Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Změna životního rytmu, stres před dovolenou nebo naopak relax na prázdninách, to vše u žen často vede k výkyvům v pravidelném menstruačním cyklu.

Rozhozená menstruace? Klid, mohou za ni prázdniny

menstruační kalendář - 3
zdroj: Getty Images menstruační kalendář - 3
aktualizováno 22.08.2019, 00:00 | 22.08.2019, 00:00 | Krásná.cz

Změna životního rytmu, stres před dovolenou nebo naopak relax na prázdninách, to vše u žen často vede k výkyvům v pravidelném menstruačním cyklu.

Některé ženy dokonce termín menstruace záměrně posouvají kvůli termínu plánované dovolené. Ženy chtějí cíleně oddálit menstruaci nebo ji zcela vynechat. Využívají k tomu léky nebo hormonální antikoncepci. Jestliže žena užívá hormonální antikoncepci a rozhodne se posunout menstruaci třeba tím, že bude pokračovat v užívání tablet bez přestávky i další měsíc, případně bude brát tablety z dalšího plata léků o pár dnů déle a cyklus pouze protáhne, nezmění se prakticky vůbec nic. V průběhu užívání hormonální antikoncepce je totiž přirozený cyklus zcela zablokovaný a menstruace se tak dostaví pouze v případě, že žena užívání tablet přeruší.

 

„Pokud ale žena užívá tablety na oddálení menstruace pouze v létě, tedy jednorázově, může se následně s nepravidelným cyklem potýkat. Vždy to ovšem záleží jen na citlivosti ženy na různé faktory a rozhodně to není pravidlem. Výkyvy v cyklu však nejsou dlouhodobé. Většinou stačí počkat dva až tři měsíce a cyklus se samovolně upraví. Jestliže potíže přetrvají, vždy je dobré poradit se s lékařem,“ radí gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

 

 

Dovolená může cyklus rozhodit

 

Během léta mohou mít na menstruační cyklus vliv i další faktory, jako je například změna životního rytmu a odjezd na dovolenou. Organismus některých žen reaguje na jakékoliv vybočení ze stereotypu nebo stres z cestování či z cizího prostředí. Tyto změny se mohou projevit tím, že ženy prodělají anovulační cyklus – cyklus, který proběhne bez dozrání vajíčka. V důsledku toho dochází k opoždění či vynechání menstruačního krvácení. I zde ale opět platí, že by se cyklus měl během několika měsíců sám ustálit.

 

Jiným ženám může naopak dovolená pomoci. Na prázdninách se totiž zklidní a opadne z nich dlouhodobý stres z práce, díky čemuž se jim cyklus upraví. Často se tak například stává, že páry na dovolené nebo bezprostředně po ní počnou potomka, o kterého se předtím dlouho neúspěšně snažily.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Příliš silná menstruace? Netrapte se, takhle krvácení zmírníte
Co je a není normální při menstruaci?
Co může znamenat opožděná menstruace? Kromě těhotenství má 10 dalších příčin

 

Nepravidelný cyklus pomůže upravit cvičení i čaj

 

Po příjezdu z dovolené mohou tedy ženy občas bojovat s nepravidelným menstruačním cyklem. K posunutí termínu menstruace jsou náchylnější ty, které se již v minulosti s nepravidelností cyklu setkaly. K ustálení menstruace pomůže návrat ke každodennímu režimu, dostatek pohybu i spánku. Pro rychlejší návrat do normy je možné zařadit do jídelníčku užívání přípravků na přírodní bázi, jež pomohou cyklus ustálit. Vhodné jsou zejména doplňky stravy s obsahem mateří kašičky, pylu a sóji (např. Sarapis mensis), ženskému tělu pomohou zejména fytoestrogeny, které jsou zdrojem přírodních hormonů a jsou obsaženy například v sóji či červeném jeteli. Zkuste také čaj z kontryhele (např. Dr. Müller Gynoton, Dr. Popov Ženský čaj Livie), Bachovy květné esence (Pro ženy, Menstruace), nebo speciální hormonální jógu.1 hlasů
Vaše hodnocení