Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejdřív si myslíte, že vás divně pobolívá hrudník a časem si uvědomíte, že ten nepříjemný pocit spočívá v prsou. Co se to děje?

Proč vás tak strašně bolí prsa a čím si ulevíte?

bolest prsou
zdroj: Getty Images bolest prsou
aktualizováno 23.04.2019, 00:00 | 23.04.2019, 00:00 | Krásná.cz

Nejdřív si myslíte, že vás divně pobolívá hrudník a časem si uvědomíte, že ten nepříjemný pocit spočívá v prsou. Co se to děje?

Když se prsy o něco jen lehce otřete, lehnete si na ně nebo si na hruď pouze položíte třeba tablet, tak najednou pocítíte velkou bolest. Pokud jste ve věku přibližně mezi desátým až šestnáctým rokem, tak vůbec není čeho se bát! Prsa jsou v tomto věku extrémně citlivá a mohou vážně hodně bolet. Co to způsobuje?


Prsa jsou tvrdá!


V pubertě začne ženské tělo produkovat ženský hormon estrogen, který může za pohlavní změny i zvětšování prsou. Tím pádem způsobuje také bolest, která jejich růst přirozeně doprovází. Vyvíjí se prsní žlázy a zpevňuje se prsní tkáň, takže prsa ztvrdnou .Tvrdé poprsí by vám nemělo vůbec vadit a brzy si na něj zvyknete, časem navíc zase trochu změkne. A ještě na něj budete rády vzpomínat, až začnete v pokročilejším věku řešit prsa povadlá. Také vám ztmavnou a vystoupnou bradavky.


Proč prsa někdy bolí víc?


Obzvlášť citlivá prsa mohou být před nástupem menstruace. Pokud jste svou první menstruaci ještě nedostaly, tak vám tento pocit naznačí, ve které části měsíce můžete její příchod asi tak čekat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Porostou ti ještě PRSA? Máme překvapivou odpověď
TVOJE ŇADRA: 10 zajímavostí o prsou, které možná neznáš!
Nesedí ti podprsenka? Nejdřív zjisti, jaký typ prsou máš!


Nejsou stejná!


Během růstu prsou se také děje to, že se každé z nich vyvíjí jinak rychle. Nelekejte se proto, pokud máte prozatím velmi asymetrický hrudník. Žádná žena sice nemá absolutně identická prsa, větší rozdíly mezi oběma prsy se ale s postupem času na konci růstu vyrovnají. A menších rozdílů mezi nimi si nikdo kromě vás nevšimne.

 

Kdy to přestane?


Určitý typ bolestí je v pubertě normální. Tělo roste a vyvíjí se, kosti se zvětšují a celá pohybová soustava se mění. Vy tak poznáte, že se něco děje. Až bude proces dospívání dokončený a vy se stanete dospělými ženami, tak tyto nepříjemnosti přestanou a vy se budete cítit ve svém těle dobře. Během pár let se všechno srovná!

 

bolest prsou
(Foto: Getty Images)


Jak nežádoucí bolest zmírnit?


Nejlepším lékem je zůstat v klidu a nezatěžovat rostoucí prsa moc velkým pohybem. Běhání, při kterém prsa poskakují, vám příliš neuleví. Když už jdete cvičit, vezměte si na to vhodnou podprsenku. Pokud zrovna trávíte čas doma a nikam se nechystáte, tak naopak podprsenku odložte a nechte prsům volnost.


Oblékejte se do měkkých materiálů, které vám jsou pohodlné. Když už to nemůžete vydržet, dopřejte hrudníku nějaký teplý zábal nebo horkou vanu, která vás uvolní. S prášky proti bolesti to ale příliš nepřehánějte, vezměte si je jen v opravdu krajních případech.


Hrudky na prsou


Pokud na svých prsou najdete několik hrudek, většinou tvrdších, tak se také ničeho nelekejte. Jde o zduřelé žlázy, vlastně takové tukové bulky, které jsou ve fázi růstu normální. Pro váš klid to klidně zkonzultuje i s vaší doktorkou.0 hlasů
Vaše hodnocení