Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nastupuješ do svého prvního zaměstnání? Nedovol ostatním, aby zneužívali toho, že nemáš zkušenosti.

První práce? Nenech se sebou zametat

Asistentka
zdroj: Thinkstockphotos Asistentka
aktualizováno 21.01.2013, 00:11 | 21.01.2013, 00:00 | Krasna.cz/trm

Nastupuješ do svého prvního zaměstnání? Nedovol ostatním, aby zneužívali toho, že nemáš zkušenosti.

Čeká tě tvé první zaměstnání nebo brigáda? Nenech si ji znepříjemnit tím, že bys dělala něco, co nemusíš. I když jsi nezkušený nováček, zametat se sebou určitě nenech.

 

Obsah práce

 

Co přesně máš dělat? To bys měla alespoň zevrubně vědět ještě před tím, než do práce nastoupíš. A mělo by to být napsané ve smlouvě. Pokud máš pochybnosti o některých činnostech, které ti kolegové nebo nadřízený diktuje, zeptej se, proč je máš vykonávat. Nikoli ale drze. Chtěj vědět, proč jsou dotyčné činnosti právě tvým úkolem a co se při nich máš naučit. Ideální je, když můžeš své pochybnosti konzultovat s někým, kdo práci vykonával před tebou, nebo kdo funguje na podobné pozici.

 

Smlouva

 

Bez smlouvy nepracuj. Měla bys ji mít uzavřenou, ještě než začneš svou práci vykonávat. Bez její existence pracuješ na černo a nezákonně. Může se tak snadno stát třeba i to, že ti za odvedenou práci nebude chtít nikdo zaplatit a ty se nebudeš mít na co odvolávat.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Chybí ti praxe v oboru? Víme, kde ji získat
Jak se chovat v prvním zaměstnání?
Jak přežít práci ve stoje, aby tě nohy neboly

 

Odpovědnost za...

 

Pokud víš, že s tvou prací bude souviset možná zodpovědnost za lidi nebo věci, informuj se předem, jak se tě dotknou případné problémy. Pokud se například staráš o zvířata, malé děti nebo staré lidi, je dobré být pojištěna – pro případ, že by se něco přihodilo. Neseš také (spolu)zodpovědnost za škodu, kterou bys případně mohla způsobit. Na tu se informuj zejména tehdy, když máš k dispozici například služební auto nebo nějaké přístroje. Podobné je to, když pracuješ s penězi – třeba jako prodavačka. Pokud ti nevyjde kasa, může být manko na tvé triko.

 

 

Výpomoc kolegům

 

Kolegyně tě poprosím o pomoc s její prací a ty jí ráda vyhovíš? Ano, je to kolegiální, až budeš potřebovat ty, může ti to oplatit. Nenech se ale zneužívat. Vzít za někoho jeho úkol, když víš, že spěchá za nemocným dítětem, je lidské a pochopitelné. Neměla bys ale trpět šikanu a dodělávat práci za ostatní jen proto, že si k tobě dovolují a ty nemáš odvahu se bránit. Jak takovému zneužívání předejít? Už od začátku jasně nastav hranice. Když by se jejich ponižování a nadbytečné úkolování opakovalo, promluv si s nimi a dej najevo, že tahle to být nemůže. Pokud ani to nepomůže, není od věci, probrat celou situaci s nadřízeným.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Jak získat brigádu legálně?
Super brigáda pro sexy holky? Tak na to bacha!
Doma.cz: Zaměstnání, která jsou skutečně sexy

 

Přesčasy a práce navíc

 

Máš domluvenou pracovní dobu a šéf po tobě chce, abys zůstala přesčas? To bohužel může. Stejně tak ale máš i ty právo přesčas odmítnout. Samozřejmě pokud jsou ve firmě přesčasy běžné, odmítáním si koleduješ o to, že brzy budeš bez práce. Zkus se tedy domluvit. Nemůžeš mu vyhovět, protože máš školu? Nabídni, které dny bys mohla chodit. Peníze navíc přijdou vhod a on bude vědět, kdy máš čas a kdy se ti to nehodí.

 


Měj spojence

 

Jsi mladá a nezkušená a ten, kdo tě do práce přijímá, to ví a počítá s tím, že chvilku bude trvat, než se zaběhneš. Pokud ti něco nepůjde, nevěš hlavu. Každý někdy začínal. Aby ses se svými problémy nemusela prát sama, hned na začátku se informuj, na koho se můžeš obrátit, když budeš v úzkých. Zkušenější kolegyně, šéf nebo asistentka by ti měli umět vysvětlit vše potřebné, nebo pomoci zmírnit následky tvých chyb. 

 

I ty máš své pracovní začátky za sebou? S čím jsi nejvíc bojovala a co bys poradila dívkám, které do své první práce nebo na brigádu teprve nastupují? Poděl se o své zkušnosti, rady a názory.6 hlasů
Vaše hodnocení