Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Začátek roku se u mnoha z nás nese ve znamení novoročních předsevzetí a přání, která si v novém roce hodláme splnit. U spousty lidí se taková přání často pojí s cestováním.

Plánujete v roce 2019 více cestovat? 8 úžasných destinací, které si získají vaše srdce

Trendy v cestování - 9
zdroj: Getty Images Trendy v cestování - 9
aktualizováno 06.01.2019, 00:00 | 06.01.2019, 00:00 | Krásná.cz

Začátek roku se u mnoha z nás nese ve znamení novoročních předsevzetí a přání, která si v novém roce hodláme splnit. U spousty lidí se taková přání často pojí s cestováním.

Ať už máte ve svém wish-listu konkrétní destinace, nebo jen sen více cestovat, poradíme, které destinace vás určitě nezklamou i kdy se kam vydat. Na pláži u moře se během dovolené válí kdekdo, ale po pár letech už ani neví, který rok to vlastně bylo. Opravdové cestování a poznávání zemí však dokáže vytvořit zážitky, na něž se zkrátka nezapomíná. Kam za takovými vzpomínkami vyrazit?


Taba: Egypt trochu jinak


Egypt patří u Čechů celoročně mezi nejpopulárnější destinace. Po celý rok totiž nabízí teplé počasí, ideální podmínky na koupání a kvalitní služby, ceny zájezdů do Egypta navíc často nepřevyšují ceny evropských dovolených. „Egypt je velmi oblíbený nejen v létě, ale i na podzim a v zimě,“ komentuje Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.
Kromě nejznámějších letovisek však turisté mohou při cestě do Egypta zvolit též méně známé cíle. Populární novinkou v nabídce cestovních kanceláří je například město Taba ležící na hranicích s Izraelem. Nabízí komfort podobný větším resortům, oproti nim je ale klidnější a láká na pestrou přírodu v okolí. Velkým lákadlem je třeba komplex Taba Heights, kde je možné obdivovat místní původní architekturu i živé plameňáky nebo volavky.

 

Trendy v cestování - 4
(Foto: Getty Images)


Nespornou výhodou Taby je její poloha na hranicích země. Díky tomu se můžete snadno vydat za poznáním Izraele, Jordánska i Saudské Arábie. Za návštěvu stojí například nedaleký izraelský přístav Eliat známý svou podmořskou observatoří a delfináriem, při cestě do Izraele pak nesmíte vynechat ani slavnou Zeď nářků v Jeruzalémě. Milovníci historie by měli zavítat také do Jordánska, kde je k vidění bájné skalní město Petra. Posvátné místo, které je zmíněno i v Bibli, nadchne svou monumentálností a úchvatnou historií, jež sahá tisíce let před náš letopočet.


Na Srí Lanku za exotikou i dobrodružstvím


Pokud chcete v novém roce dát přednost nějaké exotické destinaci, skvělou volbou je Srí Lanka známá pohostinností svých obyvatel i jedinečnou přírodou. Zavítejte tam klidně hned v lednu či únoru, potěší vás příjemné teploty. Zavítat můžete do celé řady národních parků, kde budete obdivovat nejen krásné vodopády, ale i místní faunu. Mezi nejznámější patří například Udawalawe či Bundala. Historii země si připomenete na pevnosti Galle, která vás svou atmosférou vrátí do koloniálních dob. K místnímu náboženství a zvyklostem se zase přiblížíte při prohlídkách rozličných budhistických památek v podobě chrámů, soch a klášterů. Velké množství jich najdete například ve městě Polonnaruwa. A jelikož je Srí Lanka exotickou destinací, cesta sem by se neměla obejít ani bez pobytu na pláži. Ty nejkrásnější najdete na jihu země, kde si vychutnáte romantický západ slunce a prohlédnout si můžete také typické rybářské vesničky.

 

Trendy v cestování - 7
(Foto: Getty Images)


„Pokud máte rádi čaj a zajímáte se i o jeho původ a výrobu, pak byste měli rozhodně navštívit Srí Lanku, zdejší čaje se řadí mezi ty nejkvalitnější na světě,“ říká Jana Dyršmídová, průvodkyně z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Ročně jej zde místní vyprodukují přes 300 milionů kilogramů a vy byste ho tedy rozhodně měli na proslulém Cejlonu ochutnat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 nejdůležitějších aplikací pro všechny CESTOVATELKY
Dovolená v USA: 5 rad, jak ušetřit na cestování
První dovolená v zahraničí bez rodičů


Láká vás Amerika? Vsaďte na jižní část kontinentu


Za velkou louži to táhne celou řadu turistů. Fascinující národní parky Arches, Monument Valley, Mesa Verde, Zion či Grand Canyon, pulsující velkoměsta jako Los Angeles nebo New York a pláže Floridy – nejlepším obdobím k návštěvě těchto míst je červen, kdy na náhorní planině středozápadu je konečně teplo a sezona je nejvyšším proudu. USA jsou perfektní kombinací úžasné přírody západního pobřeží USA a pulzujícího života amerických metropolí. Turisté nesmějí minout národní parky (Grand Canyon, mohutné skály v Monument Valley, obří sekvoje nebo nejvyšší vodopád v Zionu, Everglades poblíž Miami na Floridě, kde můžete na vodních vznášedlech projíždět mokřady plné aligátorů) a nejslavnější města jako Los Angeles s Holywoodem, kde to děti bude bavit v Disneylandu nebo ve slavných hollywoodských studiích Universal. Navštivte také San Francisco, jehož dominantou je červený most Golden Gate.
 

Trendy v cestování - 3
(Foto: Getty Images)

 

O tom, že dovolená v Americe neznamená jenom cestu do New Yorku, svědčí zvyšující se obliba států jižní a latinské Ameriky. Pozornost si rozhodně zaslouží latinskoamerická Panama, která spojuje severní a jižní část kontinentu. Právě Panama tedy nabídne perfektní mix všeho, co je k dovolené potřeba. Najdete zde malebné ostrůvky a krásná místa na koupání, divokou přírodu, historické skvosty i městský život. Za tím se vydejte do hlavního města Panamá. Obzvláště v jeho moderní části, například v ulici Calle Uruguay, se v noci rozhodně nudit nebudete. Za prozkoumání však stojí i historická část města odkazující na koloniální dobu. Zajímavosti z historie i technologie se dozvíte při návštěvě Panamského průplavu a okolních muzeí, které přibližují jeho vznik a význam.

 

Trendy v cestování - 11
(Foto: Getty Images)


Panama je také vyhlášeným rájem surfařů. Milovníci vysokých vln se sjíždějí zejména na plážích Santa Catalina nebo Playa Venao, vyrazit ale můžete i na jeden z přilehlých karibských ostrovů. Dobré podmínky pro surfaře i vášnivé potápěče nabízí například Bocas del Toro. Také příznivci pěší turistiky si ovšem během návštěvy Panamy přijdou na své. Vystoupat můžete na nejvyšší vrchol Panamy Volcán Barú, který se tyčí do výšky téměř 3 500 metrů, vyhlášený je též trek po stezce Sendero los Quetzales. Panama je dále rovněž plná krásných národních parků a rezervací, kde si můžete zvolit méně náročné trasy, ale i obtížný výlet do džungle s průvodcem.


Snem mnoha cestovatelů je rovněž Patagonie, jejíž největší část se rozkládá v Argentině a zbytek v Chile. Nedotčená příroda, tuleni, lachtani a neuvěřitelně krásná krajina. Nejlepším měsícem pro návštěvu je září. „Začíná se oteplovat, počasí je stabilnější a silné větry dorazí až na konci roku. Panují zde ideální podmínky na návštěvu jihoamerického jara,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN. Lodí lze prozkoumat ostrůvek Isla Magdalena, kde žije tučňák magellanský. Další zastávkou v Patagonii je národní park Los Glaciares s obrovským ledovcem Perito Moreno, který ční do výšky 70 metrů nad hladinu jezera Argentina. Na ledovci se dá vyrazit i na procházku v mačkách.

 

Trendy v cestování - 12
(Foto: Getty Images)

 

Kuba je rájem milovníků starých časů

 

Je to zážitek toulat se jen tak s cigárem v ruce a v tričku po barech staré Havany, kam chodíval spisovatel Hemingway na panáka. Nebo ušetřete nohy a nechte se svézt americkým bourákem či zachovalým veteránem. „Kuba má vřelou a velmi specifickou atmosféru, kterou staří automobiloví veteráni ještě podtrhují a Kubánci vás v nich moc rádi svezou. Samozřejmě za pár pesos,“ popisuje Lenka Tučková, průvodkyně z cestovatelského portálu Radynacestu.cz.

 

Trendy v cestování - 10
(Foto: Getty Images)

 

Kuba – to jsou rumy, doutníky, krokodýli v Zátoce sviní, humři, tepající Havana, ale i nekonečné karibské pláže s bílým pískem, palmami a luxusními hotely (například ve Varaderu) – na kterých si tepla a slunce užijete klidně i v březnu, kdy se u nás všichni ještě choulí to huňatých kabátů. Navštívit je také nutné městečko Baracoa, prý se zde vylodil Kryštof Kolumbus. Přístav lemuje hustý tropický porost, třešničkou na dortu je impozantní Stolová hora.


Za krásou květů do Japonska

 

V dubnu kvetou v Japonsku třešně a mraky nad Fudži se zvedají vysoko. Pro evropského turistu je to velmi příjemná dovolená. Teploty zde panují podobné jako u nás, vše funguje na sekundu přesně a úslužnost obyvatel nemá hranic. Města jako Tokio, Hirošima, majestátní sopka Fudži, magický zenový chrám Rjóandži v Kjótu či centrum businessu Ósaka stojí za návštěvu. K tomu si připočítejte velmi dobré jídlo: to nejlepší suši na světě, ale také tempuru (národní smažené jídlo), gyozu (plněné taštičky) nebo udon (silné pšeničné nudle). A až vás jídlo a poznávání měst unaví, dopřejte si blahodárné koupele v přírodním horkém pramenu v tradičních japonských lázních, nazývaných onsen.

 

Trendy v cestování - 8
(Foto: Getty Images)

 

Objevte Afriku, hotovou encyklopedii zvířat

 

Rádi byste poprvé navštívili opravdovou Afriku? Začněte v květnu v Namibii. Panuje zde suché období a zvířata se stahují k napajedlům, což je nejlepší příležitost k jejich pozorování. Navštivte národní park Etosha, kde žije obrovské množství zvířat – od savany po buš. „Když budete mít štěstí, můžete potkat velkou pětku – slona, nosorožce, buvola, lva a levharta,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN. Je tu nejstarší poušť světa s nejvyšší dunou světa – Duna 45. Je vysoká až 85 metrů. Prazvláštně se budete cítit i na Pobřeží koster, kde se poušť a polopoušť potkává s mořem. Na břehu polehávají uškatci, vraky lodí, je tu zima a tajuplný opar se vznáší nad mořem.

 

Trendy v cestování - 2
(Foto: Getty Images)

 

Africká příroda okouzlí každého, obzvlášť pak keňské národní parky, kterých je více než třicet. Lze zde obdivovat stáda slonů, pasoucí se zebry, slony, žirafy, antilopy, gepardy, nosorožce či buvoly. Lvi unaveně zívají po vydatném obědě, leopard se ukrývá v koruně stromu, slon ve vodě chobotem sprchuje mláďata, nosorožec nám právě zkřížil cestu a buvol si vykračuje savanou. Přesně jako to znáte z nějakého dokumentu. Nevyhledávanějším parkem je Masai Mara obývaný kmenem Masajů. Výlet do Keni se dá spojit s návštěvou Zanzibaru s bílými plážemi. Nejlepším obdobím pro návštěvu je podzim a zima, od března do června zde hrozí období dešťů.

 

Trendy v cestování - 6
(Foto: Getty Images)

 

Dobrodruzi ocení Island

 

Prohlédnout si krajinu ze sedla koně patří k jedněm z nejkrásnějších zážitků. Dobrodružné cestování v sedle koně může nabídnout například země sopek, gejzírů a panenské přírody – Island, kam se vydejte v červnu nebo v červenci, kdy je zde nejstabilnější a nejteplejší počasí. Místní farmy umožňují projížďky pro začátečníky i zkušené jezdce. Kratší vyjížďky, které trvají kolem dvou hodin, nabízí například farma Laxnes poblíž hlavního města Reykjavíku. Na Jižním Islandu se putování na koních věnuje například farma Leirubakki, kde můžete využít delších, třeba i celodenních tras. Zajímavostí je, že islandští koně nejsou příliš vysocí, dosahují maximální výšky 135 cm, přesto jsou stavění na nošení dospělého člověka.

 

Trendy v cestování - 5
(Foto: Getty Images)

 

Země ohně a ledu ale láká i na podzim a v zimě, kdy jde nejlépe pozorovat pověstnou polární záři. Ostrov obývá asi 323 tisíc obyvatel a ročně ho navštíví dalších více než 1,5 milionu turistů. Cestují sem za přírodními unikáty, jako je například třicet ze 130 aktivních světových sopek. Ať už se jedná o slavnou Hekla, která byla vždy pro obyvatel Islandu vstupní branou do pekla. Snæfellsjökull, který se stal inspirací pro Julese Verna při psaní románu Cesta do středu země. Největším (i v Evropě) a nejznámějším z ledovců je Vatnajökull. Na Islandu je turistika zážitkem, zpestříte si ji zážitky, jako je chození po ledovcích, zdolávání sopečných pohoří a putování napříč lávovým polem.
 

Slovinsko: Neobjevený evropský skvost dostupný autem


Mezi stále nepříliš turisticky vytížené evropské země, jež mají co nabídnout, patří například Slovinsko. „Slovinsko je častou zastávkou turistů po cestě do Chorvatska, vyrazit se tam ale vyplatí i na delší dobu. Výhodou navíc je, že se sem dá bez problému dojet autem a zemi procestovat,“ doporučuje Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia.

 

Trendy v cestování - 1
(Foto: Getty Images)

 

Začít tak můžete na severu země prohlídkou města Maribor nebo malebného městečka Ptuj, vynechat byste neměli ani návštěvu historické Lublaně. Zde si prohlédněte Trojmostí od známého architekta Jože Plečnika, vyšlápněte si na místní hrad anebo si užijte procházku centrem podél řeky. Mezi další povinnosti při cestě do Slovinska se řadí obhlídka jezera Bled, uprostřed něhož se tyčí ostrůvek s kostelem Panny Marie. Pokud máte rádi přírodu, můžete se na severozápadě země zdržet a prozkoumat Triglavský národní park. Kromě nejvyššího vrcholu Slovinska zde najdete i krásné vodopády, mezi ty nejhezčí patří Savica, Mostnica nebo Peričnik. V případě, že si chcete spíše odpočinout, sjeďte k moři do městečka Piran. Po ani ne dvou hodinách cesty z Lublaně se ocitnete v romantickém přímořském letovisku plném krásných uliček, vyhlídek a skvělých restaurací s rybami a mořskými plody. I koupání v moři je zde možné, s písčitými plážemi ale ve Slovinsku nepočítejte, moře je povětšinou lemované kameny různých velikostí nebo betonovými moly.0 hlasů
Vaše hodnocení