Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dovolenou na horách může ženám zkomplikovat menstruace. Krvácení a bolesti podbřišku mohou ovlivnit sportovní výkon či znemožnit relaxaci ve wellness. V průběhu menstruace je totiž tělo ženy náchylnější k infekci a roste riziko úrazu při sportu. J...

S menstruací na hory? Hrozí infekce i úraz

Na horách
zdroj: Getty Images Na horách
aktualizováno 24.02.2019, 00:00 | 24.02.2019, 00:00 | Krásná.cz

Dovolenou na horách může ženám zkomplikovat menstruace. Krvácení a bolesti podbřišku mohou ovlivnit sportovní výkon či znemožnit relaxaci ve wellness. V průběhu menstruace je totiž tělo ženy náchylnější k infekci a roste riziko úrazu při sportu. Jak při menstruaci na horách dbát o hygienu či jak si ulevit od nepříjemných projevů?

Menstruace při zimním pobytu na horách může dovolenou znepříjemnit. Některé ženy ji totiž mívají doprovázenou bolestmi hlavy či citlivostí podbřišku, což může značně omezit požitek z lyžování či jiných zimních sportů. Navíc mohou tyto projevy snížit kvalitu výkonu, zhoršit pozornost a zvýšit tak i riziko úrazu. Zároveň platí, že zvýšená fyzická zátěž v období menstruace obvykle způsobuje intenzivnější krvácení. To pak bývá delší a bolestivější.

 

Na sjezdovce i v sauně lze prochladnout, při menstruaci hrozí infekce


Při pobytu na horách jsou stále oblíbenější wellness procedury. Sportovci po celodenním výkonu rádi relaxují v sauně nebo ve vířivce. Tento způsob relaxace však pro ženy v období silného krvácení není příjemný, a navíc jim hrozí vyšší riziko infekce.

 

Wellness
(Foto: Getty Images)

 

„V době menstruace je totiž mikrobiální obraz pochvy v nejhorším stavu z celého cyklu. Ženské orgány jsou tak méně odolné proti vlivu bakterií. Zároveň při ochlazování po sauně nebo i při prochladnutí na sjezdovce hrozí vyšší riziko vzniku zánětu ženských partií či močového měchýře,“ varuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, odborník společnosti Vegall Pharma.


Zůstat na svahu v teple je hodně důležité. Myslete nproto nejen na kvalitní lyžařskou výbavu, ale i vhodné oblečení.

 

Náš tip:

 

Oblečení na hory
(Foto: Archiv firem)

 

1. Funkční mikina Craft, 1490 Kč, prodává craft.cz
2. Vlněné ponožky z merino vlny s antibakteriální úpravou, Vlnka, 299 Kč, prodává oveckarna.cz
3. Dámská zateplená lyžařská bunda, Bergans, 6799 Kč, prodává norskamoda.cz
4. Dámské vlněné funkční triko s dlouhým rukávem, Kari Traa, 2079 Kč, prodává norskamoda.cz
5. Funkční spodky, Kari Traa, 1199 Kč, prodává norskamoda.cz
6. Lyžařské rukavice, Hannah, 599 Kč, prodává Hervis
7. Lyžařské kalhoty, McKinley, 1699 Kč, prodává Intersport
8. Lyžařská čepice, Kama, 549 Kč, prodává rocpoint.cz
 

Při lyžování jsou nejpohodlnější tampony, menstruační kalíšky se mohou uvolnit


Při pobytu na horách bývá někdy obtížné dodržet zvýšenou hygienu, kterou má žena doma běžně dostupnou. Proto je i na základě plánované dovolené třeba zvolit správné hygienické potřeby. Při pobytu na horách není vhodné spoléhat na menstruační kalíšek, který se například při pádu na lyžích může posunout či uvolnit. Navíc je při celodenním pobytu na svahu problematická jeho údržba. Při sportu ženy nejčastěji uvádějí jako nejpraktičtější variantu používání tamponů, u kterých při sportu hrozí nejmenší riziko protečení. Pokud žena používá například látkové vložky, opět by měla dopředu myslet na to, zda bude mít možnost správné údržby těchto hygienických potřeb.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zažíváš během MENSTRUACE tuto bolest? Víme, co to znamená!
Odhalili jsme největší tajemství MENSTRUACE! Na tohle se každá žena bojí zeptat
Poznej příchod MENSTRUACE dřív, než ti zašpiní kalhotky

 

Bolesti zmírní doplňky stravy, pomohou i s PMS a únavou


V případě, že má žena s menstruací spojené bolesti nebo několik dnů před zahájením menstruace prožívá příznaky premenstruačního syndromu, měla by zvážit možnosti, jak si ulevit. S nepříjemnými projevy menstruace mohou pomoci doplňky stravy a různé vitaminy. Například vitamín B pak pomáhá ulevovat od únavy a vyčerpání, kterému ženské tělo v období menstruace často podléhá. Právě zvýšená únava je při sportovních aktivitách na horách riziková. Hořčík zas zahání nepříjemné křeče.0 hlasů
Vaše hodnocení