Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pocení je přirozená tělesná funkce, která je součástí našeho každodenního života. Pořádně zapotit se však nemusíme jen ve fitku, při běhu nebo jiné fyzické aktivitě. Na to, aby se na našem těle objevily kapičky potu, stačí zvýšená míra psychické z...

Stříká z tebe ve stresu pot? Jak ovládnout emoce a ušetřit si trapas

Nervozita
zdroj: Getty Images Nervozita
aktualizováno 20.06.2018, 16:13 | 20.06.2018, 16:13 | Krásná.cz

Pocení je přirozená tělesná funkce, která je součástí našeho každodenního života. Pořádně zapotit se však nemusíme jen ve fitku, při běhu nebo jiné fyzické aktivitě. Na to, aby se na našem těle objevily kapičky potu, stačí zvýšená míra psychické zátěže či stresu. Odkud však pochází „emocionální“ pocení a do jaké míry je naše tělo podřízené psychice?

Není pocení jako pocení. Je velký rozdíl mezi termoregulačním a emocionálním pocením. Úlohou toho prvního je ochránit tělo před přehřátím. Vyloučený pot vyvolá chladící efekt nejen na kůži, ale i na krevních zakončeních procházejících těsně pod ní. Díky tomu dojde k ochlazení krve a také orgánů, do kterých krev proudí. „Naopak k emocionálnímu pocení dochází v důsledku psychického tlaku, trémy, strachu, bolesti ale i radosti. Na tyto podněty reaguje především oblast podpaží, dlaní a chodidel, kde se pot objeví ve zvýšené míře. Dále se při emocionálním pocení aktivují ve velké míře malé potní žlázy na čele, dekoltu a zádech, “ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová.

 

Naučte se rozlišovat emoce

 

Dokázat se zastavit, zamyslet a dát právě prožívané emoci přesný název, je prvním krokem k jejich zvládání. Zdá se to být snadné, ale ve skutečnosti je to pěkný oříšek. Existuje sice několik základních emocí, jako jsou strach, hněv, radost, smutek, starost, ale všechny mají desítky dalších odstínů. Až budeme schopni přesně stanovit, v jakém emočním rozpoložení se nacházíme, můžeme v práci s našimi pocity pokračovat. A tím pracovat I s nežádoucím pocením.

 

Pocení
(Foto: Getty Images)

 

Úloha vegetativního systému

 

Vegetativní nervový systém reguluje životní funkce, které nepodléhají vůli člověka. Kromě dýchání, trávení nebo látkové přeměny, ovlivňuje i pocení. Můžeme se snažit jakkoli, silou vůle pocení nezastavíme.

 

Při emocionálním pocení hrají důležitou roli dvě hlavní složky vegetativního systému – sympatikus a parasympatikus. Na to, abychom „unikli“ ze stresové situace, potřebujeme mít ve svalech více krve. Reakcí těla je proto zvýšená tepová frekvence a aktivace sympatika, se kterým začnou ve vyšší míře pracovat i potní žlázy. Když vás například stresuje prezentace před větší skupinou lidí a orosíte se, kapičky potu jsou jen přirozenou reakcí na „nebezpečí“, ve kterém jste se ocitli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Když deodorant nestačí aneb Jak na nadměrné pocení?
Máš problémy s pocením v obličeji?
Vyholené podpaží: Zhoršuje nebo zmírňuje pocení? ZNÁME ODPOVĚĎ

 

Co když se potíme příliš

 

Podle statistik trpí zvýšenou mírou pocení pět procent světové populace. V případě, že vytvořený pot přesáhne míru potřebnou k udržení tělesné rovnováhy, mluvíme o onemocnění zvaném hyperhidróza. Hyperhidróza může mít různé příčiny. Kromě zdravotních problémů jsou to právě emoce.

 

Člověk se nejen nadměrně potí, ale často se i obává, že si jeho problému všimne okolí a dostává se tak do nepohodlného začarovaného kruhu. Když strach z nadměrného pocení člověka ovládne natolik, že se začne vyhýbat společenským aktivitám, je na čase vyhledat pomoc psychologa.


Naopak, jestliže za zvýšenou tvorbou potu není žádné onemocnění, samotné projevy pocení je možné zmírnit bez lékařské pomoci. Základem by mělo být dodržování hygienických zásad, výběr oblečení z prodyšných materiálů a použití vhodných antiperspirantů.

 

DO KABELKY

 

Deodoranty a antiperspiranty - 1
(Foto: Archiv firem)


* Antiperspirační krém Rexona Maximum Protection v kuličkové verzi (159,90 Kč). Poskytuje nepřetržitou ochranu před pocením a nepříjemným zápachem po dobu 48 hodin. Krémová textura absorbuje přebytečný pot a zanechává tak suché a hebké podpaží.

 

* Antiperspirant Stick The Ritual of Sakura (280 Kč). Kombinace křehkého květu třešně a rýžového mléka vytváří smyslnou a něžnou orientální vůni.

 

* Deodorant Garnier Protection (79,90 Kč). Obsahuje přírodní absorpční minerál vulkanického původu, Mineralite, a účinně tak chrání vaši pokožku před nepříjemným zápachem, nadměrným potem a podrážděním. Navíc obsahuje extrakt z moringy, který zabraňuje vzniku zápachu na pokožce a také přenosu deodorantu na oblečení.


EXTRÉMNÍ SÍLA

 

Deodoranty a antiperspiranty - 3
(Foto: Archiv firem)


* Perspirex Comfort Roll-on (320 Kč, k dostání v dm drogerii). Účinný proti adměrnému pocení a zápachu. Současně zajišťuje extra příjemný pocit na pokožce a brání podráždění.


* Deodorant roll-on Nuxe Body (175 Kč, dostupný na notino.cz). S přírodními pudry z kamence a stříbra, které redukují vlhkost a zápach. Poskytuje dlouhotrvající ochranu bez zanechání bílých stop. Tento minerální deodorant je zvlášť vhodný pro citlivou i právě depilovanou pokožku, kterou dokonale zklidňuje.

 

* Perspirex Lotion na ruce a nohy (430 ml, k dostání na notino.cz a fann.cz). Vysoce účinný antiperspirační prostředek proti nadměrnému pocení v oblasti dlaní a chodidel. Využívá chlorid hlinitý, který zamezuje pocení i zápachu. Pouhá jedna aplikace tohoto antiperspirantu zůstává účinná po dobu minimálně 3 dnů.


LETNÍ VŮNĚ

 

Deodoranty a antiperspiranty - 4
(Foto: Archiv firem)

 

* Deodorant ve spreji Adidas Fizzy Energy (76 Kč).


* Antiperspirant Dove Invisible Care Floral Touch (84,90 Kč). Pečuje nejen o vaši pokožku - díky obsahu ¼ hydratačního krému, ale i o vaše oblečení, na kterém nezanechává viditelné skvrny. Jemná květinová vůně vám pak zpříjemní celý den.

 

* Antiperspirant s vůní tropického ovoce Nivea (88 Kč).

 

Deodoranty a antiperspiranty - 2
(Foto: Archiv firem)

 

* Deosprej Nike Hub Woman (89 Kč). Orientálně – květinová vůně pro odvážné ženy a pro ty, které se nebojí být odlišné a výjimečné.

 

* Antiperspirant ve spreji Biotherm Deo Pure (435 Kč, dostupný na vivantis.cz). Díky svému šetrnému složení bez alkoholu je ideální pro citlivou, případně čerstvě depilovanou pokožku.

 

* Deodorant s vůní granátového jablka Evoluderm (129 Kč, prodává fann.cz). Neobsahuje hliníkové soli a je vytvořen tak, aby byl maximálně efektivní a zároveň šetrný k pokožce. Jeho jemně sladká vůně granátového jablka probudí všechny smysly.0 hlasů
Vaše hodnocení