Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Letní měsíce s sebou přinášejí kromě pohody, relaxu a zábavy i nástrahy. Extrémní horka ovlivňují lidský organismus, ale i jídlo, potraviny či vodu v přírodních a umělých koupalištích.

Pozor na letní tropy! Zde jsou rady, jak je přežít

Léto na pláži
zdroj: Thinkstockphotos Léto na pláži
aktualizováno 31.07.2013, 09:07 | 31.07.2013, 00:00 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Letní měsíce s sebou přinášejí kromě pohody, relaxu a zábavy i nástrahy. Extrémní horka ovlivňují lidský organismus, ale i jídlo, potraviny či vodu v přírodních a umělých koupalištích.

Léto není jen o radovánkách. Abys předešla nepříjemnostem a nezkomplikovala si prázdniny, chce to občas zachovat i v letních tropech chladnou hlavu.

 

Pij hodně vody

 

Odborníci doporučují pít během horkých dnů dostatečné množství vhodných nápojů. Za vhodné se považují zejména stolní minerální vody, bylinné a ovocné čaje, vyhnout se je třeba alkoholickým nápojem či kávě. Spočítej si, kolik vody je pro tebe nutné vypít. Rovnice je jednoduchá: na jeden kilogram hmotnosti potřebujete 25 mililitrů tekutiny. „Padesátikilové ženě stačí 1,25 litru vody, naopak stokilový muž by měl vypít 2,5 litrů," vysvětluje Tamara Starnovská, výživová poradkyně z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

 

Žena pije vodu
(Foto: isifa.com)

 

Věnuj pozornost pokrmům

 

Důraz je třeba klást i na potraviny a přípravu pokrmů. Je třeba uplatňovat zásadu "lehčí stravy". Jde o potraviny s vyšší stravitelností a nižší energetickou hodnotou. Také je lepší kupovat pouze takové množství a druhy potravin, které jste doma schopni zkonzumovat do vyznačeného data spotřeby. Ber v potaz podmínky jejich skladování. Na táboře nebo v karavanu bez lednice se jídlo zkazí rychleji.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Opalování nahoře bez? Tvá prsa ve smrtelném nebezpečí
Co ještě (ne)víš o hydrataci?
Zjisti svůj tvar obličeje a vyber ty nejlepší sluneční brýle

Mrkejte: Hvězda Doktorů z Počátků Sejnová ukázala tělíčko v plavkách
Legenda Ivetiných plavek naruby vysvětlena: Macura je na ni soukal potmě!
 

 


Chraň se před sluncem

Pozor je třeba dávat také při pobytu na slunci. Je třeba si chránit především kůži, oči a používat pokrývky hlavy.

 

 

 

Přírodní koupaliště jsou riziková

 

Opatrná bys měla lidé být také při návštěvě přírodních či umělých koupališť. Odborníci doporučuje koupat se pouze na koupalištích, které jsou pod stálou kontrolou. Jinak riskuješ různé vaginální infekce, ale i střevní obtíže, kožní vyrážky a alergie. Sleduj web vaší nejbližší Hygienické stanice, pro Prahu najdeš aktuální výsledky kontroly koupališť zde.


BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Nástrahy léta aneb 4 tipy, jak se vyhnout vaginálním problémům
Spálila ses na slunci? První pomoc najdeš doma
Doma.cz: Kolik toho vypít, abychom ve vedrech nezkolabovali?


Zchladit se dá kromě koupání i klimatizací v autě, doma v obchodech či v práci. Aby však nebyla klimatizace spíše ke škodě, musí být nastavena tak, aby rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím nebyl vyšší než pět, maximálně sedm stupňů Celsia. Náhlé změny teplot vzduchu v krátkém čase představují pro organismus stresovou situaci. Jde o vznik tzv. teplotního šoku, jehož důsledkem může být celkové oslabení organismu.8 hlasů
Vaše hodnocení