Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Před lety jsi mohla na krasna.cz číst příběh na pokračování Sázka na lásku. Pod každým dílem bylo hlasování o tom, jak se má příběh ubírat dál a spisovatelka Petra Martišková ho podle vašeho přání napsala. Na podzim dokonce příběh vydala knižně.

Spisovatelka Petra Martišková: Jak psát na přání dospívajících čtenářek? ROZHOVOR

Petra Martišková - 1
zdroj: Archiv autorky Petra Martišková - 1
aktualizováno 15.03.2017, 15:17 | 15.03.2017, 15:17 | Krásná.cz

Před lety jsi mohla na krasna.cz číst příběh na pokračování Sázka na lásku. Pod každým dílem bylo hlasování o tom, jak se má příběh ubírat dál a spisovatelka Petra Martišková ho podle vašeho přání napsala. Na podzim dokonce příběh vydala knižně.

S hlavními hrdiny našeho příběhu na pokračování se to nakonec v knize má trochu jinak. Jak, to se můžeš přesvědčit, když si ji pořídíš. Nebo třeba vyhraješ.

 

Pět z vás totiž knihu Sázka na lásku získá v naší březnové literární soutěži. Jak na to? Stačí dokončit příběh, který opět započala Petra Martišková a poslala nám svou verzi příběhu. Ta se objeví na krasna.cz a kdo ví, možná se tvůj konec dostane mezi nejlepší verze příběhu a odměníme tě jednou z knih. Vše podstatné se dozvíš tady.

 

Sázka na lásku
(Foto: oficiální zdroj)


Dnes pro tebe máme rozhovor se spisovatelkou Petrou Martiškovou.

 

Jak se vám psalo na „zadání“ čtenářek?

Byla to pro mě hodně zajímavá zkušenost a musím říct, že mě to vážně moc bavilo. Vlastně jsem poprvé nerozhodovala o osudu svých hrdinů sama, a ač jsem se toho zpočátku bála, nakonec to bylo vážně fajn. Líbilo se mi i to, že čtenářky vybraly jména hlavních hrdinů a ta se setkala s velmi příznivým ohlasem v prvních recenzích knížky. A jak se mi psalo? No, to se musím přiznat, že to bylo hodně závislé na tom, jak čtenářky hlasovaly.


Co vás v jejich rozhodování nejvíce překvapovalo?

Asi úplně největším šokem pro mě bylo, když ve čtrnácté kapitole vybraly čtenářky možnost, že při mejdanu na Upíří boudě někdo přijde o život. Přiznám se, že když jsem tam tu možnost dávala, byla tak nějak do počtu. Ani ve snu by mě nenapadlo, že vyhraje. První, co mě pak napadlo, bylo: Já budu muset vážně někoho ve své knížce zabít. :-)


Psalo se vám něco vyloženě špatně? Nebo vám bylo některé jejich rozhodnutí líto?

Kromě již zmíněného mejdanu se mi nic vyloženě špatně nepsalo. Jen čtenářky si oblíbily Sebastiana a já jsem Heidi chtěla mít v náruči Patrika. Takže některá jejich rozhodnutí zamíchala s mým původním plánem tedy dokonale. Jestli mě psaní na pokračování něco naučilo, pak je to docela určitě to, že nemůžu nic dopředu plánovat a už vůbec ne si malovat, jak celá knížka dopadne. :-) Ale pokud budu mít čas a příležitost, určitě do podobného projektu půjdu znovu velmi ráda.


Nastíníte alespoň některou ze změn, která naše tři hrdiny čeká v knize?

Čtenářky, které četly román na pokračování na stránkách Krásna.cz, budou asi z knihy velmi překvapené. Co se milostného trojúhelníku Heidi – Sebastian - Patrik týče, nezůstal tam kámen na kameni. Vlastně by kniha mohla mít podtitul … aneb Jak to mělo být. Ale snažila jsem se samozřejmě zachovat i jednotlivé dějové linky, které si čtenářky odhlasovaly. Prozradit taky mohu, že v knize mejdan na Upíří boudě přežijí úplně všichni a vztah Patrika a Heidi dostal úplně nový rozměr díky tajemství, které je dva pojí, aniž by to tušili. Ale i Sebastian najde svou lásku. Jsem holt věčný romantik a snílek, no.


Jaké jsou první reakce čtenářek, které už knihu přečetly a znají obě varianty příběhu?

Zatím jsou všechny reakce velmi příznivé. Čtenářkám se líbí obě verze a to je naprosto skvělé!0 hlasů
Vaše hodnocení