Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Než začneš bezhlavě polykat hormonální antikoncepci, zjisti si, co způsobuje a co všechno od ní můžeš čekat.

Pro a proti hormonální antikoncepce

aktualizováno 24.05.2012, 00:00 | 24.05.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Než začneš bezhlavě polykat hormonální antikoncepci, zjisti si, co způsobuje a co všechno od ní můžeš čekat.

Hledáš ideální antikoncepci? Existují dva typy – hormonální a nehormonální. Rozdíl je jasný už z názvu. Hormonální metody (např. tabletky, náplast, kroužek) zabraňují otěhotnění tím, že do těla uvolňují malé množství hormonů. Nehormonální většinou fungují na bázi nějaké bariéry (kondom, nitroděložní tělísko), nebo obsahují látky, které ničí spermie (spermicidní gely, spermicidní čípky).

 

Mnoho dívek tvého věku volí jako nejvhodnější antikoncepční metodu hormonální antikoncepci, tedy pilulky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a proč jsou tolik oblíbené?

 

PRO: Vysoká spolehlivost

 

Kondom může sklouznout nebo prasknout, spermicidní gel můžeš nedopatřením neutralizovat mýdlem, náplast se ti může sloupnout... Pilulky, pokud je bereš podle návodu, jsou nejspolehlivější antikoncepční metodou (spolehlivější je již jen sexuální abstinence a sterilizace).

 

PRO: Minimální zásah pro tělo

 

Dnešní moderní hormonální antikoncepce pracuje s velmi nízkou hladinou hormonů, která by pro tělo neměla být škodlivá. Ráno nebo večer (to si určíš ty sama podle tvého denního režimu) jednoduše pilulku spolkneš a je hotovo. Je to lepší, než některé invazivní metody antikoncepce, jako je nitroděložní tělísko, které se zavádí do pochvy, nebo antikoncepční tyčinka, která se vkládá pod kůži. Také v případě antikoncepční náplasti nebo kroužku už je potřeba trochu přemýšlet při jejich aplikaci. Náplast se lepí na specifická místa, kroužek musíš zavádět opatrně, aby ses například neškrábla, navíc je třeba dbát na zvýšenou hygienu.

 

 

PRO: Vedlejší účinky

 

Vedlejší účinky u léků jsou často vnímány negativně. Hormonální antikoncepce má ale řadu pozitiv. Regulují menstruační cyklus, takže měsíčky dostáváš pravidelně, průběh menstruace je navíc snesitelnější (menší intenzita, kratší doba krvácení, tlumení bolestí a nevolnosti). Navíc je tvá hormonální hladina v rovnováze, což působí na tvou náladu. Tento faktor je ale dost individuální, někdo je po pilulce vyrovnanější, jiný citlivější a náladovější.

 

PRO: Jsi pod kontrolou

 

Pokud chceš brát pilulky, musí ti je napsat lékař. Kromě ženského ti je může doporučit také praktický lékař nebo kožař. Antikoncepční pilulka má totiž pozitivní vliv i na pleť, takže se předepisuje při léčbě silného akné, a tlumí menstruační bolesti, proto ji mohou dívky, které při menstruaci prožívají velká muka, dostat doporučenou ještě před zahájením sexuálního života.

 

Abys mohla pilulky dostat opakovaně, musíš chodit na pravidelné gynekologické prohlídky. Preventivně bys k ženskému lékaři měla chodit jednou ročně, stále dost pacientek to ale bohužel nedodržuje. Když ovšem chceš prášky, bez kontroly je nezískáš. Výhodou antikoncepčních pilulek je tedy také to, že jsi pod dohledem, pravidelně absolvuješ odběry, a pokud by ti hrozily nějaké zdravotní problémy gynekologického rázu (nádory, změny na čípku, záněty), lékař je včas odhalí.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Bojíš se hormonální antikoncepce? Známe zdravější metody
Jak začít s hormonální antikoncepcí
Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?


PROTI: Nic pro kuřačky a baculky

 

Hormonální antikoncepce není pro každého! Pokud jsi zdravá, nemusíš se jí obávat, mnoho zdravotních problémů její užívání ovšem vylučuje. Tabu je například pro dívky s trombózou, onemocněním jater, s vysokým krevním tlakem nebo pro ty, které mají poruchu srážlivosti krve. Nedoporučuje se ani dívkám, které onemocněly rakovinou prsou, vaječníků či děložní sliznice. Také dívky s vysokou nadváhou nebo kuřačky by měly užívání HA zvážit, protože je u nich vyšší riziko trombo-embolických komplikací.

 

 

PROTI: Vliv na chutě

 

Pilulky mohou mít bohužel u některých dívek vliv na libido. Je to hodně individuální, některým se chuť na sex zvýší, jiným sníží, nebo dokonce úplně utlumí. Je na místě zkusit v takovém případě jiný preparát, s jinou značkou se ti chuť může vrátit.

 

PROTI: Chemie pro tvé tělo

 

Hormonální pilulka, i když dnes obsahuje mnohem nižší dávku hormonů, než dříve, zůstává nadále lékem. Každý den si s touto pilulkou zanášíš do těla chemii. I když je hormonální antikoncepce známá již dlouho a nebyly zjištěny žádné souvislosti mezi užíváním HA a zdravotními problémy a riziky, mnoho dívek chce raději žít v souladu s přírodou a nepolykat "zbytečně" léky.12 hlasů
Vaše hodnocení