Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve škole se ti nedaří, protože jsi nepozorná, a vaši ti nadávají, že se jen flákáš. Ale třeba to není tvoje chyba. Možná existují objektivní důvody, proč se nemůžeš soustředit.

Pomoc, nedokážu se soustředit

Problémy s učením
zdroj: Thinkstockphotos Problémy s učením
aktualizováno 28.05.2013, 01:49 | 28.05.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Ve škole se ti nedaří, protože jsi nepozorná, a vaši ti nadávají, že se jen flákáš. Ale třeba to není tvoje chyba. Možná existují objektivní důvody, proč se nemůžeš soustředit.

"Chodím do deváté třídy. Až do sedmé jsem patřila k nejlepším ve třídě, zvládala jsem všechny povinnosti, připravovala se z hodiny na hodinu, a dokonce mne to i bavilo. Pak se ale něco zlomilo a já se na školu vůbec nedokážu soustředit. Musím se nutit do napsání úkolů, často se vykašlu na přípravu, a když ji udělám, stejně tuším, že za moc nestojí. Štve mě to, protože vím, že tyto dva roky pro mne byly důležité a že jsem nepodala takový výkon, jak ode mne všichni očekávali. Vím, že se učím hlavně pro sebe, ale prostě to nejde," napsala nám do poradny čtenářka Karolka.

A protože Karolka není jediná, kdo má potíže se soustředěním, rozhodli jsme se na problém podívat podrobněji.

Příčin problémů se soustředěním může být několik a každá potřebuje jiné řešení, proto je třeba objektivně zhodnotit, co stojí právě za tvými potížemi.

Psychické onemocnění

Tato onemocnění bývají provázena zhoršováním koncentrace pozornosti, problémy s vůli a podobně. Jejich léčení patří do rukou odborníka - psychiatra. Pokud pociťuješ depresi, nepřekonatelnou únavu, neopodstatněný strach, zdá se ti, že slyšíš hlasy, nebo cokoliv, co je v dnešní společnosti považováno za nenormální, svěř se svému praktickému lékaři, který tě odešle na další vyšetření.

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Umíš se vyrovnat s problémy v lásce?
Hnutí za ženská práva, nebo psychický problém?
Nebaví tě učení? Čím to je a co s tím

Rodinná nepohoda

Problémy s učením, ale také zdravotní problémy nebo problémy se spánkem mohou být důsledkem špatné situace v rodině. Hádky, vzájemná nedůvěra, rozvod rodičů... To vše jsou věci, které dokáží psychiku všech zúčastněných pořádně pošramotit, ale děti jsou citlivější než dospělí, takže není divu, že se to na nich odráží daleko více.

 

Rozvod
Když se doma rodiče hádají, těžko budeš v pohodě ve škole. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud není naděje na zlepšení rodinného klimatu pomocí nějaké terapie, je nejlepší se od těchto problémů vnitřně co nejvíce distancovat. Je to velmi obtížné, ale tento způsob ti dává určitou naději na na trochu klidu, který tak potřebuješ. Pokud to nedokážeš, bylo by dobré, kdybys na čas mohla jít bydlet někam jinam, třeba k babičce nebo na internát. Dítě má totiž velmi malou šanci, že se mu podaří urovnat rodičovské spory, takže se musíš soustředit na to, jak přežít.

Špatný spánek


Poruchy spánku postihují až 30 procent dětí a mladistvých. Některé, jako náměsíčnost či noční děsy, s věkem vymizí. Jiné, jako narkolepsie, kdy pacient během dne upadá do krátkého spánku, v dětství teprve vznikají. Častá je u dětí také kombinace poruch nočního spánku se zvýšenou únavou a ospalostí ve dne. Nekvalitní spánek má za následek zhoršení paměti, soustředění a abstraktního myšlení, přispívá ke zhoršení školního prospěchu. Podílí se na poruchách chování, změnách nálad a emocí.

Stejný vliv na schopnost koncentrace bude mít i veliké psychické vypětí a stres, kterým budeš dlouhodobě vystavena. I to totiž vyčerpává tělo a mozek, takže pak prostě nejsi schopna se soustředit.

Dospívání

Roztěkanost, nezájem a podobně se u někoho projevují výrazněji i jako důsledek dospívání. Působí zde nejen velké hormonální změny v organismu, ale i předěl na sociální úrovni. Mladého člověka již nebaví jeho dřívější dětské záliby a možná ještě nenašel "dospělé" koníčky a činnosti, které je nehradí. A neschopnost do něčeho se zabrat s sebou přináší pocity rozmrzelosti, prázdnoty a podobně. Tyto nepříjemné pocity pak ovlivňují celkovou výkonnost a úspěšnost.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
10 důvodů, proč roste agresivita u dětí. Váš názor?
ZPĚT DO ŠKOLY: Nemáme na luxus, dcera trpí!

V dané situaci trochu pomůže vytvoření rozumného režimu dne, který dá každodenní činnosti pevnou strukturu. Je potřeba, aby práci střídal odpočinek, pamatuj na sport i zábavu. Nově stanovený režim pak důsledně dodržuj.

 

Noční můra
Po špatné noci budeš mít i špatný den. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Neméně důležité je i hledání nějaké činnosti, při které je člověku dobře, která mu připadá smysluplná a dodá mu dobrou náladu. Při dobrém duševním rozpoložení, při pozitivním vyladění se člověku rychle vrací schopnost soustředění, nemívá velké potíže v oblasti vůle - je zkrátka fit.

Tento žádoucí stav pohody není darem z nebes, ale výsledkem práce na sobě samém. Je pravda, že někteří lidé jsou díky typu své nervové soustavy snáze vykolejitelní, ale i pro ty je stav pohody dosažitelný.5 hlasů
Vaše hodnocení