Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Často přemýšlíš o tom, co by se stalo, kdybys odešla z tohoto světa? Máš sklony k depresivním myšlenkám a bojíš se, že takhle už to dál nepůjde? Postav se problému čelem, protože sebevražda rozhodně není řešení.

Sebevražda není řešení! Co dělat, když tě přemáhá touha ukončit svůj život?

Sebepoškozování
zdroj: Thinkstockphotos Sebepoškozování
aktualizováno 21.04.2017, 00:00 | 21.04.2017, 00:00 | DyA

Často přemýšlíš o tom, co by se stalo, kdybys odešla z tohoto světa? Máš sklony k depresivním myšlenkám a bojíš se, že takhle už to dál nepůjde? Postav se problému čelem, protože sebevražda rozhodně není řešení.

V žádném případě by ses neměla izolovat od okolního světa.


Co dělat, když tě přemáhají zvláštní pocity?
Každému se občas něco nepovede, je z něčeho smutný, nebo nešťastný. Nutně to však nemusí znamenat, že je čas ukončit svůj život. Měj na paměti, že každý problém má své řešení. I když se ti na první pohled může zdát, že tvá situace nemá východisko, neboj se zabojovat. Máš ve škole špatné známky? Vždyť stačí jenom zapracovat na učících technikách, a jedničky jsou v kapse. Opustil tě tvůj přítel? Neboj se, na světě chodí dalších X miliard kluků, kteří se k tobě budou chovat jako k opravdové princezně. Zkus se nad svým problémem opravdu zamyslet, třeba i tebe napadne nějaké jednoduché řešení, jak ze začarovaného kruhu ven.

 


Neboj se svěřit
Pokud má člověk nějaký problém, pak je v první řadě důležité, aby se dokázal někomu svěřit. Dusit v sobě negativní myšlenky je opravdu ta největší chyba, kterou můžeš udělat. Svěř se mamince, kamarádce, nebo třeba dědečkovi. Všichni tě určitě rádi vyslechnou a poradí ti. V žádném případě tě nesmí napadat myšlenky typu: "Když jim to řeknu, tak mě odsoudí!", "Co si o mně babička pomyslí." Všichni jsme zažili nějaké problémy a trable, a tak víme, jak snadné je, se v nich ocitnout. Uvidíš, že ti otevřený rozhovor pomůže.

 

Anketa
Napadly tě někdy sebevražedné myšlenky?
 


Nemám to komu říct
Depresivní myšlenky tě zahnaly do kouta a ty opravdu nevíš, komu se svěřit? Neboj, ještě je tu Linka bezpečí, která ti dokáže pomoci. "Na Lince bezpečí můžeš mluvit o svých pocitech, ať jsou jakékoliv, tedy i o sebevražedných myšlenkách. Záleží nám na tom, abys mohla dostat ze sebe to, co tě tíží. Linka bezpečí ti může také pomoci najít řešení, které tě možná nenapadlo, a pomoci ti změnit postupně věci tak, aby ses cítila lépe. Řešení existují, i když je možná zrovna nevidíš," píší na webu linkabezpeci.cz. Tak už neváhej a vytoč 116 111. Pro děti, mládež a studenty do 26 let je tato linka bezplatná. Pokud nechceš mluvit, můžeš Lince bezpečí poslat zprávu.


PŘEČTI SI TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Už několikrát jsem se pokusila o sebevraždu aneb život s depresí
VAŠE PŘÍBĚHY: Kyberšikana mne skoro dohnala k sebevraždě
Když bolí duše, bolí celé tělo! Jak uzdravit oboje naráz?


Bojuj!
Nebuď zbabělec, který před svými problémy utíká. Postav se k životu čelem a zkus na sobě zapracovat. Samozřejmě, na některé věci člověk nestačí, ale od toho jsou tu psychoterapeuti, psychologové či psychiatři. Vyhledat pomoc odborníka není prohra ani ostuda. Naopak je to významný krok k tvému uzdravení. Psychické nemoci jsou stejně nebezpečné jako ty fyzické. Možná by tě překvapilo, kolik lidí ve tvém okolí má podobný problém. V nás je bohužel hluboce zakořeněno, že o psychice se příliš nemluví.1 hlasů
Vaše hodnocení