Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je několik dobrých důvodů, proč si vést deník a pravidelně do něj přispívat. A to i když je ti víc než 12 let.

Proč si psát deník? 

Psaní deníku - 1
zdroj: Thinkstockphotos Psaní deníku - 1
aktualizováno 24.12.2017, 00:44 | 24.12.2017, 00:44 | Krásná.cz/Mersmerize

Je několik dobrých důvodů, proč si vést deník a pravidelně do něj přispívat. A to i když je ti víc než 12 let.

Psaní do deníčků a typické deníkovské zápisky se často vyskytují ve filmech a seriálech a bývá to doménou hlavně mladých dívek, nebo přímo dětí. Do deníčku si píší své pocity, stěžují si a vylévají si srdíčko. Podle mého by ale deník neměl být prostředkem pouze mladých nebo povrchních lidí – je totiž několik dobrých důvodů, proč si deník psát, vést a pravidelně do něj přispívat.

Ne však pro každého se hodí – někdo v tom zkrátka nevidí žádný smysl, někoho to nebaví a někdo je na to příliš líný nebo příliš často na zapisování zapomíná. Určitě je ale fajn vedení deníku vyzkoušet, protože možná zjistíš, že to má něco do sebe.

 

Náš tip: Našly jsme diáře, deníčky a zápisníky, do kterých je psaní o to příjemnější:

 

Deníky a diáře
(Foto: Archiv firem)Důvod první – vzpomínky

Jsou věci, na které neradi vzpomínáme a které bychom nejraději zapomněli. Jsou ale i takové, které stojí za to si pamatovat a stáe si je připomínat. Takové věci, které se nám nesmazatelně zapíší do paměti, jsou pro nás často důležité a rádi na ně vzpomínáme – hlavně ve špatném období ti taková hezká vzpomínka může zlepšit den.

 

Psaní deníku - 3
I když to ze začátku může být nuda, později budeš ráda, že sis deníček psala. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Možná si říkáš, že dobré věci si pamatuješ a nikdy na ně nezapomeneš. Lidská paměť ale není dokonalá, nedokáže si uchovat všechno to, co chceš, a je to i takový obranný mechanismus mozku. Je proto možné, že si zapamatuješ to hlavní, ale nikdy ne vše. Často potom zapomeneme na věci, na které jsme vlastně zapomenout nechtěli.

A k tomu slouží deník. Když se stane něco důležitého, napíšeš to. Napíšeš všechno a za pár let si tak můžeš připomenout pár hezkých chvil a možná zjistíš, že si nepamatuješ vše, nebo jsou tvoje vzpomínky trošku zkreslené.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Psaní deníku není hloupost!
Potřebuješ peníze? Vydělat ti může blog
Tvůj deníček, tvé vzpomínky

Důvod druhý – poučení

Každý člověk dělá chyby – to ví snad každý. Chyby nejsou špatné a je dobré připomenout si, že ze svých chyb se můžeš poučit. Když si zapíšeš do deníku nějakou konkrétní situaci, která byla těžká na vyřešení, a možná jsi v ní i chybovala, zůstane tam a za pár let (nebo i měsíců) se na ni můžeš podívat znovu.

Dívat se s odstupem je totiž něco jiného, než řešit to hned v ten samý den. Často se nám to rozleží v hlavě a za delší čas možná uznáš, že jsi někde udělala chybu, nebo si při čtení deníku řekneš, že nyní bys jednala jinak. Můžeš tak sledovat, jak se v rozhodování lepšíš nebo se celkově měníš.

 

Psaní deníku - 2
Uvidíš, jak ses během let změnila. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Důvod třetí – zábava

Vést si deník může být zábava. Možná ne hned ve chvíli, kdy zápis píšeš, ale když vydržíš a za pár let se ke svým zápiskům dostaneš – zasměješ se. Deník si vedu od svých třinácti let, a i když jsem to zezačátku považovala skoro za zbytečné a zapisovala jen z nudy, nyní jsem za to vážně ráda. Je tam všechno – moje první pusa, přítel, nástup na střední školu.

Můžu si přečíst a připomenout, jak se měnily moje plány a sny i ideály a představy, které jsem o svém budoucím životě měla. Když si ho čtu dneska, v jednadvaceti letech, říkám si, že jsem se hodně změnila, a můžu si tak připomenout spoustu zážitků nebo pocitů, které bych bez deníků už dávno ztratila. 6 hlasů
Vaše hodnocení