Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V září oslavíme již pojedenácté Světový den antikoncepce. Jaká je v dnešní době nejlepší volba?

Současnost a budoucnost antikoncepce: Která neohrožuje zdraví a budoucí šanci na miminko?

Antikoncepce
zdroj: Thinkstockphotos Antikoncepce
aktualizováno 21.09.2018, 11:51 | 21.09.2018, 11:51 | Krásná.cz

V září oslavíme již pojedenácté Světový den antikoncepce. Jaká je v dnešní době nejlepší volba?

Světový den antikoncepce byl stanoven v roce 2007 na 26. září. Zakladatelé kladli jako hlavní cíl kampaně zvýšení informovanosti o sexuálním životě, způsobech ochrany před neplánovaným těhotenstvím a celkově o prevenci před sexuálními chorobami. Zastřešujícím heslem události je, že každé těhotenství má být chtěné. Na druhou stranu je součástí této osvěty zdůrazňování negativního dopadu antikoncepce na plodnost a jiné zdravotní komplikace, které mohou nastat při jejím špatném nebo nadměrně dlouhodobém užívání.


Statistiky hovoří jasně - více než 41 % ze všech těhotenství na světě jsou neplánovaná a téměř polovina z nich skončí potratem. V Evropě je toto číslo ještě o něco vyšší – 64 %. Evropský trend souvisí s moderním způsobem života, který odkládá založení rodiny na pozdější dobu.

 

Prodělaným potratem nebo nepřetržitým užíváním antikoncepce od dospívajícího věku ale může snadno dojít k narušení ženské plodnosti. To potvrzuje i primář IVF centra kliniky Iscare Jaroslav Hulvert: „Upozorňuji pravidelně na nevhodnost dlouhodobého oddalování těhotenství. Také kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů.“

 

 

Antikoncepce ano, ale ne dlouhodobě


„Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti,“ vysvětluje Petr Pícha, primář pražského GynCentra.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Co všechno (ne)víš o ANTIKONCEPCI?
Antikoncepce a (ne)chuť k sexu – pravda nebo mýtus?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Nutili bychom tě brát hormonální antikoncepci?

 

Rovněž záleží na rozumné volbě vhodné antikoncepční metody. V základě je dělíme do tří skupin:


Bariérové metody – jak už název napovídá, jedná se o jistou formu bariéry, která má zabránit spermiím v průchodu k vajíčku. Typickým zástupcem této skupiny je klasický kondom anebo například pesar či méně užívaný ženský kondom. Obdobně funguje i tzv. cervikální klobouček, který se nasazuje přímo na děložní hrdlo a ještě se kombinuje se spermicidním gelem, vytváří tak bariéru fyzickou i chemickou. Ze zdravotního hlediska se v případě této skupiny produktů jedná o nejmenší zásah do těla organismu, na druhou stranu může jejich použití ovlivnit kvalitu sexu a snížit výsledný milostný prožitek.


Hormonální řešení – při užívání hormonů se mění fungování reprodukčních orgánů a nedochází proto k ovulaci. Není tedy k dispozici vajíčko, které by mohlo být oplozeno. Kromě klasických pilulek sem patří také nové generace nitroděložních tělísek, jejichž součástí je hormonální látka (mohou být i nehormonální na bázi mědi či stříbra), a vaginálních kroužků. Méně používané jsou náplasti aplikované na kůži a podkožní implantáty.

 


Jiné možnosti
- Poslední skupinou je soubor dalších, méně používaných metod:

- Jedná se o vaginální čípky a krémy, které mají za úkol spermie zničit.

- Dále výpočet plodných dnů, který lze doplnit o tzv. menstruační počítač, přístroj, který měřením teploty napomáhá vyšší účinnosti této metody.

- Přerušovaná soulož, u níž je na pováženou její účinnost.

- 100 % spolehlivou antikoncepcí je sterilizace, ta je ale vhodná pouze pro ženy, které děti neplánují.

 

Revoluční novinkou by mohlo být aktuální vyvíjení mužské antikoncepce. Jedná se o tzv. vratnou vasektomii, kdy se zablokuje průchod spermií prostředkem, který se po čase vymyje. K tomuto účelu vyvinuli vědci gel, jenž se voperuje do chámovodů. Účinnost se nyní testuje.0 hlasů
Vaše hodnocení