Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Demotivace na začátku školního roku není nic nového a neobvyklého. Stejné pocity prožívají žáci základních, středních i vysokých škol, pracující i absolventi na začátku své kariéry. Důležité je začít proti ní efektivně bojovat a nenechat se stáhno...

Škola teprve začala a vy už k ní cítíte odpor? Jaká je příčina a co s tím jde dělat?

Smutná dívka
zdroj: Thinkstockphotos Smutná dívka
aktualizováno 10.09.2018, 16:27 | 10.09.2018, 16:27 | Tereza Majzlíková

Demotivace na začátku školního roku není nic nového a neobvyklého. Stejné pocity prožívají žáci základních, středních i vysokých škol, pracující i absolventi na začátku své kariéry. Důležité je začít proti ní efektivně bojovat a nenechat se stáhnout do podzimního splínu.

Ráno se vám nechce vstávat, učitelé vám lezou na nervy, některé předměty vám přijdou nesmyslné nebo nemáte dost času na své koníčky? Takové pocity dokážou nejednoho pořádně rozladit. Hlavní je nerezignovat a zůstat pozitivní! Jak na to? My to víme!

 

1. Soustřeďte se hlavně na to, co vás baví

 

Všichni disponujeme nějakými talenty. Někdo je dobrý v počtech, jiný úžasně zpívá a další nemá problém naučit se nová anglická slovíčka. Zamyslete se. Který předmět ve vás přirozeně probouzí zvědavost? Jakou látku se naučíte snadno a bez mučení? Věnujte větší pozornost tomu, co vám jde než tomu, co vás trápí. Srovnejte se s tím, že nemůžete excelovat ve všem a vložte energii tam, kde to má smysl. Až si jednou budete vybírat obor, který bude zdrojem vaší obživy, bude se vám to hodit.


2. Udělejte si radost maličkostmi

 

Těsně před školou si zacvičte, udělejte si dobrou snídani nebo si pusťte do sluchátek oblíbenou muziku. Pořiďte si barevné sešity a usmějte se na školníka. Jsou to jen maličkosti, ale věřte, že dokážou zlepšit váš den. Máte doma svůj koutek, kde děláte úkoly a studujete? Zkuste to místo nějak zpříjemnit. Vyplňte ho fotkami s kamarády, květinami, talismany nebo čímkoliv, co vám navodí příjemnou atmosféru.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Back to school. Efektivnější rána dělají lepší den!

Jak zvládat ranní vstávání

Proč skočit ráno pod sprchu?

 

3. Obklopte se lidmi, kteří vás nabíjí

 

Je téměř nemožné, aby vám ve větším kolektivu lidí sedli úplně všichni. Určitě se vám vybaví alespoň jeden člověk, se kterým můžete během přestávky zabřednout do příjemného hovoru nebo spolu po škole zajít na zmrzlinu. Nesedí vám někteří učitelé? Je to normální, neupínejte své myšlenky k těm, kteří vám nejsou sympatičtí. Určitě existuje i učitel, který vás nějakým způsobem inspiruje nebo vám podává obohacující informace. Nebojte se, zvedněte občas ruku a zeptejte se na to, co vás zajímá.

 

školní outfit - 2
(Foto: Getty Images)

 

4. Dbejte na správný time-management

 

Nestíhání umí člověka dostat do pořádného stresu, ze kterého panuje zmiňovaná demotivace a nechuť něco dělat. Vyřešit to lze leda správným plánovaním času a eliminací prokrastinace. Když budete mít čas i na své koníčky a přátele, ale zároveň budete mít v pořádku všechny povinnosti, mysl se zklidní a uvidíte, že po pocitech demotivace brzy nebude ani stopy.

 

 

5. Přemýšlejte o své budoucnosti


I ty největší hvězdy, ke kterým dneska vzhlížíte, byly jednou školou povinné. Uvědomte si, že je to normální průběh věci, který nelze obejít a má v životě svůj význam. Potřebujete si udělat všeobecný přehled ze všech oblastí. Díky tomu, že se věnujete širokému dění, můžete zjistit, jaký obor bude pro vás v budoucnu to pravé ořechové.0 hlasů
Vaše hodnocení