Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dnes se často mluví o takzvaných biorytmech. Nejdůležitější tři jsou - fyzický, emocionální a mentální. Víš, co si pod tím představit a k čemu je dobré své biorytmy znát?

Poznej své tělo díky biorytmům

Spící studentka
zdroj: Thinkstockphotos Spící studentka
aktualizováno 03.12.2018, 00:36 | 03.12.2018, 00:36 | Krásná.cz/Mersmerize

Dnes se často mluví o takzvaných biorytmech. Nejdůležitější tři jsou - fyzický, emocionální a mentální. Víš, co si pod tím představit a k čemu je dobré své biorytmy znát?

Biorytmy nejsou žádným moderním ani převratným novým zjištěním. Už v dávné historii lidé zkoumali pravidelné střídání se jak fyzických, tak duševních stavů člověka a postupně přicházeli na to, že nějaké biorytmy skutečně existují. Nejdříve objevovaly ty přírodní, jako je střídání noci a dne, střídání ročních období – až pak biorytmy člověka, jako je menstruační cyklus, dýchání nebo třeba tlukot srdce. Biorytmů máme v těle hned několik – není jich málo a všechny je tu vypisovat a detailně popisovat by zabralo hodiny. Seznámím tě ale s těmi nejdůležitějšími.

Dnes se mluví o třech nejdůležitějších biorytmech. Je to fyzický cyklus, emocionální a mentální cyklus.

Fyzický cyklus
je z těchto tří cyklů nejkratší – opakuje se po 23 dnech a ovlivňuje (jak už ti název napovídá) naše tělesné, fyzické cítění. Patří sem vitalita, sebedůvěra, sílá, energie nebo agrese.

Emocionální cyklus je dvacetiosmidenní a má vliv na naší emocinální stránku. Náladu, veselost, kreativitu, pohodu nebo třeba citlivost.

Mentální (intelektuální) cyklus trvá 33 dní a má vliv na náš mentální stav – intelekt, vnímání, rozhodování a úsudek.

 

 

Každá tato fáze má své plusové a minusové hodnoty. Když je hodnota plusová (vysoká) – můžeš být energická, bystrá, čilá, máš dobrou náladu a inteligenčně jsi na tom lépe, lépe se rozhoduješ a podobně. Pokud jsou hodnoty minusové (nízké), můžeš být naopak unavená, máš nedostatek vitality, jsi přecitlivělá a chybuješ.

Pro výpočet takových biorytmů si můžeš stáhnout buď speciální program, nebo existují zdarma dostupné aplikace na internetu, kam zadáš své datum narození a dostaneš svůj kondiciogram (biorytmus).

Biorytmus si můžeš vypočítat třeba ZDE.

 

 

Biorytmus orgánů

Víš, že také existuje biorytmus tvých vnitřních orgánů? Například taková játra pracují okolo druhé hodiny ranní, plíce ve čtyři ráno, tlusté střevo v šest, žaludek v osm, slinivka v deset, srdce má svůj biorytmus ve dvanáct hodin, tenké střevo ve dvě, močový měchýř zase ve čtyři, ledviny v šest, mozek v osm večer, pohlavní orgány v deset a žlučník o půlnoci.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Měsíc ovlivňuje tvou krásu
Aby se ti dobře vstávalo, musíš mít motivaci
Dostaň se do harmonie díky Ájurvédě

Sice se ti to může zdát přitažené za vlasy, protože všechny tvé orgány pracují přeci celý den, jinak by tělo nemohlo správně fungovat. To sice ano, ale každý orgán má svou dobu, kdy pracuje nejusilovnější a kdy se nejvíc zapojuje. Nemusí to být u každého člověka stejné, může se to o něco lišit, dá se to ale vypozorovat.

 

 

Podle těchto orgánových biorytmů si tak můžeš nastavovat svoji denní činnost. Pokud má mozek nejlepší biorytmus mezi sedmou a devátou hodinou, bude nejlepší se v této době učit nebo něco tvořit.

Denní biorytmus

Celý tvůj den je doprovázen a podřizován biorytmům. Největší útlum celého těla a organismu je okolo 4. – 6. hodiny ranní. Nejaktivnější je tělo mezi 9. – 11. hodinou a poté výkonnost mírně klesne a přibližně do dvou, tří hodin stagnuje. Nejnižší denní bod je okolo čtvrté hodiny odpolední a druhý hlubší pokles výkonnosti je po šesté hodině. Okolo sedmé a osmé hodiny je výkonnost opět na výši, ale má to krátké trvání a po deváté hodině znovu klesá.

Týdenní biorytmus


Nejvyšší vzestup v týdnu má tvoje tělo v úterý, středa ale může být kritická, protože tam výkonnost často hodně klesá – polovina týdne je proto pro hodně lidí nejnáročnější.5 hlasů
Vaše hodnocení