Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Samomluva není údajně příznak bláznů. O inteligenci to praví něco zcela jiného.

Povídáte si sami se sebou? Tohle to říká o vašem IQ

Dívka
zdroj: Getty Images Dívka
aktualizováno 12.04.2019, 00:00 | 12.04.2019, 00:00 | Krásná.cz

Samomluva není údajně příznak bláznů. O inteligenci to praví něco zcela jiného.

Ano, některé duševní poruchy skutečně samomluva provází. Typická je například pro autismus nebo při schizofrenii či dalších psychózách. Nemusíte se ale obávat, jestliže se občas přistihnete, že si nevědomky povídáte nahlas sami pro sebe. Dokonce to o vás může říkat spíše pozitivní věci.

 

Plná koncentrace


V dnešní době, kdy je kolem nás spousta rušivých podnětů, je strašně těžké se na něco soustředit. Mluvení nahlas dle odborníků schopnost soustředit se posiluje a zlepšuje naši koncentraci. Všimněte si toho u malých dětí: jakmile se na něco soustředí, komentují nahlas, jak postupují a jak jim to jde. My už tuto vlastnost a bezprostřednost ztratily, i když občas se vynoří. A umí být nápomocná: díky ní nám věci přijdou srozumitelnější, jasnější, lépe je realizujeme a dosáhneme vytyčených cílů.


Totální úleva


K samomluvě často sklouzáváme v okamžiku vyhrocených emocí. Když jedete sami v autě a nahlas nadáváte na okolní řidiče, tak vám asi nepřijde divné, že je peprnými slovy častujete nahlas. Rozčilení, ale i radost nebo zaujetí nás nutí vyjadřovat své pocity a myšlenky slovy, nikoli jen v hlavě.

 

Slova
(Foto: Getty Images)


Mimochodem, v duchu si sami k sobě podle psychologů hovoříme až čtvrtinu našeho bdělého dne. Jenže pouhé myšlenky jsou mnohem vrstevnatější a abstraktnější, ne vše zvládneme pojmout slovy. Slova jsou naopak racionálnější, vybíravější, samomluva nám tedy může pomoci se rozhodnout, vyhrocené emoce a nepříjemné pocity lépe zpracovat a najít řešení. Zatímco v hlavě vám jede milion myšlenek a pocitů, slovy se musíte zkoncentrovat jen na jedinou z nich – a vyřešit ji.


Geniální řečník


Připravujete si nějaký referát do školy nebo pracovní prezentaci, v hlavě ji máte skvěle promyšlenou, ale výsledná realizace je totální fiasko. Pro příště si ji zkuste říct nanečisto nahlas. Ve slovech přemýšlíme jinak než v duchu. Pomáhá nám to téma lépe strukturovat, podat ho ve zkratce, smysluplně. Lidé, kteří „trpí“ samomluvou, si takto dokážou připravit nejen prezentaci, ale celkově mají lepší vyjadřování, jsou schopni smysluplně reagovat tady a teď. Díky ní si také dokážou lépe vyvolat vzpomínky a informace z paměti, takže působí inteligentněji a vzdělaněji. Dokonce to tříbí paměť: slova, která vyslovíme nahlas, si vybavíme mnohem lépe než ta, která si jen pomyslíme. To mimochodem skvěle funguje, když se s někým seznamujete. Jakmile se vám představí, hned ho oslovte jménem: „Ráda vás poznávám, Markéto, Těší mě, Josefe.“ Uvidíte, že si jejich jména snáz zapamatujete.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nezapadáš v kolektivu? Nauč se na druhé dobře působit
Jak (a o čem) začít mluvit s klukem?
Jak se přestat bát prezentovat před lidmi?


Sociální izolovanost


Odborníci se domnívají, že samomluva bude stále častější, protože jsme jako společnost stále izolovanější. Méně se potkáváme, místo komunikace tváří v tvář chatujeme na sociálních sítích, není divu, že se můžeme cítit sociálně izolovaní. Trpíte-li dojmem, že se nemáte komu svěřit, že vás nikdo neposlouchá, nikdo vám nerozumí, proberte své pocity sami se sebou. Proč ne: jste přeci pozorný, chápavý a inteligentní posluchač. Jakmile své problémy a křivdy vyslovíte nahlas, jejich tlak poleví a povolí. Navíc zjistíte, že některé potíže, jsou-li zformulované nahlas, se nezdají tak hrozné, jako když o nich uvažujete jen v hlavě.

 

Lidé a slova
(Foto: Getty Images)


Jeden americký výzkum dokonce odhalil, že když k sobě člověk mluví ve druhé osobě a oslovuje se jménem, dodává mu to více klidu, vyrovnanosti a vyšší sebevědomí. Skvěle to pomáhá i v okamžiku velkého rozrušení.


Slova vedou k cíli lépe než myšlenky


Sní každý z nás. Ať už o skvělé práci, partnerovi, nové kabelce nebo o tom, že vydáte vlastní knihu. Říká se, že když si přání napíšete nebo vizualizujete třeba díky obrázkové nástěnce, vás sen se snáze stane skutečností. Rovněž pomáhá, když o něm nebudete jen snít v hlavě, ale když o něm budete nahlas mluvit. Když něco vyslovíte nahlas, více se na to koncentrujete, uvědomujete si důvody, proč po tom toužíte, i způsoby, jak to lze zrealizovat.0 hlasů
Vaše hodnocení