Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Více než polovina manželství dnes končí rozvodem. Mrzutost pro oba zúčastněné. Jenže na rozvod rodičů často doplácí i děti.

Rodiče se rozvádějí. Jak se s tím vyrovnat?

aktualizováno 29.04.2012, 00:00 | 29.04.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Více než polovina manželství dnes končí rozvodem. Mrzutost pro oba zúčastněné. Jenže na rozvod rodičů často doplácí i děti.

Děti obvykle tuhle událost nechápou a velmi špatně nesou. Často svalují vinu na sebe, snaží se dát rodiče za každou cenu dohromady, nové partnery svých rodičů už z principu nenávidí a provádí jim spoustu zlomyslností.


Pokud už ale patříš mezi teenagery, očekává se, že vzniklou situaci vezmeš rozumně. Jsi přeci skoro dospělá (najednou). Podají ti své rozhodnutí jako fakt – a mají pocit, že už jsi dost stará na to, abys to pochopila a respektovala. Co když máš ale i tak v hlavě spoustu otazníků, na které ti nikdo nehodlá odpovědět?


Je to definitivní?


Na to je zřejmě již jen jediná odpověď – ano. Možná uvažuješ ze svého pohledu. Sama se s přítelem rozejdeš, za dva týdny jste zase spolu, a rozchodů máte na kontě už nepočítaně. Dospělí ale uvažují již úplně jinak. Pokud spolu tvoji rodiče strávili nějakou dobu v manželství, mají společný majetek a děti, není většinou rozhodnutí o rozvodu výsledkem nějaké impulzivní debaty. Dopracují se k tomu postupně, často i po konzultaci s širší rodinou nebo odborníky. Pokud se rozhodnou vám dětem oznámit, že se rozvádějí, většinou už je jejich rozhodnutí definitivní a vlastně samotný rozvod již nejspíš začal probíhat.
Nemá tedy smysl, je přemlouvat, plakat, nadávat, vydírat. Nezačnou se mít znovu rádi, jen proto, že ty by sis to přála. Možná mají problémy ve vztahu už pěkně dlouho, mnoho lidí se rozvádí až ve chvíli, kdy mají děti trochu odrostlé, s rozvodem vyčkávají i dlouhá léta, až budou potomci starší, aby je to nějak vývojově neohrozilo.


Můžeš do toho mluvit?


Rozhodně ano! Zřejmě z toho budeš mít v hlavě i v srdíčku pěkný zmatek. Neboj se tedy ozvat. Promluvit si můžeš nejen s rodiči, ale i psycholožkou. Není to nic, za co by ses měla stydět, nebo čeho by ses měla bát. Komunikace je důležitá. Pokud teď cítíš potřebu o tom s někým mluvit, udělej to. Když to v sobě budeš dusit, může to znatelně poznamenat tvé vlastní budoucí vztahy a pohled na manželství.


Rozhoduj o sobě


Bez ohledu na to, jestli jsi zletilá, nebo ne, máš právo vyjádřit svůj názor na to, co by se mělo stát s tebou. U koho budeš chtít bydlet, jak často by ses ráda stýkala s druhým rodičem apod. I když se tví rodiče rozvádí a jeden druhého ztrácí jako partnera, ty bys rozhodně neměla ztratit maminku nebo tátu. Budou tu pro tebe nadále oba, jen každý někde jinde.


Ti druzí


Tvoji rodiče si pravděpodobně najdou časem i nové partnery, možná už dokonce někoho mají. Nesnaží se nahradit ti tátu nebo mámu, toho se rozhodně neboj. Tvoje mamka (nebo tvůj táta) prostě nechce být sama a znovu se zamilovala. Přej jí to, i ona má právo na lásku. Pokus se jejího nového partnera respektovat, ale nenech si ho vnutit. Místo hysterie a scén si ale raději s mamkou, až budete samy, v klidu sedni, a řekni jí, co je ti na nové situaci nepříjemné, proč si s jejím novým parterem nerozumíš, jak bys sis vaše spolužití představovala. Nebuď k němu bezdůvodně zlá, je dost vysoká šance, že jednou budete bydlet společně, že se možná stane novým manželem tvojí mamky. Měla by přijít o své štěstí jen proto, že ty jí nepřeješ?

 


Vyhrocené emoce


Pokud jsi v pubertě, už tak máš asi s rodiči občas hodně bouřlivé vztahy. A rozvod do nich může zasáhnout ještě mnohem víc. Co bys určitě (ne)měla dělat?


- Vyhrožovat. Pokud po rozvodu zůstaneš bydlet s mamkou, odpusť si výhrůžky, že když ti něco nedovolí, odstěhuješ se k tátovi. Nemůžeš mít vše, ať už kvůli penězům, tvému věku nebo nepřiměřenosti tvého přání. Takovými výhrůžkami svého zpravidla nedosáhneš, ale mamince tím citově hrozně ublížíš.
 

- Zapomínat, že jsi dítě. Zejména dospívající dívky mají po rozvodu a odchodu jednoho rodiče tendenci ho nahrazovat. Je hezké, když se snažíš pomoct s domácností, pečuješ o své mladší sourozence apod. Nepřeháněj to ale. Neměla bys kvůli tomu zameškávat školu, vzdávat se svých snů, vytoužené kariéry i zábavy, která k dětství a dospívání patří.
 

 

- Respektovat novou situaci. Po rozvodu se může mnohé změnit. Můžete se přestěhovat do menšího bytu, mamka bude muset víc pracovat, aby vás uživila, nebude tolik času na výlety, zábavu, a ani financí na vše, co bys chtěla. Štve to, ale tím, že se budeš vztekat, to nezměníš. Ukaž, že jsi dospělá a klidně s mamkou o financích a vašich možnostech diskutuj. Když něco opravdu chceš a víš, že to stojí hodně, zkuste najít řešení – na čem jiném ušetřit, zda by sis nemohla vydělat na část sama apod.
 

- Čekat, že to bude stejné. Vypráví ti kamarádka hrůzostrašné story z rozvodu jejích rodičů a z toho, jaká situace vznikla u nich? Nečekej, že to bude u vás identické. Vztahy jsou různé a u vás to může vypadat úplně jinak. Někteří manželé se rozvádějí v klidu, jiní s vyhrocenými emocemi, záleží vždy na každém zúčastněném.
 

- Neházej kluky do jednoho pytle. Rozvedli se tvoji rodiče proto, že si tvůj táta našel novou partnerku, která se věkem spíš blíží tobě, než tvé mamce? Může to ovlivnit tvůj pohled na kluky a muže a na vztahy obecně. Neměla bys z toho vyvozovat, že všichni muži jsou takoví. Nedůvěra v jednoho by ti neměla pokazit tvé budoucí vztahy.
 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nauč se vycházet s nevlastním rodičem
Kam po rozvodu? Radši k mámě, nebo tátovi?
VAŠE PŘÍBĚHY: Táta se mě po rozvodu zřekl

 

- Hledej racionální cesty. Pokud si dospívající neví rady s pocity, které ho přepadnou, může mít tendenci volit trochu šílené metody úniku. Drogy, alkohol, sekty, promiskuitu... Tohle není řešení. Když cítíš, že tě nenadálá situace přemáhá, svěř se – kamarádce, rodičům, školní poradkyni, psycholožce...
 

- Já, já, já, jen já. V pubertě máš trochu sklony k sebestřednosti, vše nahlížíš skrze sebe sama. Rozvod je ale hlavně záležitost tvých rodičů. Musí vyřešit podstatné věci, jako majetkové vyrovnání, hledání nového bydlení, stěhování. V tu chvíli mohou trochu opomínat vás, děti. Neboj se ozvat, když tohle cítíš. Ale nevolej po jejich pozornosti zbytečně. I oni určitě mají z rozvodu těžkou hlavu.
 

- Buď tu pro ně. Vidíš, že je mamka z toho, že ji váš táta opustil (nebo naopak) smutná? Neboj se nabídnout jí své rameno. Ano, jsi ještě dítě, ale zároveň v téhle rodině žiješ a prožíváš tuhle ztrátu s ní.

 

Jsi také z rozvedené rodiny? Jak jsi rozvod rodičů prožívala ty? Poděl se s ostatními v komentářích.3 hlasů
Vaše hodnocení