Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jiní se chovají na veřejnosti tak přirozeně, zatímco ty se propadáš studem, jen když máš nahlas pozdravit skupinu cizích lidí? Tak to musíš na svém sebevědomí zapracovat.

Pořiď si sexy sebevědomí

Sebevědomí
zdroj: Thinkstockphotos Sebevědomí
aktualizováno 09.07.2013, 01:39 | 09.07.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Jiní se chovají na veřejnosti tak přirozeně, zatímco ty se propadáš studem, jen když máš nahlas pozdravit skupinu cizích lidí? Tak to musíš na svém sebevědomí zapracovat.

Seběvědomí máme každý, o tom není sporu. A na začátku taky máme všichni stejné výchozí podmínky. Ale to, jaké sebevědomí budeš mít v dospělosti, hodně záleží na tvých zkušenostech - v dětství i ze školy. Všechny zážitky - od těch, jak ses prala s dětmi na pískovišti o bábovky, až po to, co si s tebou naposled odmítla Jana sednou do levice, protože chtěla sedět se svou novou kámoškou - se ti do paměti zapisují a formují tvé sebevědomí.  

Součástí seběvědomí je i sebehodnocení. Ta chvíle, kdy zvažuješ, jak na tom ve skutečnosti jsi a jaké máš šance to či ono dokázat. Hodnotíme doslova každý svůj krok a někdy si nevěříme ani tolik, jako nám věří ostatní. Je těžké získaz zdravý pohled na sebe a své schopnosti. Můžeš se však utěšovat tím, že o sobě občas pochybuje každý. I ten, kdo vypadá jako nepřekonatelný suverén.

 

Pohled do zrcadla
Nevidíš se příliš kriticky? (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jak to udělat, aby nebylo tvé sebevědomí na bodu mrazu? 

Zvýšit si sebevědomí není nic lehkého, protože tolik údajně osvědčených triků na tebe vůbec nemusí fungovat. Přece nelze nařídit, aby ses měla zničehonic ráda, když ti to celý tvůj život vůbec nejde. Podobné je to s různými cvičeními, které různí experti doporučují.

Ale nemusíš to hned vzdávat, na své sebvědomí máš přeci vliv, vždyť mu každý den zasadíš několik ran. Když ho můžeš zašlapávat do země, můžeš mu i dovolit vyrůst. Myslíš, že po tom, co tě všichni v okolí šikanovali, už to nejde zachránit? Přesto to stojí za to zkusit, protože celý život máš ještě před sebou a sebevědomí lidé ho mají jednodušší.

Máš přeci i úspěchy, ne?

Když se ti něco nedaří, je jasné, že se tím trápíš. To je normální. Ale není normální začít se patlat ve všech svých neúspěších a myslet si, že tvůj život za nic nestojí. Vždyť se ti přeci někdy muselo něco povést a jistě toho není málo.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Desatero pro tvou sebedůvěru
Nenech se vytočit snobem
Vstup do nového prostředí sebejistá

Změň  pohled na svůj život - přestaň si připomínat neúspěchy, ale začni vzpomínat na své úspěchy. Pokud máš pocit, že se ti nikdy nic nepovedlo, jsi k sobě jen příliš kritická. Popros někoho, kdo tě dobře zná, aby vyjmenoval několik věcí, které na tobě oceňuje. Když se uvidíš jinýma očima, časem se ti podaří změnit i svůj pohled na sebe. Nemusíš to udělat hned, postupuj krůček po krůčku, dokud kýžené změny nedosáhneš.

Připrav se na neúspěch a pouč se z něj

Každý z nás někdy prožil neúspěch a všichni jsme ho přežili. Proto s ním předem počítej. Nemusíš hned čekat, že to tak skončí, ale uvědom si, že by mohlo. Představ si, jaké to bude, když neuspěješ, a pak se do nového úkolu pusť.

 

Deprese
Netrap se z neúspěchu, pouč se z něj. (Foto: Thinkstockphotos)

 

I když výsledek nebude takový, jaký jsi chtěla, najdi si na celé věci něco pozitivního. Každým svým jednáním získáváš novou zkušenost s lidmi a věcmi a tyto zkušenosti ti do budoucna hodně pomůžou. Nejistota pramení z nových situací, ale když někoho či něco víc poznáš, získáš větší jistotu a tím i větší sebevědomí.

Poznej sama sebe

Čím lépe budeš znát své nálady, budeš rozumět svému jednání a budeš sama sebe lépe ovládat. Nic však nesmíš dělat násilím, pokud se chceš změnit, musíš vše udělat tak, aby ti to nebylo nepříjemné.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Z ustrašené pipky sebevědomou lvicí? Půjde to!
Změna účesu práskne, jaký máte vztah i sebevědomí

Zdá se ti divné dohadovat se sama se sebou? Ale to je to zásadní, co potřebuješ. Chceš-li, aby si tě ostatní vážili, musíš si vážit sama k sobě. Nenech se pořád tlačit tím, co máš a co musíš udělat. Raději se postarej o to, co bys chtěla sama dělat. Tvé sebevědomí je vědomím tebe samé, takže když začneš více naslouchat svému nitru, bude ti dobře na duši a tvé sebevědomí se začne pomalu zvedat.

Jdi do každé nové situace tak, aby ti to bylo příjemné. Jednej podle srdce, ne podle toho, co radí příručky nebo kamarádky. Ono to nějak dopadne. A až bude výsledek, nezjišťuj, zda byl dobrý, nebo špatný, ale co ses o sobě naučila. Taky počkej s hodnocením svého jednání, každý čin nemusí mít výsledky hned, někdy to dost trvá. Takové zamyšlení ti opět pomůže, abys sama sobě porozuměla.

Právo na omyl

Sebehodnocení, kterému podrobuješ každý okamžik svého dne, má dvě podoby. Může být přísným hlídacím psem, který čeká na každou tvou chybu, nebo laskavým přítelem, který tě jemně upozorní na chybu, pokud se nějaká stala. Začni se sama na sebe dívat tím druhým způsobem. Všimni si, jaký pocit máš a co si říkáš, když uděláš nějakou chybu.

Nemá cenu pátrat po tom, proč se stalo to, co se stalo, ale po tom, jak to napravíš. A je jedno, zda jsi rozbila skleničku, nebo řekla něco ošklivého kamarádce. Ukliď po sobě a dál se v tom nevrtej. Vždyť i ty máš právo na chyby a omyly, a když se něco takového stane, tak co? Za to se nestřílí.

Sebevědomí není nedostižný ideál pro vyvolené, je to každodenní kamarád pro překonávání nesnází. Každý je máme, jen ho neumíme používat. Je těžké od něj chtít, aby pracovalo na plný výkon, když jsi ho tak dlouho nepoužívala. Potřebuješ ho vytrénovat, nejdřív na cizích lidech a až na konec na těch, na kterých ti nejvíc záleží nebo se jich nejvíc bojíš.

A hlavně - přestaň se pořád s někým srovnávat. Každý člověk je jiný, má jiné úspěchy, ale i trápení a ty nikdy nevidíš obě strany mince naráz. Soustřeď se na sebe, abys svůj život žila nejlépe, jak umíš. Pak budeš spokojená.

 5 hlasů
Vaše hodnocení