Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nelze pochybovat, že šikana se dnes odehrává na všech školách, jen v různých podobách a v různé intenzitě. Bojovat se s ní snaží stát, učitelé, růžné neziskové instituce. Zabojovat by ale měli hlavně i ti, kdo jí přihlížejí: kamarádi, spolužáci, t...

Šikana bolí, i když krev neteče: VAŠE PŘÍBĚHY i řešení, jak z kruhu ven

Stud
zdroj: Thinkstockphotos Stud
aktualizováno 10.11.2018, 00:33 | 10.11.2018, 00:33 | / krasna.cz/prevence-praha.cz

Nelze pochybovat, že šikana se dnes odehrává na všech školách, jen v různých podobách a v různé intenzitě. Bojovat se s ní snaží stát, učitelé, růžné neziskové instituce. Zabojovat by ale měli hlavně i ti, kdo jí přihlížejí: kamarádi, spolužáci, ti, co jim není lhostejné, že někdo trpí a nechtějí to nechat být.

Podstatnou vlastností šikany je skrytost a nepřístupnost. Často všichni přímí, ale i nepřímí účastníci šikany z rozličných důvodů brání jejímu odhalení. A to i oběti. „Pro oběť je bolestivé a zraňující mluvit o svém týrání, hrozí jí, že ztratí poslední zbytky sebeúcty. Je to podobná situace a bolest jako u oběti znásilnění. Často se oběť podřizuje tlaku skupiny, která velí, aby mlčela," uvádí specialista na řešení školního násilí a šikanování Dr. Michal Kolář.

 

Co když nechcete jen přihlížet?

 

Můžete se inspirovat třeba partičkou studentů z Brna, kteří chtěli diskuzi kolem šikany rozhýbat, ale nabídnout platformu těm, kdo chtějí na útoky upozornit a pomoci svým spolužákům. Vytvořili tak aplikaci, která funguje jako online schránka důvěry. Stáhnout si ji můžete na App Store i Google Play pod názvem NNTB, nebo mrkněte na ntb.cz a přihlaste do ni i svou školu.

 

Čekat až to skončí není řešení, neřešené následky šikany člověka mohou provázet celý život!

 

Psychické následky

 

frustrace sociálních potřeb oběti
snížená schopnost navazovat a udržovat vztahy
nízké sebehodnocení (jedinec v minulosti vystavený šikaně neusiluje o lepší společenskou pozici, nýbrž má tendenci stát se outsiderem ve všech skupinách)
špatný vztah ke škole a k lidem
stálé napětí, špatná nálada a smutek
úzkostné stavy, strach vedoucí k poruchám spánku, zvýšené únavnosti a neúspěchům ve studiu i v soukromém životě

 

 

Zdravotní následky

 

úrazy způsobené vzájemným násilím (zlomeniny, pohmožděniny, otřesy mozku .)
totální vyčerpání organismu (pokud šikana trvá měsíce a roky)
rozvoj psychosomatických onemocnění (např. astma, alergie, poruchy trávení, poruchy spánku, bolesti hlavy)
zvýšený krevní tlak v důsledku vysoké hladiny stresových hormonů v krvi
zvýšené riziko kardiovaskulárních nemocí v dospělosti

 

 

Sociální následky

 

zhoršení prospěchu (jak u oběti, tak u agresora)
členství v rizikových partách
horší využívání vlastních (duševních) schopností - nízké vzdělávací ambice
kriminální jednání
zvýšené riziko rozvoje dalších sociálně patologických jevů u agresorů v dospělosti (výrazně více konfliktů se zákonem, kriminalita, u děvčat krutost k vlastním dětem, prohloubení deficitu mravního a duševního vývoje, narušený charakter, antisociální postoje)
ztráta iluzí o společnosti, která by měla každému člověku zajistit ochranu proti jakékoli formě násilí
narušení mravních a morálních postojů

 

 

S jakými problémy se děti nejčastěji svěřují?„Kluci ji vydírají nahýma fotkama, je mi jí líto,“ zní jedno z nahlášení týkající se uniklých nahých fotografií či intimních videí. Kromě posměšků pak často následuje vydírání prostřednictvím sociálních sítí, které může na oběti zanechat dlouhodobé psychické následky. „Časté jsou i facebookové skupiny či stránky zaměřené specificky na zesměšňování oběti,“ vysvětluje osmnáctiletý spoluzakladatel aplikace Jan Sláma, který se s šikanou setkával především jako součást mlčící většiny. V té době nevěděl, jak obětem pomoct.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Od ponižování k nejlepšímu přátelství
VAŠE PŘÍBĚHY: Šikana mě zničila a teď se to znovu vrací
VAŠE PŘÍBĚHY: Šikanu jsem přitahovala úplně všude. Pak jsem přišla na trik, jak to změnit


Děti oznamují sebevražedné tendence, sexuální narážky i sebepoškozování. Nahlášení s textem „Někdy mi říká, že se chce zabít, nebo že byla na mostě a už chtěla skočit, ale rozmyslela si to,“ je naštěstí pouze výjimkou. Podobné psychické problémy, které stojí za sebevražednými sklony, mají souvislost i se sebepoškozováním. To je zde bohužel velmi časté.

 

S vysokou četností se vyskytují i problémy se sexuální orientací či sexuálními narážkami. V minimu případů se u středoškoláků objevují informace o znásilnění. „Má kamarádka je šikanovaná, fyzicky i psychicky... A dokonce už ji chtěli i znásilnit... Chce být silná, ale už to dlouho nevydrží,“ ale dokazuje, že i takové se mohou objevit.

 

 

Šikana v kyberprostoru i realitě

 

Ačkoliv se vůči dřívějším dobám šikana přesouvá více do online prostředí, nechybí ani krádeže či fyzické útoky. „Dnes mu třískli hlavou o zeď takovou silou, až se sesul k zemi a chvíli mu trvalo, než se posbíral.“ Taková zpráva je spíše extrémním případem, nicméně autoři aplikace se běžně setkávají i s oznámeními fyzického napadení.

 

Specifickými kategoriemi případů jsou poté domácí násilí, počínající anorexie, ponižování ze strany učitelů, sexuální zneužívání, či drogy. Jak ukazuje „Kluci ze třídy si z něj utahují a myslím, že se necítí moc dobře a že ho to trápí, také mu vnucují marihuanu, a musí kouřit jointy, aby zapadl do kolektivu,“ jsou právě drogy s šikanou často spojeny.


ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Šikana? Vlastně mi v mnohém pomohla
VAŠE PŘÍBĚHY: Udala jsem holku, co mě šikanovala. Co přišlo pak?
VAŠE PŘÍBĚHY: Musela jsem odejít ze školy kvůli šikaně
VAŠE PŘÍBĚHY: Přestup do jiné školy mě zničil

 

Kdysi ho šikanovali, dnes sám pomáhá


Výsměch, urážky, skupinová kyberšikana, ničení osobních věcí i psychický teror. Tím vším si musel projít Štěpán Uhlík, který později autory Nenech to být oslovil s tím, že by o svém případu rád promluvil veřejně. „Byl jsem z toho na dně. Nemohl jsem se tam ukázat,“ uvádí při vzpomínkách na bývalou školu a drsnou šikanu, kterou zde prožíval. Šikana měla silný dopad i na jeho psychiku a vztahy s blízkými. Jeho spolužáci si založili na Messengeru skupinu, do které se nemohl dostat, ani ji nahlásit. Zde si posílali různé upravené Štěpánovy fotografie s cílem ho ponížit. Každodenní teror ho přivedl k sebepoškozování, musel být hospitalizován v Bohnicích a nakonec změnit školu. Tam začal znovu a místo toho, aby na hrůzné zážitky z dřívějška zapomněl, stále o nich mluví a snaží se tím inspirovat i další oběti, aby nezůstávaly na své trápení samy.

 

Dívka s počítačem
(Foto: oficiální zdroj)

 

Škola pomoci neumí nebo nechce

 

Štěpánův případ byl dlouho zlehčovaný bohužel také vedením školy, které ho adekvátně neřešilo. A Štěpán není jediný, kdo se nesetkal u pedagogů s pochopením, teror ostatních spolužáků brali jako běžnou klukovinu.

 

„Bohužel, s podobnými případy se setkáváme čím dál častěji,“ konstatuje jeden z autorů platformy Nenech to být Pavel Ihm. Příkladem může být další případ. „Ve třídě je chlapec, který ostatním dětem ubližuje. Třídní paní učitelka situaci neřeší, když za ní žáci přijdou, aby chlapci domluvila, říká jen, že dokud neteče krev, ať si to vyřeší děti samy.“ Právě s řešením šikany se školám autoři aplikace rozhodli pomoci. Odborníci, kteří s platformou spolupracují, se tak budou každým vážným případem individuálně zabývat a udělají maximum pro to, aby škola i žák dostali adekvátní pomoc.0 hlasů
Vaše hodnocení