Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Právě na konci školního roku volají děti na Linku bezpečí častěji s obavami z reakcí rodičů na jejich školní výsledky. Mnoho dětí se tak ze strachu z křiku, ponižování a různých trestů dokonce bojí vrátit domů.

Špatné vysvědčení? I tak můžeš v životě uspět - inspiruj se celebritami

Mám strach
zdroj: Thinkstockphotos Mám strach
aktualizováno 25.06.2014, 00:00 | 25.06.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Právě na konci školního roku volají děti na Linku bezpečí častěji s obavami z reakcí rodičů na jejich školní výsledky. Mnoho dětí se tak ze strachu z křiku, ponižování a různých trestů dokonce bojí vrátit domů.

Rodiče by se samozřejmě měli o prospěch svých dětí zajímat během celého roku a případné zhoršení prospěchu řešit průběžně. Se známkami na vysvědčení už totiž nejde nic udělat. Zcela nevhodné je před dětmi používat výhrůžky typu: „Když dostaneš špatnou známku, tak už se domů nevracej!“. V případě, že jsou rodiče známkami na vysvědčení nepříjemně překvapeni, měli by ovládnout své prvotní emoce a jednat s rozvahou. Nikdy nelze odhadnout, jaká zdánlivá maličkost může u dítěte vést ke zkratkovitému jednání.

 

Vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský upozorňuje, že špatné známky nemusí vždy znamenat menší snahu dítěte ve škole: „Můžou být indikátorem toho, že ve školním prostředí není něco v pořádku. Rodiče by se měli spíše zajímat o příčiny zhoršených známek, které mohou poukazovat na špatné vztahy ve třídě, šikanu, na speciální vzdělávací potřeby dětí nebo změněnou situaci v rodině.“

 

Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské Linky, dodává: „Vysvědčení je hodnocením práce dítěte za celé pololetí, takže by nemělo být pro rodiče žádným překvapením. Rodiče by se měli systematicky zajímat o školní výsledky dítěte. Za zásadní považuji způsob komunikace rodičů s dítětem o školní přípravě, nastavený pravidelný řád a důslednost při jeho kontrole. Rodiče bývají velmi často citliví na úspěchy svých dětí ve škole, avšak měli by si uvědomit, zda jejích nároky na školní výsledky odpovídají dispozicím dítěte. Pokud dítě ve škole selhává, je důležité, aby rodiče společně se školou a dítětem hledali příčiny jeho neúspěchu, popř. vyhledali odbornou pomoc.“


PŘEČTI SI TAKÉ:

Špatné vysvědčení není důvod k panice!
Když se ti kvůli vysvědčení nechce domů
Připrav rodiče na špatné vysvědčení


Kam se obrátit o pomoc?

 

Děti se mohou obrátit se svými problémy na Linku bezpečí. Telefonní číslo 116 111 funguje nonstop a bezplatně jak pro volání z pevných linek, tak i z mobilních telefonů. Odborně vyškolení konzultanti si s nimi budou povídat o každém problému nebo trápení. Kromě čísla je k dispozici i E-mailová poradna pomoc@linkabezpeci.cz nebo online Chat na adrese chat.linkabezpeci.cz.

 

I rodiče mohou využít podobných služeb, a to Rodičovské linky, a to na tel. čísle 840 111 234 (jedná se o bílou linku, u níž je hovor účtován zvýhodněným tarifem 1,60 Kč/min), na kterou se lze obracet každý všední den odpoledne: pondělí až čtvrtek: 13–19 hod. a pátek: 9–15 hod. Nebo mohou požádat o pomoc v obtížných rodinných situacích prostřednictvím E-mailové poradny pomoc@rodicovskalinka.cz, kde dostanou nestranné odpovědi a další odborné rady, nejpozději do 3 pracovních dnů.

 

Vysvědčení. Ilustrační foto.
(Foto: TV Nova)

 

Špatné známky jsou samozřejmě nemilé, ale neměla bys kvůli nim panikařit zbytečně. Nejde totiž ani tolik o známky, jako spíše o skutečné znalosti a schopnosti. V budoucnu se tě nikdo nebude ptát na to, jaké jsi měla známky na vysvědčení nebo u maturity. Budoucí zaměstnavatele mnohem víc zajímají tvé schopnosti, dobré nápady, pracovní nasazení i to, zda jsi týmový hráč, dokážeš vést druhé nebo se nebojíš přijít s novým nápadem.

 

Slyšíš od rodičů, že s pětkami to dotáhneš tak maximálně na uklízečku? I v tom se mýlí. Mnoho známých osobností prošlo školou s odřenýma ušima a dnes přitom vykonávají zajímavou profesi a dokážou vydělat a uspět. Inspiruj se jejich příběhy.

 

Zpěvák Matěj Ruppert válí s kapelou Monkey Business i v sólových projektech, přesto měl na základce z hudební výchovy čtyřku! Takže si určitě nenech vzít své sny a pracuj na sobě.

 

Také Dara Rolins se „pyšní“ trojkou z hudební výchovy. Určitě překvapí i to, že zpěvačka anglických textů si vykoledovala na výzo trojku z tohoto cizího jazyka. Očividně se vyplatí na sobě pracovat a neustále se zlepšovat. Dnes by nikdo nepoznal, že kdysi mohla mít právě v těchto oborech problémy.


Další zpěvačka, Šárka Vaňková, zas není dobrá počtářka. V deváté třídě jí hrozila dokonce pětka! Nakonec to ale zvládla a vysvědčení jí hyzdí „jenom“ čtyřka.

 

Michal Suchánek možná jako bavič maturitu nepotřebuje, ale jistě se moc nechlubí tím, že na jeho maturitním vysvědčení najdeme hned tři dostatečné.

 

Hvězda Superstar Leona Šenková se asi víc zaměřila na kariéru než na školu. Na střední pedagogické škole totiž letos propadla hned ze dvou předmětů. Na konci léta ji tak čeká nemilý reparát z matematiky a češtiny.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

V čem vyrazit pro vysvědčení?
Hodláš nechat školy? Ovlivní to celý tvůj život!
Psycholožka radí: Jak doma oznámit špatné vysvědčení?


Nemusíme zmiňovat jen celebrity. Ve škole jste se určitě učili o spisovateli Karlu Čapkovi. Autor mnoha úžasných knih měl na základce z pravopisu a psaní trojku.


Také Jaroslav Vrchlický ve škole moc nebodoval. Básničky sice psal již jako student gymnázia, před pětkou z matematiky ho ale nezachránilo ani doučování.


Matematika nešla ani budoucímu malíři Maxovi Švabinskému. Ten kvůli pětce na konci kvinty dokonce ani k maturitě nedošel.
 

Bohumil Hrabal na školu kašlal dočista. Raději snil a v duchu byl se svými budoucími literárními postavami. To mu na vysvědčení vykouzlilo hned v prváku šest pětek a dvojku z chování. Doma za to schytal pořádný výprask, takže o rok později měl už jen jedinou nedostatečnou – a kupodivu z češtiny.10 hlasů
Vaše hodnocení