Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kolem očí a zraku se vznáší celá řada mýtů. Že oči dostávají nejvíce zabrat, když sledují televizi? Že šilhání u dětí se s věkem napraví? Že vám kontaktní čočky zapadnou do oka? Že konzumace mrkve ubere dioptrie? Nebo že si čtením v šeru kazíte oč...

Představujeme nejčastější mýty kolem očí

Kontaktní čočky
zdroj: oficiální zdroj Kontaktní čočky
aktualizováno 02.05.2016, 00:23 | 02.05.2016, 00:23 | Krásná.cz

Kolem očí a zraku se vznáší celá řada mýtů. Že oči dostávají nejvíce zabrat, když sledují televizi? Že šilhání u dětí se s věkem napraví? Že vám kontaktní čočky zapadnou do oka? Že konzumace mrkve ubere dioptrie? Nebo že si čtením v šeru kazíte oči? A představte si, že všechno může být jinak…

Ne, šilhání u dětí není normální. Čím dříve vadu objevíte, tím je větší naděje na její odstranění. Kontaktní čočky nemohou zapadnout do oka, protože není kam. Oko pokrývá tenká blána, která je spojená s vnitřní stranou očního víčka. Sledování televize zblízka je u dětí typické a dávno se ví, že záleží na velikosti televize – ta určuje, jak má dítě sedět daleko. A zde jsou nejdiskutovanější mýty, na které se ptáte očních lékařů.


Mýtus č. 1 – Čím víc mrkve sníte, tím lépe uvidíte
Není pochyb o tom, že mrkev má pro naše tělo nespočet zdravotních plusů. Obsahuje mj. vitamín A, který pomáhá snižovat riziko očního onemocnění, ale dle výzkumu z roku 2007 na University of Wisconsin stačí k ochraně zraku pouze malé množství vitamínu – jedná se o čtvrtinu průměrně velké mrkve. Mrkev ale není jedinou potravinou, podporující zdraví našich očí. "Málo známá je kurkuma. Ta je velmi populární například v Indii a je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak má také protinádorový efekt. Také je dobré jíst často ovoce a zeleninu, ve kterých je řada látek, které mají ochranný vliv na sítnici oka. Dobré je upřednostnit například olivový olej před živočišnými tuky. Naopak zraku neprospívá časté pojídání tučného masa. Škodlivé látky se usazují v cévách, a to v celém organismu, tedy také v cévách oka, zejména v oční sítnici, což může vést k jejímu závažnému poškození,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.


Mýtus č. 2 – Alergici nesmějí používat kontaktní čočky
Ani alergie nebrání v užívání kontaktních čoček. Jen je potřeba si to správně načasovat. „Alergie mohou narušit běžné užívání kontaktních čoček s plánovanou dobou výměny. Před aplikací čoček je vhodné aplikovat do očí kapku antialergika a po patnácti minutách vložit čočku. Doporučeno je přechodně používat jednodenní čočky, které večer z oka vyjmeme a zahodíme, a zároveň před spaním aplikovat jednu kapku antialergika. Ideální je i přes den častěji kapat do oka kapky bez alergenů – lépe se tak odplavují alergeny z povrchu oka,“ radí MUDR. Štefan Marko.

 

Zrak
(Foto: oficiální zdroj)


Mýtus č. 3 – Čtením v šeru si kazíte oči
Celá řada vědců se zabývala vyvrácením tohoto mýtu. Úspěšně. Pokud si čtete v šeru, oči sice budou vyčerpanější a vy unavenější, ale jedná se pouze o vedlejší efekt, který s poškozením očí nemá nic společného.


Mýtus č. 4 – Čočky jsou nevhodné při práci na počítači
„Pravdou je, že při soustředění méně mrkáme, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a snižuje se i zásobení rohovky kyslíkem,“ říká oční lékař MUDr. Štefan Marko. Neznamená to však, že není možné nosit kontaktní čočky. „Řešením je používání silikon-hydrogelových kontaktních čoček a roztoku s garantovaným zvlhčujícím účinkem."


Náš tip:
Roztok Biotrue, který spojuje tři bio-inspirované inovace: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant přirozeně se vyskytující v očích, díky němuž zůstane čočka vlhká a komfortní během celého dne, a do třetice spojuje inovace inspirované fyziologií očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce. Vyzkoušejte třeba praktické balení Biotrue Flight Pack, které pomáhá oči hydratovat a tím jim přináší úlevu i v době cestování. Letecký balíček obsahuje 2x roztok Biotrue 60 ml + 2 pouzdra + zipový sáček do letadla (220 Kč/pack).

 

Péče o zrak
(Foto: Archiv firem)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Oči: Dokáží říci více než samotná slova!
Bacha! Tímhle si skutečně kazíš oči
Bolí tě oči z počítače? Pomůže žloutek a mrkání

 

Mýtus č. 5 – V klimatizovaném prostředí čočky dráždí oko
„V plně klimatizovaných prostorách bez možnosti větrání je vhodné zvolit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který po dobu ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť,“ vysvětluje MUDr. Marko. Doporučuje roztoky, které ještě 20 hodin po vložení čočky do oka uchovají asi 40% hydrataci na povrchu čočky, což zaručuje pohodlí při nošení. Dále radí doplnit hydrataci čočky pomocí kapek s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek (Hyal-Drop).

 

Zrak
(Foto: oficiální zdroj)


Mýtus č. 6 – Při sportu není dobré mít čočky
„Správně aplikovaná kontaktní čočka zajistí dokonalý zrak bez rušivých elementů i při prudkých pohybech hlavy a těla. Konkrétně nejsou vymezené typy kontaktních čoček pro jednotlivé druhy sportů,“ vysvětluje MUDr. Marko. „Pro prašné prostředí je doporučeno použití jednorázových kontaktních čoček, pro náročné vícedenní vysokohorské túry jsou vhodné čočky s prodlouženým nošením. Na běžné aktivity je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Proti vyplavení čočky v bazénu či jako ochrana před bazénovou chemií můžeme používat plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách i v termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové, pokud se mu nevyhnete, použijte jednorázové čočky a po koupání vydezinfikujte spojivkový vak.“ Pozor by si měli dát především lidé s oslabenýma očima nebo majitelé kontaktních čoček. „V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky - epitel. Jsou to zejména oči lidí léčících se s chronickými záněty spojivek či víček, nebo oči lidí, kteří nosí kontaktní čočky,“ varuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize. Podle ní je ideálním řešením pro plavce laserová operace, která oči nadobro zbaví dioptrií a tím i čoček. Dnešní moderní metody navíc umožňují pacientům koupat se už týden po zákroku.


Náš tip:
Mezi očními lékaři je tento roztok považován za zlatý standard desinfekce, neboť je efektivní proti všem hlavním očním patogenům. Nová převratná technologie peroxidového roztoku EasySept Hydro+ (320 Kč/ 360 ml) je zárukou skvělé čistoty a desinfekce všech měkkých kontaktních čoček včetně silikon-hydrogelových. Vylepšené složení obsahuje jedinečnou zvlhčující složku, která funguje okamžitě po vložení čočky do oka a udrží je zvlhčené a pohodlné až po dobu 20 hodin. EasySept Hydro+ je bez konzervantů a je tedy vhodný pro citlivé klienty i pro ty, kteří trpí alergiemi. Roztok funguje na principu neutralizace (přeměny na vodu) peroxidu vodíku. Při reakci se uvolňuje kyslík, takže usazeniny se z kontaktních čoček lépe odstraní díky mechanické síle způsobené bubláním. Doba neutralizace je pouze 4 hodiny, což oceníte zejména na cestách. Každé balení obsahuje vylepšené pouzdro s katalyzátorem, který zaručí správný průběh neutralizace.4 hlasů
Vaše hodnocení