Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Řízení vyžaduje většinu naší pozornosti. Bohužel i zkušení řidiči mají často pocit, že své vozidlo zvládají bez problému a vyplňují si dlouhé chvíle za volantem telefonováním, kouřením nebo poslechem oblíbené muziky. Je-li to váš případ, nezapomeň...

Řidičky zbystřete! Tahle rizika podstupujete při telefonování, kouření nebo poslechu rádia za volantem

Řízení auta
zdroj: Getty Images Řízení auta
aktualizováno 22.08.2018, 17:01 | 22.08.2018, 17:01 | Tereza Majzlíková

Řízení vyžaduje většinu naší pozornosti. Bohužel i zkušení řidiči mají často pocit, že své vozidlo zvládají bez problému a vyplňují si dlouhé chvíle za volantem telefonováním, kouřením nebo poslechem oblíbené muziky. Je-li to váš případ, nezapomeňte, že nepozornost při řízení je příčinou velkého množství nehod.

V dnešní uspěchané době se snažíme vyplnit čas za volantem různými aktivitami a málokdy si uvědomujeme možná rizika. Přečtěte si, co způsobují nejčastější zlozvyky řidičů.


Ráda si při řízení zapálíte?


Patříte mezi kuřačky, které při řízení vytahují cigarety z kabelky, hledají zapalovač, jednou rukou drží volant a druhou podpalují cigaretu? Video analýza z Austrálie odhalila, že celý tento proces řidiče rozptýlí asi na 12 sekund, což je 160 metrů při rychlosti 50 km/h. Nemluvě o tom, že mnozí kuřáci si při kouření pootevřou okýnko a vyfukují kouř směrem ven, což znamená, že otočí-li hlavu krátce doprava, ztrácí chvilkový přehled o levé straně vozovky. A navíc, představte si situaci, že cigaretu omylem upustíte na své oblečení nebo na sebe nechtěně odklepnete trochu popela. Jaká by asi byla vaše spontánní reakce? Rozpálená cigareta dosahuje teploty až 600 stupňů Celsia, takže zřejmě není pochyb, čemu v tu chvíli budete věnovat největší pozornost.

 

Náš tip: Pokud bez cigarety nemůžete vydržet, je lepší během jízdy zastavit. Americká studie z roku 2016 odhalila, že kouření za volantem zvyšuje riziko nehody 2-3 krát.

 

Kouření za volantem
(Foto: Getty Images)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je mi konečně 18! Mám si udělat řidičák?
Autoškola a řidičák? Jak na něj a tipy, co mi pomohly ho udělat
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Považujeme holky za mizerné řidičky?
Auto jako zrcadlo do duše: Co o tobě napoví?


Co je nebezpečnější? Povídat si se spolujezdcem nebo telefonovat?


I když se říká, že ženy zvládají několik věcí zároveň, neměly bychom na toto lidové rčení spoléhat i za volantem. Kognitivní zátěž je množství aktivit, které je náš mozek schopen pojmout v jeden čas. Když telefonujeme nebo si povídáme, snižujeme schopnost a kvalitu soustředění se na vozovku. Mohlo by se zdát, že mluvit do mobilu nebo ke spolujezdci není rozdíl, ale američtí výzkumníci v roce 2008 zjistili, že telefonování představuje mnohem větší nebezpečí. Spolujezdec, ať vědomě nebo nevědomě, vnímá situaci na silnici a přirozeně přizpůsobuje konverzaci. Řidiči se většinou od konverzace se spolujezdcem mohou na chvíli odmlčet bez nutného vysvětlení, zatímco do telefonu máme tendenci odpovídat bez prodlení.

 

Řidička
(Foto: Profimedia)


Malé množství alkoholu přece nemůže ovlivnit naše řidičské schopnosti. Je to pravda?


Alkohol prokazatelně zpomaluje naše reakce, snižuje pozornost, zhoršuje koordinaci, může lehce rozostřit vidění a negativně ovlivnit naše rozhodování. Již 0,2 promile v krvi uvolňuje celé naše tělo, ovlivňuje naši náladu a zhoršuje schopnost reagovat na více situací najednou. Jsme přirozeně méně zodpovědní a rozhodujeme se lehkomyslně, aniž bychom si toho na sobě všimli. Rozhodně se proto vyplatí připlatit si za taxíka, nebo si odpustit skleničku vína a nesedat za volant po nočním hýření. V nejlepším případě můžete přijít o papíry, v nejhorším způsobíte nehodu, která vám pořádně znepříjemní život.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Můj kamarád umíral, a já se v tu chvíli radovala
VAŠE PŘÍBĚHY: Místo kamarádky jsem pod autem skončila já
VAŠE PŘÍBĚHY: Skončila jsem na vozíku a myslela, že je to konec světa


Zpíváte si za volantem jako v amerických filmech?


Poslech rádia, hudby nebo dokonce výukových CD za volantem zhoršuje jak vizuální pozornost, tak i sluchové vnímání. Při poslechu příjemné hudby otevíráme naši fantazii a představivost a můžeme se jednoduše na chvíli ocitnout hlavou mimo vozidlo. Příliš hlasité rádio nám zase brání slyšet důležité vnější zvuky, jako například sanitku nebo hasiče. Pozor bychom si také měly dát na rychlou taneční hudbu. Výzkumy švédské muzikoložky Carin Óbladové odhalily, že svižná melodie vede k akceleraci jízdy. Není asi překvapením, že výukové CD nemají za volantem co dělat, protože vyžadují příliš velké soustředění. Zvýšené opatrnosti dbejte také při manuálním přepínání rádiových stanic.0 hlasů
Vaše hodnocení