Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Může to být nástup na novou školu, kroužek, ale třeba i první den v práci. Člověk je většinou víc nervózní, než na prvním rande. Co ale dělat v situaci, kdy právě z oné nervozity absolutně pokazíš první dojem?

První dojem nevyšel? Zapůsob na ten druhý!

studentka
zdroj: Getty Images studentka
aktualizováno 15.09.2019, 00:00 | 15.09.2019, 00:00 | Karolína Šimečková

Může to být nástup na novou školu, kroužek, ale třeba i první den v práci. Člověk je většinou víc nervózní, než na prvním rande. Co ale dělat v situaci, kdy právě z oné nervozity absolutně pokazíš první dojem?

Podle studií si dokážeme na někoho vytvořit první dojem 5 sekund poté, co ho poznáme. To je přeci jenom dost krátká doba na to, aby si o nás člověk mohl udělat kompletní obrázek. A přesně toho musíš využít. I když je těžké první dojem změnit, není to nemožné!


Vzhled


První věc, na kterou by ses měla zaměřit je fyzický vzhled. Nepřehnalas to na první den moc s make-upem? Obzvlášť tam platí nejčastěji pravidlo, že méně je někdy více, pokud jsi to tedy hned první den přepískla, zkus další dny trochu zvolnit. Korektor, pudr, řasenka a lesk na rty zajistí, abys vypadala úžasně, a zabere ti to daleko méně času.


Dalším bodem je oblečení. Chápeme, že každý má svůj osobitý styl, kterým se interpretuje svému okolí, minisukně a síťované punčochy ovšem nejsou to pravé ořechové do nové školy či práce. Pokud jsi to i ty sama první den poznala, nezoufej. Nemusíš nutně překopávat celý svůj šatník, zkus jen kombinovat elegantnější kousky s těmi, které máš ráda. I tyto malé kompromisy jistě pomůžou v tom, abys na své nové kolegy/spolužáky zapůsobila o něco lépe.

 

prsty
(Foto: Getty Images)


Řeč těla


Ač se to může zdát, jako klišé, pravdou zůstává, že řeč těla vydá za tisíc slov. Vystupuj tedy sebejistě a otevřeně. V důležitých chvílích narovnej záda a nekřiž nohy ani ruce, to je bráno, jako obranný postoj. Pokud budeš mít možnost si s někým novým potřást rukou, mysli na pevný stisk. Nikdo nemá rád leklé ryby.

 

ČTĚTE TAKÉ:
První školní den v nové škole: Jak si oblečením nepokazit první dojem
Sedm tipů, jak v práci zapůsobit co nejlépe
První práce? Nenech se sebou zametat


Mimika


Víme, že nervozita dokáže způsobit hodně, zvlášť první den. Pokud si to chceš ty následující „vyžehlit“ vsaď rozhodně na dobře zvolenou mimiku. I přes všechen neklid se pokud udržovat oční kontakt, díky kterému ten druhý pozná, že se o téma hovoru zajímáš a věnuješ mu veškerou pozornost. Na místě je též příjemný úsměv, který by ovšem nikdy neměl být nucený.

 

usmev
(Foto: Getty Images)


Přístup


To nejdůležitější na závěr je postoj, s jakým budeš ke své nové pozici přistupovat. Nic nedokáže prolomit ledy tak efektivně, jako čistý zájem a touha učit se nové věci. Pokus se tedy dávat najevo, jak moc pro tebe daný předmět ve škole/práce znamená. Ptej se, dělej dobrovolné úkoly a každou výzvu přijmi s úsměvem. Můžeš nám věřit, že s tím správným přístupem si omotáš kolem prstu i toho nejchladnějšího učitele/nadřízeného.


Jaký máš názor na první dojem? Poděl se o něj v komentářích!1 hlasů
Vaše hodnocení