Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš pocit, že ti nikdo nerozumí? A není náhodou chyba na tvé straně?

Potřebuješ přátele? Nauč se chápat ostatní

Štastní přátelé
zdroj: Thinkstockphotos Štastní přátelé
aktualizováno 08.05.2017, 00:39 | 08.05.2017, 00:39 | Krasna.cz/lk

Máš pocit, že ti nikdo nerozumí? A není náhodou chyba na tvé straně?

Když je člověk v pubertě, je normální, že zažívá pocit, že mu nikdo nerozumí. Přeci jen dospělí mají úplně jiný pohled na svět a na život, a tak mládí plné elánu, netradičních řešení a touze po volnosti naráží do zkostnatělých pravidel. Neměla bys ale žít s pocitem, že ti nerozumí vůbec nikdo a vůbec nikdy.

Pokud si ale myslíš, že ti nikdo nerozumí, nemá tě rád a nechápe tě, měla by ses možná zamyslet, zda není chyba někde jinde... Přestaň hledat chybu u jiných, třeba jsi to ty, kdo nedokáže vycházet s nimi, a chováš se tak, že ostatní netráví rádi čas ve tvé společnosti. Možná jsi nepříjemná, věčně zamračená, sebestředná osoba, která ostatním jen kazí náladu?

 

Smutná dívka
Neobtěžuješ už ostatní svou věčně blbou náladou? (Foto: Thinkstockphotos)

 

Vyzkoušej následující tipy a třeba se změní postoj ostatních lidí k tobě.

Chovej se k jiným tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě

Je to staré, je to všem známé, ale málokdo se tímto pořekadlem řídí. Stěžuješ si, že ti nikdo nerozumí, nikdo tě nechápe, neposlouchá, nepomůže...  Ale ruku na srdce, jak se chováš k ostatním ty? Jsi k dispozici, když je kamarádce těžko? Jsi milá na rodiče, nebo jim jen odsekáváš? Respektuješ autority, nebo jim odporuješ a házíš klacky pod nohy? Zkus změnit své chování a uvidíš, že po čase se změní chování lidí kolem tebe.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Když přátelství přeroste v lásku
VAŠE PŘÍBĚHY: Od ponižování k nejlepšímu přátelství
Nejkrásnější citáty o přátelství

Zajímej se o životy jiných

Na světě nejsi jenom ty, a tak nejsi jediná, kdo má starosti. Přestaň mluvit sama o sobě, svých pocitech a problémech a zeptej se lidí kolem sebe, jak se mají oni. Nauč se skutečně naslouchat, když ti někdo řekne, že se má dobře, ale přitom se tváří smutně, asi to není pravda. Zeptej se dotyčného ještě jednou trošku jinak a třeba se rozpovídá a řekne ti pravdu.

 

Kamarádky
Nauč se lidem naslouchat. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nauč se být dobrým posluchačem, kterému se lidi rádi svěřují. Důležitá sdělení se někdy neskrývají ve slovech, ale v gestech a výrazech. Odhal je. Když někdo bude váhat s tím, aby ti něco řekl, podpoř ho a vzbuď v něm pocit, že je jedinečný, důležitý.

Usmívej se

Úsměv tě nic nestojí a přitom hodně lidí potěší. Když se na ostatní usměješ, říkáš tím, že je ráda vidíš. Jestli trpíš pocitem, že kolem sebe nemáš milé lidi, je to právě tím, že se na ně neusmíváš, že jsi věčně protivná. Každý má právo na depku, ale pokud ji máš celoročně a pořád každého otravuješ svými stížnostmi, lidé se od tebe začnou odtahovat.

 

Sebevědomá dívka
Usměvavé lidi mají ostatní raději. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jdi na to opačně. Začni se usmívat a lidi to k tobě bude přitahovat jako můry ke světlu. A je to ještě lepší - úsměv k tobě přitáhne milé lidi, kteří ti zase svou přítomností zlepší tvůj svět.

Nekritizuj


Někoho zkritizovat je strašně jednoduché, protože nikdo není dokonalý, a tak každý dělá nějaké chyby a má nějaké zlozvyky.

Ale když někoho začneš kritizovat, vyvoláš u něj obrannou reakci a hádka je na obzoru. Zkus ostatní pochopit, a pokud už jim musíš něco vytknout, dělej to s citem. A hlavně - konstruktivně. Nikdo neudělá všechno špatně, takže výtýkej konkrétní chyby, který může dotyčný odstranit.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Styl první dámy: Opět zbytečně usedlý a ponurý!
Hrozí vám deprese?

Chval

Děláme to každý - když se nám něco nelíbí, okamžitě to druhému řekneme, ale když nás něco potěší, nebo se nám to líbí, bereme to jako samozřejmost. To je špatně. 

Pokud s někým jsi, musíš mu dávat najevo, že se ti na něm taky něco líbí. Jestli od tebe uslyší někdo jenom kritiku, pořádně mu to podkope sebevědomí a bude z tebe nešťastný. Navíc uvědom si, že říkat lidem hezké věci a dělat jim radost, nakonec zvedne náladu i tobě.7 hlasů
Vaše hodnocení