Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Věděli jste, že více než třetina Čechů nechce do svatby investovat více než 10 tisíc korun? A že jsou v módě méně okázalé svatby bez nutnosti se předvádět před co nejširším příbuzenstvem?

Svatba bez peněz? Dá se vejít i do deseti tisíc korun

Svatba
zdroj: Thinkstockphotos Svatba
aktualizováno 09.06.2018, 00:23 | 09.06.2018, 00:23 | Krásná.cz

Věděli jste, že více než třetina Čechů nechce do svatby investovat více než 10 tisíc korun? A že jsou v módě méně okázalé svatby bez nutnosti se předvádět před co nejširším příbuzenstvem?

Svatba je společenskou událostí, na kterou se těší nejedni rodiče a prarodiče. I když se může zdát, že uzavírání sňatků je v dnešní moderní době přežitek, vůbec tomu tak není – v roce 2016 byla prolomena hranice 50 tisíc uzavřených manželství v České republice.

 

Moderní doba se projevuje spíše v tom, kolik jsou lidé ochotni do svatby investovat. Z průzkumu Poštovní spořitelny vyplynulo, že Češi by nejčastěji za svatbu zaplatili 30 až 50 tisíc korun, necelá pětina dokonce dává přednost obřadu na úřadě a bez přítomnosti hostů. Naopak více než padesát tisíc hodlá za svatbu zaplatit jen 12 % dotázaných.

 

Anketa
Sníš o své svatbě?
 


I když se později většinou objeví další položky a rozpočet se většinou ještě navýší, v Česku se investice do svatby pohybují rozhodně do sto tisíc korun. Pro srovnání, podle amerického průzkumu jsou Evropané ochotni za svatební přípravy i samotný obřad utratit 5495 dolarů, což je přibližně 140 000 korun. To je šestkrát méně, než za svatbu utratí průměrný Američan. V USA považují především ženy svatební den za největší událost v životě a plánují ho i několik let dopředu. Nebojí se opulentních svateb, módních výstřelků a šaty mění i několikrát za večer.


Svatba? Až na ni budeme mít


Většina tuzemských párů na svém velkém dni rovněž nechce nekriticky šetřit, ale ani nevyžadují opulentnost a předvádění: do svatby je ochotna investovat zhruba dva průměrné platy. Mladí lidé se navíc kvůli svatbě nechtějí zadlužit a mnozí na své ano čekají, dokud se jejich finance nestabilizují. Průměrný věk novomanželů se tak v současnosti pohybuje kolem třiceti let.

 


Jak udržet rozpočet v normě?


V dnešní době se páry zaměřují více na to, aby si svatbu užily, a nepřistupují k ní jako k povinnosti vůči svým příbuzným. To potvrzuje i rodinný terapeut Juraj Žáček: „Setkávám se s módou levnějších, méně okázalých svateb. Svatební obřad je chápán jako něco, co je třeba si užít, a ne protrpět, už nejde o sehrání nutného představení pro co nejširší příbuzenstvo. Nosí se jednoduchost, přirozená radost a svoboda. Lidé už pochopili, že nabubřelé veselky nejsou to pravé ořechové. Mladí lidé čím dál tím více dávají na vlastní cítění.“


„Když chtějí páry ušetřit, mohou zvolit cestu nejmenšího odporu, tedy obřad na radnici v místě bydliště s obědem v nejužším okruhu rodiny či přátel. V tom případě je částka do deseti tisíc reálná. Tuto možnost volí až 36 % respondentů,“ říká Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

MANUÁL PRO NEVĚSTY: Na co se při svatebních přípravách NEJČASTĚJI ZAPOMÍNÁ
Zaujmout, ale neurazit: Jak se obléknout na svatbu?
Čeká vás svatba? Pozor na časté chyby při oblékání ženicha


Na romantiku si potrpíme


Ačkoli Češi nejsou příliš nakloněni divokým svatbám a raději svůj velký den tráví v klidu obklopeni rodinou a blízkými přáteli, za romantiku jsou ochotni si připlatit. „Čeští snoubenci jsou spíše konzervativní a obvykle si nepotrpí na žádné výstřelky, jak to vídáme třeba v amerických reality show. Chtějí ale, aby jejich svatba byla co nejromantičtější, a podle toho si objednávají služby navíc. Nejčastěji je to například jízda v kočáře nebo v limuzíně, obřad v parku či ohňostroj,“ doplnil Jiří Švaříček, ředitel hotelu Imperial v Karlových Varech.


Další položka, na které se nešetří za každou cenu, je místo. „Plánování svatby je velmi stresující, proto páry obvykle volí místa, kde mohou uspořádat obřad, hostinu i svatební večírek,“ uvedl Jiří Švaříček. Snoubenci si rádi vybírají zajímavé lokality blízko přírody.0 hlasů
Vaše hodnocení