Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Znalost menstruačního cyklu by měla být běžnou součástí života každé ženy. Je pro to hned několik dobrých důvodů.

Proč by sis měla pečlivě zapisovat všechno o své menstruaci?

menstruační kalendář - 3
zdroj: Getty Images menstruační kalendář - 3
aktualizováno 07.08.2018, 00:00 | 07.08.2018, 00:00 | MT

Znalost menstruačního cyklu by měla být běžnou součástí života každé ženy. Je pro to hned několik dobrých důvodů.

Především se budete lépe orientovat ve svých plodných a neplodných dnech, což se hodí, pokud plánujete miminko, nebo naopak počítání plodných a neplodných dní využíváte jako antikoncepční metodu. Kromě toho hned zbystříte, pokud budete mít rozhozený cyklus a cokoliv s ním nebude v pořádku. Menstruační kalendář vám rovněž pomůže se lépe vyznáte ve vašich náladách.

 

Menstruační kalendář si samozřejmě mohou vést i ty, které berou hormonální antikoncepci, ale zvláštní pozornost by mu měly věnovat zejména ty dívky, které svůj cyklus neovládají pomocí tabletek, a je tudíž "přirozenější".

 

Co je v pořádku?

 

Délka jednoho cyklu se pohybuje v průměru kolem 30 dní (u někoho je delší, u někoho kratší) a jednou za takovou dobu přijde menstruace, která obvykle trvá 3-7 dní.

 

menstruační kalendář - 2
(Foto: Getty Images)

 

Následuje 21denní proces zrání a uvolňování vajíčka, a po 30 dnech celkem vás čeká celý cyklus znovu od začátku.


Zhruba uprostřed tohoto období dochází k ovulaci, tedy k uvolnění dozrálého vajíčka, což je doba, po kterou mají ženy nejvyšší šanci na otěhotnění. Plodné dny si můžete buď spočítat sama, anebo to za vás udělá aplikace na telefonu.

 

menstruační kalendář - 1
(Foto: Getty Images)


Menstruační kalendář
si můžete vést dvojím způsobem - buď papírovou formou, anebo si svůj cyklus zaznamenávat do mobilní aplikace. Spolu s menstruací se vyplatí psát si informace o jakýchkoli neobvyklých věcech, se kterými se v průběhu cyklu setkáte: informace o nečekaném nebo atypickém výtoku, zápachu, křečích, krvácení a bolestem po sexu a dalších obtížích.

 

Jak na menstruační křeče a bolesti, poradí následující video.

 


Menstruační kalendář se vám bude hodit i při prohlídce u gynekologa, který se vás při každé návštěvě ptá, kdy jste naposledy menstruovala. Pakliže byste měly nějaké zdravotní problémy nebo vás trápila nepravidelná menstruace, jejich příčiny se dají vystopovat právě na základě vámi sepsaných informací.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč a jak si vést menstruační kalendář?

Poznej příchod MENSTRUACE dřív, než ti zašpiní kalhotky

Problém jménem nepravidelná menstruace? Známe nejčastější příčiny


Pokud si budete zaznamenávat informace o svých pocitech a náladách, v příštím cyklu si můžete začít všímat podobností v určitých jeho fázích. V dalších měsících tak už budete vědět, že v první polovině cyklu máte kupříkladu více energie, v třetím týdnu jste naopak podrážděná a přecitlivělá, což vám ve výsledku umožní si lépe naplánovat své aktivity a porozumět sobě samé.0 hlasů
Vaše hodnocení