Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Naše mobilní zařízení, ať už jde o telefony, tablety, čtečky elektronických knih, fotoaparáty nebo notebooky, nás doprovázejí i na dovolené, na výletech nebo kdykoli při letním odpočinku. Jestliže nechcete, aby vašemu přístroji chyběla energie v n...

Přehřívá se ti mobil? Jak ho připravit na letní sezonu

Selfie
zdroj: Thinkstockphotos Selfie
aktualizováno 15.04.2018, 00:55 | 15.04.2018, 00:55 | Krásná.cz

Naše mobilní zařízení, ať už jde o telefony, tablety, čtečky elektronických knih, fotoaparáty nebo notebooky, nás doprovázejí i na dovolené, na výletech nebo kdykoli při letním odpočinku. Jestliže nechcete, aby vašemu přístroji chyběla energie v nejméně vhodnou chvíli nebo aby snad došlo k jeho poškození, je třeba mobilním zařízením poháněným bateriemi věnovat náležitou péči.

Optimální provozní teplota v současnosti nejpoužívanějších typů baterií se pohybuje v pásmu od 15 do 20 °C. V létě je samozřejmě těžké horní hranici dodržet, ale v každém případě byste se měli vyvarovat vystavování mobilních zařízení přímému slunečnímu záření, pokud byste je ponechali například na dece na pláži nebo na lehátku na terase. „Všem typům baterií a akumulátorů škodí extrémně nízké i vysoké teploty. Ale zatímco u podchlazené baterie dochází zpravidla jen ke snížení kapacity, ta přehřátá může explodovat a majitele mobilního zařízení popálit,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

 

Teplota baterie ve smartphonu či třeba tabletu by rozhodně neměla překročit 60 stupňů. Takto extrémní teploty sice ve středoevropských zeměpisných šířkách venku na slunci nehrozí, avšak v zavřeném autě tuto hraniční hodnotu ručička teploměru atakovat může. Riziko exploze baterie je pak opravdu vysoké, a kromě telefonu může jeho majiteli shořet i celé auto.

 

Jak se vyhnout explozi baterie?


Pro baterie jsou rizikovými faktory především mechanické poškození a vysoká teplota. Dodržujte jednoduchá pravidla, abyste sebe a svá zařízení nevystavovali zbytečnému riziku:
 

- V zařízeních, kde lze baterie uživatelsky měnit, používejte vždy stejný typ baterie, jako byl v originálním balení.
 

- Nakupujte baterie z důvěryhodných zdrojů, od výrobců a prodejců, kteří za své produkty ponesou plnou odpovědnost a záruky.
 

- Nikdy nepoužívejte vyboulené, zdeformované či jinak mechanicky poškozené baterie.
 

- Nevystavujte svá zařízení extrémním teplotám, a pokud dojde k jejich podchlazení – například při pohybu venku v mrazech – nerozehřívejte je u zdrojů tepla (na topení, u krbu a tak dále).
 

- Nepokoušejte se nabíjet jednorázové baterie nebo jakkoli opravovat poškozené baterie.
 

- Použité baterie odkládejte do kontejnerů na elektroodpad, nikdy je nevhazujte do ohně nebo mechanicky neničte.


Baterie rozhodně neochlazujte


Pokud už vlivem okolní teploty dojde ke značnému zvýšení teploty mobilního zařízení, respektive jeho akumulátoru, určitě není dobrý nápad začít jej jakýmkoli způsobem aktivně chladit. Snížení teploty musí proběhnout pozvolna a přirozenou cestou – přenesením zařízení do stínu nebo do chladnější místnosti.
 

Mnoho zařízení má tepelnou pojistku, která přehřátý přístroj automaticky vypne a neumožní jeho opětovné zapnutí až do dosažení provozní teploty.

 

 

„Především majitelé smartphonů často zapomínají, že jejich přístroj zahřívají nejen okolní teplotní podmínky, ale také samotný provoz telefonu. K vysokému zahřívání dochází i při nabíjení nebo typicky při hraní her. V letním počasí však zařízení nemá možnost chladit se přirozenou cestou a v krajním případě může dojít až ke zničení baterie,“ vysvětluje Tlapák.


Vykoupaný telefon? Okamžitě vyndejte baterii


Kromě vysokých teplot číhají na mobilní zařízení v létě i mnohá další úskalí. Patří mezi ně například pád do vody nebo zmáčení náhlou letní bouřkou. „Zařízení, které přišlo do styku s vodou, okamžitě vypněte a pokud je to možné, vyjměte z něj baterii. Pak nechejte zařízení i baterii při pokojové teplotě alespoň jeden den pozvolna vyschnout. Teprve poté zařízení opět složte, a pokud baterie koupel nepřežila, vyměňte ji za novou se stejnými parametry. Předtím si ale třeba v servisu ověřte, že je vaše zařízení jinak funkční,“ doporučuje odborník. Především mořská voda je velmi agresivní a rychle způsobuje korozi elektronických obvodů samotného zařízení i jeho baterie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vybíjí se ti mobil příliš rychle? Známe triky, které to změní
ODBORNÍCI VARUJÍ: Neměj mobil u postele, jinak ti hrozí velké problémy
Kam v létě s mobilem? Kde ho nosíš, když nemáš kapsy ani kabelku?


Výbava na léto – přibalte akumulátor


V rámci příprav na letní dovolenou je vhodné myslet též na elektronická zařízení, která si budeme brát s sebou. Na cesty k vodě se vyplatí pořídit si vodotěsné pouzdro na mobil a fotoaparát, jež zajistí zároveň i ochranu choulostivých zařízení před pískem, prachem a do značné míry i nárazem při pádu na zem. Na delší výlety nejen mimo civilizaci je dobré přibalit si i přenosný akumulátor (powerbanku), který prodlouží provoz mobilních zařízení, a tedy i možnost používat na cestách navigaci, pořizovat fotografie či třeba přehrávat hudbu. Powerbanka rovněž zajistí, že se v nouzi neocitnete s vybitým telefonem, bez možnosti přivolat si pomoc.

 

Jak poznat, že baterie dosloužila?


Baterii na konci životnosti lze poznat celkem snadno, jako hlavní indikátor přitom slouží výrazné zkrácení doby provozu mobilního zařízení. Na vině ale mohou být i další okolnosti, proto před výměnou baterie proveďte jednoduchou kontrolu svého zařízení:


- Ubývá kapacita baterie postupně, nebo skokově?
 

- Vypne se mobilní zařízení při nárazovém zvýšení odběru energie (přijmutí telefonického hovoru a podobně)?
 

- Nemůže být rychlé ubývání kapacity baterie způsobeno náročnými aplikacemi běžícími na pozadí operačního systému?
 

PŘIJDE VHOD:

DIY: 13 roztomilých obalů na mobil: Potřebuješ jen lak na nehty!
11 geniálních stojánků na mobil z obyčejných věcí, které máš denně po ruce!
6 vymazlených DIY pro tvůj mobil! Návody na vychytávky i originální kryty

 

Pokud není rychlý pokles kapacity baterie způsoben například používaným softwarem, bude třeba ji vyměnit. Náhradní baterie lze sehnat i do řadu let starých zařízení, není ale vždy rozumné hledět jen na jejich cenu. „Nová baterie do smartphonu přijde na několik stokorun. Některé nové baterie mohou mít i vyšší kapacitu než původní, ale vždy je třeba si ohlídat především kompatibilitu a všechny potřebné certifikace nové baterie. V extrémních případech může dojít i ke zničení zařízení,“ vysvětluje odborník.


V moderních zařízeních je výměna baterie stále komplikovanější. Málokdy lze baterii jednoduše vyjmout nebo zařízení rozšroubovat. Nejčastěji je třeba telefon nebo notebook rozlepit za použití horkého vzduchu a různých nástrojů. Pomohou ale třeba návody na YouTube nebo na webu iFixit.


Novou úlohu lze pro zařízení s opotřebovaným akumulátorem najít i v případě, že výměna jeho baterie není možná, nebo by se už nevyplatila. Smartphone, který již nelze používat bez neustálého připojení k nabíječce, může posloužit jako dětská chůvička, autonavigace a samozřejmě i jako domácí telefon (náhrada za pevnou linku) třeba pro prarodiče.0 hlasů
Vaše hodnocení