Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nechcete už zobat hormonální pilulky, ale používání kondomu při každé akci vám přijde neromantické a nepohodlné? Existují i jiné metody.

Překonejte strach z nehormonální antikoncepce

Antikoncepce - 1
zdroj: Profimedia Antikoncepce - 1
aktualizováno 19.10.2019, 00:00 | 19.10.2019, 00:00 | Krásná.cz

Nechcete už zobat hormonální pilulky, ale používání kondomu při každé akci vám přijde neromantické a nepohodlné? Existují i jiné metody.

V poslední době stoupá například obliba nehormonálních nitroděložních tělísek. Důvodem je nejen absence hormonů, ale také nízká cena, spolehlivost a bezstarostnost. Aplikaci zajistí lékař a uživatelka už pak nemusí na nic myslet, čeká ji až výměna za několik let.

 

VELKÝ PŘEHLED: PRO a PROTI jednotlivých druhů antikoncepce

 

Rychlá a bezbolestná aplikace

 

Častým důvodem, proč se některé ženy tělísku vyhýbají, je mylná domněnka, že zavedení tělíska je bolestivé a složité. Obvykle je to ale přesně naopak – jde o rychlý ambulantní zákrok, který zvládne gynekolog v rámci své ambulance bez anestezie.

 

„Zavedení tělíska vnímají ženy různě. Velmi záleží na tom, jaký práh bolesti žena má, na tuhosti děložního hrdla a jistě i zručnosti lékaře. Většina žen vnímá zavedení tělíska spíše jako nepříjemný tlak. Celý proces je ale obvykle do pěti minut hotový. Pokud má žena ze zavedení velké obavy, může použít i analgetikum,“ říká MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

 

 

Bez hormonů

 

Jeden z hlavních důvodů, proč se ženy rozhodnou pro vysazení prášků, je hned po plánovaném těhotenství právě množství hormonů, které v hormonálních tabletkách do těla dostávají. Touha ušetřit své tělo dávce hormonů je zavede právě k nehormonálním metodám, například i nitroděložním tělískům.

 

Dokonalý spoleh

 

Hlavní výhodou tělíska je, že na něj nemusíme myslet. Oproti pilulkám je to velký benefit: na prášek můžeme ve shonu a stresu lehko zapomenout. Navíc trávicí těžkosti či průjem nemají vliv na antikoncepční účinek tělíska. O tělísko se nemusíme vůbec starat několik let. A to ani v intimních chvílích, což je velká výhoda oproti spermicidním gelům, pesarům a dalším antikoncepčním metodám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pilulka PO: Seženeš ji bez předpisu, ale užívej ji s rozvahou
Hledáš ideální antikoncepci? Na co se rozhodně zeptat svého gynekologa
Hormonální antikoncepce a křečové žíly: Může je skutečně zhoršit + jak se bránit?

 

Ušetříte


Nehormonální nitroděložní tělísko je jedna z nejlevnějších antikoncepcí. Platíte pouze za jeho aplikaci v závislosti na pracovišti, obvykle v rozmezí 1 000 – 1500 Kč, což je za celkovou dobu užívání po přepočtu na měsíční částku přívětivá cena.

 

Kojení

 

Tělísko je možné zavést po skončení šestinedělí, nemusíte se tedy bát otěhotnění ani v choulostivé době kojení, kdy není vhodné perorální antikoncepci využívat.


„Nitroděložní tělísko je možné zavést 6 týdnů po spontánním porodu a 8 týdnů po císařském řezu. V případě císařského řezu je obvykle lepší vyčkat déle,“ uzavírá Gregorová.0 hlasů
Vaše hodnocení