Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První gynekologická prohlídka je významným milníkem v dívčím životě. Nicméně spousta mladých slečen pomyšlení na gynekologa neskutečně vyděsí. Ve skutečnosti však nejde o nic tak hrozného a rozhodně se není čeho bát.

Čeká vás první návštěva gynekologa? Poradíme, jak se správně připravit

prohlídka
prohlídka
aktualizováno 04.09.2018, 00:00 | 04.09.2018, 00:00 | Terezie Gáborová

První gynekologická prohlídka je významným milníkem v dívčím životě. Nicméně spousta mladých slečen pomyšlení na gynekologa neskutečně vyděsí. Ve skutečnosti však nejde o nic tak hrozného a rozhodně se není čeho bát.

Samozřejmě chápeme, že jsou některé z vás nervózní a představa, že vám někdo prohlíží vaše intimní partie, je pro vás nepřijatelná. To ale k životu ženy zkrátka patří a i o tuto část těla je potřeba pečovat, aby byla v pořádku.
 

Strach tedy zahoďte za hlavu a snažte se na tuto událost maximálně připravit. Přečtěte si námi doporučené kroky, díky kterým pro vás bude vaše první prohlídka mnohem jednodušší.


Nejdříve je však potřeba si zodpovědět důležitou otázku: Kdy je čas gynekologa navštívit?


Návštěva gynekologa se odvíjí od vaší první menstruace – až tedy poprvé zjistíte, že jste se oficiálně stala ženou, doporučujeme zvážit návštěvu gynekologa a popřípadě ho záhy vyhledat. Nemusíte čekat na první potíže nebo až si najdete chlapce a budete chtít antikoncepci. Ve všem je důležitá prevence a je dobré, znát své tělo, jeho zákonitosti, mít s kým prodiskutovat své otázky a intimní potíže.

 

Platí to, i když jste panna. O svou panenskou blánu se nebojte, lékař vás prohlédne pouze zvenku, vyšetří vám prsa, položí pár otázek a dá doporučení.


Nyní se přesuneme k samotným přípravným krokům pro úspěšnou první návštěvu gynekologa:


Zjistěte si informace


Vždycky se cítíte jistější, když o dané situaci něco víte? Zkuste se zeptat třeba kamarádek, které už prohlídku podstoupily. Pokud vás však budou zbytečně děsit, nedejte se – vždyť se jedná jen o klasickou lékařskou prohlídku, nemůže to být tak hrozné. Můžete se taky zkusit zeptat maminky, ta vám všechno vylíčí podle pravdy a nebude mít potřebu vás zbytečně děsit. Může jít s vámi, pokud je to pro vás příjemnější. Neusí být přítomna vyšetření, ale počká s vámi v čekárně, případně dorazí na následnou konzultaci s lékařem, zejména pokud vám bude vysvětlovat nějaké složitější zdravotní věci. Uvažujete-li o očkování proti karcinomu čípku nebo máte v rodině nějakou dědičnou gynekologickou diagnózu, rozhodně to bude chtít doprovod dospělé osoby.

 

Matka a dcera
(Foto: oficiální zdroj)

 
Výběr lékaře


Mnoho dívek preferuje ženy gynekoložky, než muže gynekology. Má to úplně jednoduchý důvod – před cizím mužem se svlečená můžete cítit nepříjemně a divně, i když je to lékař. A nejde jen o nahotu. Pokud budete mít nějaké intimní trápení, snáz o něm budete hovořit před ženou. Je to díky tomu, že působí citlivější a vzbuzují pocit, že vám více rozumí. Je tedy jen na vás, jak se rozhodnete a co pro vás bude komfortnější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč by sis měla pečlivě zapisovat všechno o své menstruaci?

Poznej příchod MENSTRUACE dřív, než ti zašpiní kalhotky

Problém jménem nepravidelná menstruace? Známe nejčastější příčiny

 

Důležité údaje


Při vaši první návštěvě se vás gynekolog bude ptát na různé otázky. Je důležité zapamatovat si, kdy jste dostala vaši první menstruaci a kdy zatím tu poslední. Doporučujeme si vše předem sepsat do nějakého bločku nebo na klasický papírek. Šikovné jsou i různé menstruační kalendáře, dostupné jsou i jako mobilní aplikace. Potom se může ptát, zda jste trpěla nějakými problémy či bolestmi při menstruaci, jestli jste zpozorovala něco neobvyklého.

 

menstruační kalendář - 1
(Foto: Getty Images)

 
Hygiena


Velmi důležitý bod. Před gynekologickou prohlídkou se důkladně osprchujte a použijte vhodně zvolený intimní sprchový gel, popřípadě použijte vlhčené intimní ubrousky. Pokuste se zbavit nadměrného ochlupení, ulehčíte panu doktorovi/doktorce práci a prohlídku budete mít rychleji za sebou.

 

 
Oblečení


I to dokáže průběh gynekologické prohlídky ovlivnit. Jestli se nechcete před lékařem/lékařkou svlékat od pasu dolů, můžete zvolit fígl v podobě sukně či šatů. Stačí si jen sundat spodní prádlo a potom jen sukni či šaty vyhrnout. Vyhnete se tak trapné chvíli, kdy stojíte polonahá v místnosti.

 

Buďte uvolněná


Při prohlídce se pokuste být co nejvíce uvolněná, protože pokud budete zbytečně vystresovaná a v křeči, prohlídku to jen zbytečně prodlouží. Sám gynekolog vás v tu chvíli poprosí, abyste se uvolnila, že o nic vážného nejde. Zkuste třeba zavřít oči a myšlenkami být někde jinde. Uvidíte, že během několika minutek bude prohlídka u konce a vy budete s úsměvem utíkat domů.


Nemějte strach ani se nestresujte první gynekologickou prohlídkou. Jedná se o běžnou věc, kterou si musí projít každá mladá slečna. Prohlídka není bolestná ani nic podobného, vše je jen ve vaší hlavě – urovnejte si tedy své myšlenky a do ordinace vstupte uvolněná a připravená. Stává se z vás žena a to k tomu holt patří.


Je něco, co vás na vaší první prohlídce překvapilo? Z čeho jste naopak měla obavy? Napište nám do komentářů.0 hlasů
Vaše hodnocení