Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je možné na zlomené srdce zemřít? Odpověď každého zamilovaného člověka by určitě zněla ano. Syndrom zlomeného srdce je však skutečný lékařský termín. Víte, co znamená, resp. jak se projevuje? Zjistěte to spolu s námi.

Syndrom zlomeného srdce je skutečná nemoc. Jako jsou její příznaky?

Dívka u počítače
zdroj: Thinkstockphotos Dívka u počítače
aktualizováno 14.02.2016, 00:43 | 14.02.2016, 00:43 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Je možné na zlomené srdce zemřít? Odpověď každého zamilovaného člověka by určitě zněla "ano". Syndrom zlomeného srdce je však skutečný lékařský termín. Víte, co znamená, resp. jak se projevuje? Zjistěte to spolu s námi.

Téměř každá z nás někdy zlomené srdce měla. Víte však, co se během toho děje ve vašem těle? Zemřít na zlomené srdce jde až v krajním případě. Tento syndrom totiž ohrožuje především vaše emocionální zdraví. 


Téměř 90 % nemocí má spolu s jinými příčinami na svědomí starý známý stres. Spouští řadu fyziologických reakcí, které ovlivňují náš hormonální systém a imunitu. Když v našem životě nastanou zlé časy (nebo přijde nečekaný rozchod s partnerem), naše tělo se naplní hormony, které ovlivňují naše fyzické zdraví. Pocity nevolnosti, obrovské únavy, špatného vidění... Všechny jsou ale dočasné. Velkým extrémem jsou případné sebevražedné myšlenky nebo sebepoškozování. V té chvíli vám tělo dává jasně najevo, že něco nezvládáte a měli byste vyhledat odbornou pomoc. Rozhodně nepomáhá zapíjení žalu alkoholem, ten depresi akorát tak prohlubuje.

 


A když nic necítíte?


Jestliže jste jednou z těch šťastných, kterých se rozchod nedotkne, důvody mohou být dva. Buď je vaše mysl natolik vyrovnaná, že přijala a akceptovala důvody rozchodu, a nebo vaše nitro ještě není ztotožněné s tím, co se děje. Nikdy není dobré "odložit" emoce stranou a tvářit se,  jako kdybychom žádné neměli. Dlouhodobé potlačování emocí a bránění jejich přirozenému průchodu je nejčastější příčinou chronické bolesti. Pokud vás něco trápí, plačte. Čistíte si tím duši.

 

PŘEČTETE SI TAKÉ:

Nešťastná láska škodí zdraví
Když bolí duše, bolí celé tělo! Jak uzdravit oboje naráz?
Jednoduché rady, jak být šťastná a zdravá po celý rok 2016


Syndrom zlomeného srdce = kadiomyopatie


Kazdiomyopatie je způsobená těžkým stresem. Příznaky jsou podobné infarktu a patří mezi ně bolest hrudníku, dýchavičnost a nízký krevní tlak. Obyčejně tyto příznaky přicházejí v krátkém časovém období po stresové události. Proto tento název. Na tělo má však i další účinky. Rozchod může vést k depresím, problémům s duševním zdravím a k potlačení imunitního systému. Spíše než kardiovaskulární příznaky, vám hrozí deprese. Její příznaky jsou únava, ztráta motivace, pocity bezmoci a beznaděje, hněvu, změny chuti k jídlu, poruchy spánku a "bezohledné" řeči. Traumatizující zkušenost může dokonce vyvolat i tělesné změny, jako jsou nové potravinové intolerance.

 


Jak vyléčit zlomené srdce?


Klíčovými faktory jsou naše mysl a srdce. Délka doby sebepřijetí a smíření se s rozchodem a nebo bolestí je silně individuální záležitost. Půl roku je optimum. Při ztrátě blízkého člověka a jeho úmrtí dokonce až dva roky. Nechejte bolest vyznít, pracujte s ní. Když se zaměříme na pozitivní emoce, jako je láska, vděčnost, soucit, radost, vzrušení či odpuštění, začneme měnit "elektrické obvody" našeho srdce. Srdce má čtyřikrát vyšší elektromagnetickou frekvenci než mozek. Heart Math Institute v USA provedl v rámci výzkumu studii o tom, jak srdce vyzařuje frekvence na základě našich emocionálních postojů, které ovlivňují naše rozhodování více než mozek. Existuje více jak 40 000 nervových spojení v srdci, které mají výrazný vliv na mozek a ukládání informací. Proto je srdce takový "malý mozek".


Svoje emoce můžete léčit. V první řade se přestaňte cítit jako oběť a zaměřte se na pozitivní emoce vůči bývalému partnerovi a odpusťte mu. Je to jen člověk, stejně jako vy. Buďte vděčná za věci, které vás bývalý partner naučil a posuňte se dál. A především - nebojte se znovu milovat. Možná právě za rohem čeká pravá láska.7 hlasů
Vaše hodnocení