Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

S příchodem teplejšího počasí se možná i u tebe objevuje jeden dost nepříjemný kosmetický problém...

Pomoc, potí se mi nohy

Žabky
zdroj: Thinkstockphotos Žabky
aktualizováno 25.04.2013, 00:00 | 25.04.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

S příchodem teplejšího počasí se možná i u tebe objevuje jeden dost nepříjemný kosmetický problém...

Pocení je přirozený mechanismus, který tělu pomáhá udržovat pro organismus přijatelnou teplotu a zároveň se zbavovat škodlivin. Za pocení může většinou teplejší počasí nebo náš zvýšený pohyb, na který tělo není zvyklé. Stejně přirozené jako pocení v podpaží je pot na rukou i nohou, protože na chodidlech a na dlaních se nachází nejvyšší množství potních žláz. Je to neuvěřitelné, ale každé chodidlo má téměř 250 tisíc potních žláz a vyprodukuje denně až půl litru potu!

Ale ač víme, jak je pocení prospěšné, neznamená, že bychom ho rádi viděli. A hlavně cítili, v tom je často ten největší problém. Na pocení v podpaží existují antiperspiranty a deodoranty, ale co dělat, když se potíš jinde, zejména na nohou?

V první řadě se zkus na tento problém nemyslet a netrápit se tím příliš. Pocení je totiž i psychickou záležitostí, takže pokud si se svými nohami děláš starosti, zároveň negativně ovlivňuješ i produkci potních žláz.

Jestli chceš bojovat proti pocení nohou, nesmíš v žádném případě zanedbávat jejich hygienu. Myj si nohy vždy, kdykoliv je to možné, nejméně pak dvakrát denně. Také pravidelně vyměňuj ponožky, opět klidně nekolikrát denně.Nejlepší ponožky jsou z čisté bavlny, které jsou dobře prodyšné. V zimě pak zakup do kozaček ponožky z moiry nebo podobného materiálu, který odvádí pot z pokožky. Uvidíš tu změnu.

 

Špinavé boty
Dbej na hygienu nohou i bot. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pečlivěj ošetřuj své boty, nezapomínej je zevnitř dezinfikovat, na což se prodává sprej, nebo můžeš použít zředěný roztok septonexu. Na svůj problém mysli už při výběru bot, protože ty by měly být co nejvíce prodyšné. Buď by měly mít větrací otvory, nebo by měly být z přírodních materiálů - nejlépe pravé kůže. Rozhodně nesahej po syntetických mateiálech, protože ty nepropouští vzduch a nohy se tak potí ještě víc. Taky boty často střídej - klidně jdi do školy v jedněch a odpoledne ven ve druhých. Propocené boty totiž schnou až 24 hodin, takže jim dopřej dostatek času. Když si s čistýma nohama obuješ propocené boty, žádného výsledku nedosáhneš. Ve škole se přezouvej, i když nemusíte.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Zaostři na kuří oka!
Jak jsem nechala rybky, aby mi okusovaly nohy
Získej do léta nohy jako bohyně

Pedikúra je základ

Bakteriím, které mají zápach nohou na svědomí, se nejlépe daří ve ztvrdlé kůži na chodidlech. Proto tuto kůžu pravidelně obrušuj pilníkem. Péči věnuj také nehtům. Nestačí je jen pěkně nalakovat, měla bys je nejdřív očistit kartáčkem, zastřihnout a zapilovat.

 

Pedikúra
Jednou za čas si dopřej profesionální pedikúru., (Foto: Thinkstockphotos)

 

Ale ať zvládáš pedikúru doma sebelépe, není na škodu se jednou za čas svěřit do rukou odborníka. Neboj, není to nijak drahá záležitost, protože pedikúru můžeš sehnat už kolem dvou stovek. Tak na sobě tolik nešetři a dopřej svým nohám odbornou péči.

A chceš-li ušetřit ještě víc, nakupuj na slevových server. Například TADY.

Profesionálka navíc dokáže rozeznat počínající kožní nemoci (plíseň či kuří oko) a zasáhne proti nim včas, takže nebudeš potřebovat lékařskou pomoc.

Zakup přípravek proti pocení

V drogeriích a lékárnách najdeš hodně přípravků, které by ti měly s tímto problémem pomoci. Určitě je vyzkoušej. Je zde ale jeden problém - na každého zabírá jiná účinná látka, takže budeš muset možná přípravků vyzkoušet víc, než najdeš pro sebe ten pravý. Zkus si přečíst nějaké internetové diskuze, aby ses dozvěděla, které přípravky fungují více a které méně.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Zvláštní způsoby léčby: hadi, červi a hmyz!
Procedury celebrit: triky, díky kterým vypadají jako HVĚZDY!

Koupel

Svým nohám pravidelně dopřávej domácí koupel. Můžeš zvolit koupel s mořskou solí na uvolnění nohou, kdy do nádoby s mořskou vodou nasypeš hrst mořské soli a nohy na 15 minut do této lázně ponoříš. Proti pocení je ovšem vhodná octová koupel - místo mořské soli si do vody nalej hrníček octa. Koupele prováděj pravidelně, nejlépe jednou týdně.

 

Koupel nohou
Pravidelné koupele ti od zápachu pomohou. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Další přísady, ze kterých můžeš dělat koupel na nohy, jsou hypermangan, šalvěj či dubová kúra. I v tomto případě platí, že každému zabere něco jiného, proto je třeba zkoušet a zkoušet.

Můžeš vyzkoušet i trik našich babiček. Na zápach nohou podle nich pomáhá stříbro - stačí vzít malý stříbrný předmět (například stříbrnou náušnice, od nichž jsi ztratila druhou do páru, nebo mince) a vlož je do obou bot tak, aby nepřekážel při chůzi. Do týdne by se měl problém zmírnit či dokonce přímo vyřešit.5 hlasů
Vaše hodnocení