Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Doba jde dopředu a modernizování se nevyhnuly už ani knihy. Elektronické čtečky, které jsou nyní velice v kurzu, si získaly oblibu u mladých i starších. Ale dokáží někdy zcela nahradit papírové knihy?

Papírové knihy vs elektronická čtečka

Elektronická čtečka
zdroj: Thinkstockphotos Elektronická čtečka
aktualizováno 14.03.2013, 00:00 | 14.03.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Doba jde dopředu a modernizování se nevyhnuly už ani knihy. Elektronické čtečky, které jsou nyní velice v kurzu, si získaly oblibu u mladých i starších. Ale dokáží někdy zcela nahradit papírové knihy?

Elektronické čtečky jsou čím dál oblíbenější. Na druhou stranu – stále jsou takoví, kteří je odmítají, pomlouvají, chovají se, jako by byly něco špatného, a často ani pořádně nevědí, o čem je řeč.

Co bych nejdříve ráda zdůraznila je, že elektronická čtečka nerovná se tablet. Už jsem slyšela spoustu zvláštních pojmenování a často se stává, že někdo řekne o tabletu, že protože si na něm čte, je to čtečka. Tak to skutečně není – elektronické čtečky jsou speciálně určeny pro čtení knih a jsou tomu i přizpůsobeny, proto tyto dva přístroje nemůžeme házet do jednoho pytle.

V následujícím videu se můžeš podívat na takové srovnání tabletu a čtečky (konkrétně Amazon kindlu a Ipadu), uvidíš, že tam velký rozdíl. Video je převzaté ze stránek tabletbite.com.

 

 

Čtečka elektronických knih – fakta a výhody

Podle mne nejdůležitější věc na začátek - drtivá většina lidí, co odmítají čtečku, to dělá proto, že podle nich ničí oči. Hloupost! Čtečka není tablet, není podsvícená, používá jiný typ zobrazování než třeba počítač, a tedy máš ze čtení v digitální podobě stejně unavené oči, jako kdybys četla v normální papírové knize. Elektronický inkoust totiž nepotřebuje žádný typ podsvícení, což je určitě jeden z hlavních kladů celého přístroje.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Čtečky, nebo knihy? A bude vůbec něco?
PŘIDEJ SVŮJ TIP! Nejlepší knihy současnosti
Píšeš? Zapoj se do literární soutěže pro studenty

Díky tomu se nemusíš bát, že bys přečetla pár stránek a musela čtečku zapojit do adaptéru. Baterie totiž vydrží okolo 4 týdnů a nabití je jen taková malá občasná formalitka.

 

Elektronická čtečka versus kniha
Jsou lepší knihy nebo čtečky? Objektviní odpověď neexistuje. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jako další velké plus čteček bych uvedla jejich váhu. Do takové čtečky si můžete stáhnout i přes tisíc knih a nikdy nebude vážit víc. A zkus si do batohu narvat třeba i jen dvacet knih – na zádech to hned poznáš.

Když se teď rozhodnu začít číst knížku TO od Stephena Kinga nebo třeba takovou Hru o trůny, které rozhodně stránky nepostrádají (pořádné bichle), rozhodně jejich váhu pocítím.

Kniha – fakta a výhody

Knížky jsou pro mě svaté a chápu, že i pro spoustu jiných lidí, a proto tak odmítají čtečky – nemá to takové kouzlo. Láska ke knihám pro mě není jen nějaká prázdná fráze, ročně přečtu přes stovku knih a skutečně to patří k mému životu, nejsem jen tak nějaký příležitostný čtenář.

Je to krásný pocit, když si koupíš krásnou, novou knihu, která tak úžasně voní, že ano? Miluju vůni nových knih a miluju, když si můžu nový úlovek zařadit do své sbírky, která je vážně velká. I z toho důvodu si knihy stále kupuji – jsou díla, která ve své sbírce mám ráda už jen kvůli tomu, že tam zkrátka dobře vypadají a CHCI je mít u sebe.

 

Čtení
Někdy je prostě super zalézt s novou knihou do postele a číst. (Foto: Thinkstockphotos)

 

To je ale jeden z velkých nedostatků knížek – cena. Všechno se zdražuje a všechno něco stojí. Taková čtečka je sice dražší jednorázově (stojí okolo 3000 korun), ale knihy do ní jsou levnější, a tak se časem ušetří. Právě tak je mi často líto dávat několik stovek za knížku, která mě třeba ani nebude bavit, nebo jí přečtu za několik hodin a už se na ni ani nepodívám. Bohužel.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Čtete si před spaním? Hlavně žádné detektivky
Oči pod drobnohledem aneb Jak se testuje zrak

Kdo tedy vyhrál?


Nikdy to nebudu moci rozsoudit. Knihy jsou skvělým společníkem, je krásné si za deštivého dne lehnout do postele s tlustou, krásně vonící knihou, čajem a jen tak lenošit. Stejně tak je fajn, když člověk nemusí tahat na cesty desetikilové knihy a může si místo nich pohodlně vzít čtečku. Zkrátka všechno má svoje pro a proti.

Čti knihy tak, jak se ti líbí – není přece důležitý způsob. Ať se rozhodneš tak, či onak – pěkně prosím, neodsuzuj čtečky bez toho, aniž bys o nich věděla fakta nebo je vyzkoušela. Nejsou nic špatného, a pokud díky nim lidé budou číst více, tím lépe, ne?5 hlasů
Vaše hodnocení