Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Také rodiče brblají, když si pouštíš hudbu ze sluchátek moc nahlas? Vystavuješ se většímu riziku, než je poškození sluchu.

Sluchátka v uších tě mohou i zabít!

Dívka se sluchátky
zdroj: Thinkstockphotos Dívka se sluchátky
aktualizováno 10.06.2013, 14:32 | 10.06.2013, 14:01 | Krasna.cz/trm

Také rodiče brblají, když si pouštíš hudbu ze sluchátek moc nahlas? Vystavuješ se většímu riziku, než je poškození sluchu.

Sluchátka v uších jsou dnes doslova pouliční uniformou. Vidíme je na spolucestujících v dopravních prostředcích, lidé se díky nim „skrývají“ do své bubliny na ulici, neobejdou se bez nich ani při sportu.


Rodiče nám občas nadávají hlavně kvůli tomu, když skrz sluchátka slyší i oni hudbu jasně a zřetelně. Bojí se totiž o náš sluch. „V rozsáhlé studii, která proběhla v Austrálii, vědci zjistili, že čtvrtina lidí ze sledované skupiny poslouchá hudbu na úrovni hluku, který může dlouhodobě poškodit jejich sluch,“ uvádí server ulekare.cz. A upozorňuje i na další, méně známé riziko: „Čím menší jsou sluchátka, tím vyšší výkon musí mít. Ve srovnání s většími sluchátky, které kryjí celé ucho, některá sluchátka, která se vkládají do ucha, zvyšují hladinu zvuku až o devět decibelů. To se sice nezdá být až tak mnoho, ale vzhledem k tomu, že decibely se měří v logaritmických jednotkách,devět decibelů může znamenat například rozdíl mezi hlukem budíku (kolem 80 dB) a sekačky na trávu (kolem 90 dB).“

 

 

Dalším problémem je, že i přes sluchátka v uších většinou slyšíme zvuky a hluk zvenčí, což nás nutí více zesílit hudbu. To nejen že zvyšuje riziko poškození sluchu, ale může nás přivézt i do jiného nebezpečí. Pokud jsi totiž ponořená ve svém světě, nevnímáš tak pozorně, co se kolem tebe děje. Když sedíš v dopravním prostředku, není to tak nebezpečné, maximálně můžeš přejet svou výstupní zastávku, nebo si nevšimnout agresivního spolucestujícího nebo zloděje.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Braň se přepadení! MANUÁL ÚČINNÉ PREVENCE
Sluchátka jako perfektně módní doplněk
Tn.cz: Sluchátka jsou pro Američany životu nebezpečné!


Něco jiného ale je, když se se sluchátky v uších pohybuješ venku. Nejde jen o to, že neslyšíš – když se na tebe řídí kolo či auto, a to i když použije výstražný klakson (můžeš přeslechnout i houkačku sanitky). Se sluchátky dokonce i méně vnímáš. Můžeš tedy snadno zapomenout na pravidla, která máš jinak automaticky zažitá – jako třeba rozhlédnout se, než vstoupíš do vozovky.

 

Anketa
Co ty a sluchátka? Uvědomuješ si, že s nimi občas riskuješ?
 

 

Nejde ale jen o provoz ve městě. Sluchátka se mohou stát velkým nebezpečím i při volnočasových aktivitách. To bohužel sehrálo svou roli i v případě pětadvacetileté Heleny, kterou minulý týden zabil padající strom. Kdyby neměla sluchátka v uších, možná by včas zaregistrovala hluk a smrtelnému nebezpečí vyvázla. Takhle ji bohužel oblíbená hudba vytvořila kulisu pro okamžiky poslední.


Nemusíš se vzdávat své oblíbené hudby a sluchátek na každém kroku. Jen zvaž, jak moc hlasitě potřebuješ hudbu slyšet a zkontroluj si, že neztrácíš přehled o tom, co se děje kolem tebe. Může jít bohužel i o život.4 hlasů
Vaše hodnocení