlazené, kvalita a stav konviček, ze kterých se mléčná pěna nalévá – ty by měly být nerezové, čisté a studené, dále poměr mléka vzhledem k objemu konvičky a tvar a teplota šálku. Mezi nejčastější tvary patří rozeta, jablíčko nebo srdíčko.

 

Náš tip: Mrkni se po nabídce kaváren či baristů, občas někdo podobné kurzy latté artu pořádá a v praxi to okoukáš nejlépe. Můžeš se přihlásit třeba do semináře Costa Coffee, kde kurt vyjde na 1790 Kč (víc info na www.costa-coffee.cz). Kromě přípravy kávy jako profesionálka se tam naučíš i malování mléčnou pěnou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechceš být v kavárně za blbku? Pak si osvoj NÁZVOSLOVÍ KÁVY
Káva: Povzbuď tělo i mysl nejen ranním šálkem
4 mýty o kávě aneb co možná nevíš o kofeinu


Rozeta
Pokud s technikou latté art nemáš žádné zkušenosti, pak bude nejlepší, když začneš od základů. Tvar rozety by pro tebe neměl být složitý. Naopak na tomto motivu získáš potřebné „kreslířské“ sebevědomí a následující obrázky zvládneš i se zavřenými očima.

 


Nejprve si nalij do konvičky plnotučné a vychlazené mléko, které následně našlehej pomocí trysky. Až ucítíš, že je konvička horká a mléko pěkně našlehané, vypni trysku a konvičkou lehce klepni o stůl. Tento krok ti zajistí, že v mléce nebudou žádné zbytečné bublinky. Teď už stačí, když budeš z výšky nalévat mléko do hrníčku a následně přiblížíš zobáček konvičky k povrchu kávy. Pár rychlých „cuků“ rukou, a máš hotovo! Ve tvém cappuccinu bude krásná rozeta. Pokud ti návod nebyl zcela jasný, podívej si na video, ve kterém postup uvidíš krok za krokem.

 


Srdíčko

Obrázek srdíčka patří k těm roztomilejším, které chce na své kávě objevit snad každý zákazník kavárny. Těžko posoudit, zda je jeho vytváření složité. Jedno je ale jasné. Pokud se ti povedla rozeta, pak určitě vykouzlíš i krásné srdíčko.

 

 

První část postupu je stejná jako u rozety. Opět si připrav vychlazené mléko, které následně dokonale našlehej. Rozdíl přichází v momentě, kdy mléčnou pěnu naléváš do hrníčku. U srdíčka dbej na to, abys pěnu nalévala krouživými pohyby do centra hrnku. Následně se konvičkou přibliž ke kávě a třesavými pohyby vykresluj menší čárky. Teď už stačí, když se konvičkou opět vzdálíš od hrnku a vytvoříš poslední čárku. Mohlo by se zdát, že postup je opravdu složitý, ale video ti ukáže pravý opak.

 

 

Pro fajnšmekry
Rozeta a srdíčko jsou pro tebe brnkačkou? Pak je na čase, abys vyzkoušela tzv. 3D latté art, který spočívá v tom, že na kávě vytvoříš trojrozměrný motiv. Většinou se jedná o zvířátko, ale fantazii se meze nekladou. Tato technika patří k těm složitějším, a tak se nestresuj z toho, když ti to na poprvé nevyjde. Důležité je, abys stále procvičovala a věříme, že jednou tu 3D kočičku vytvoříš. Podívej se na video, které ti ukáže, jak na to.

 

 0 hlasů
Vaše hodnocení